ارمنستانبین‌المللسیاسی

شکایت ایروان از باکو به دادگاه لاهه

ارمنستان بر اساس کنوانسیون تبعیض نژادی، با توجه به وضعیت منطقه قره باغ کوهستانی، علیه جمهوری آذربایجان شکایت کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از المیادین، دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه روز گذشته اعلام کرد که ارمنستان بر اساس کنوانسیون تبعیض نژادی علیه جمهوری آذربایجان شکایت کرده و خواستار اتخاذ تدابیری علیه باکو شده است.

در بیانیه دادگاه در این خصوص آمده است: «بر اساس ماده ۴۱ اساسنامه و ماده ۷۳ مقررات دیوان، روز جمعه ارمنستان درخواستی مبنی بر اتخاذ تدابیر احتیاطی علیه جمهوری آذربایجان، به منظور حفظ و حمایت از حقوق مندرج در کنوانسیون بین‌المللی درباره حذف همه اشکال تبعیض نژادی ارائه کرد».

در این بیانیه همچنین اشاره شده است که ارمنستان از دادگاه درخواست می‌کند تا اقدامات موقت علیه جمهوری آذربایجان اتخاذ کند.

در سپتامبر ۲۰۲۱، ایروان شکایتی را علیه جمهوری آذربایجان در دادگاه بین‌المللی دادگستری تنظیم و این کشور را به تبعیض نژادی علیه ارامنه متهم کرد. این دادخواست در آن زمان حاکی از آن بود که آذربایجان «از سیاست تنفر نسبت به ارامنه حمایت کرده که منجر به تبعیض، قتل عام و شکنجه آنها شده است».

این در حالی است که کوچ جمعی و اجباری ارامنه از منطقه قره باغ کوهستانی یک روز پس از اعلام انحلال جمهوری آرتساخ و به رغم تاکید آذربایجان بر تامین حقوق ساکنان این منطقه، ادامه داشته است. بر اساس آماری تازه‌ از شمار آوارگان ارمنی، بیش از یکصد هزار سکنه از جمعیت ۱۲۰ هزار نفری قره‌باغ کوهستانی، خانه و کاشانه خود را برای گریز به سوی ارمنستان ترک کرده‌اند.

گزارش خبرنگاران حاضر در محل حاکی است که ساکنان بهت‌زده و هراسان قره‌باغ کوهستانی پیش از ترک خانه و کاشانه و مهاجرت به ارمنستان بسیاری از اموال شخصی از جمله یونیفورم‌ها، عکس‌های خانوادگی و حتی کتاب‌هایشان را می‌سوزانند تا نیروهای آذربایجانی از دست‌یابی به آنها و متعاقب آن، احتمالا شناسایی هویت این افراد بازبمانند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا