بین‌المللسیاسی

اروپا همچنان به کوبیدن به طبل خصومت با روسیه ادامه می‌دهد / بورل: تداوم جنگ حق اوکراین است

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که تداوم نبرد تا آزادسازی همه سرزمین‌های اشغالی حق طبیعی اوکراین است.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های اوکراینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد اودسا شد.

بورل پس از این دیدار در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: اودسا یک شهر زیبا و تاریخی است که باید به خاطر فرهنگ و روحیه پر جنب و جوش خود در سرفصل اخبار باشد اما در عوض به دلیل حملات مکرر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در صدر اخبار قرار گرفته است.

وی افزود: اتحادیه اروپا از بازسازی مکان‌هایی که تحت تأثیر تخریب وحشیانه روسیه قرار گرفته‌اند، حمایت می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه با اشاره به اینکه یک سال از الحاق غیرقانونی مناطق اشغالی اوکراین مثل دونتسک، لوهانسک، زاپروژیا و خرسون به خاک روسیه می‌گذرد، تاکید کرد: تداوم نبرد تا آزادسازی همه سرزمین‌های اشغالی حق طبیعی اوکراین است و کی‌یف حق دارد از خود در برابر تجاوز روسیه دفاع کرده و کنترل کامل قلمرو خود را دوباره به دست آورد.

بورل تصریح کرد: اتحادیه اروپا تا زمانی که لازم باشد در کنار اوکراین خواهد ایستاد.

به گزارش ایرنا، پوتین رئیس جمهور روسیه پیشتر قانونی را امضا کرد که بر اساس آن دونتسک و لوهانسک مجدداً به روسیه الحاق شده و روز الحاق آنها به عنوان یک روز جشن ملی اعلام شده است.

سند تأسیس روز اتحاد و پیوستن مجدد روسیه با جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک و همچنین اتحاد با مناطق خرسون و زاپروژیا توسط پوتین در ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) به مجلس سفلی این کشور ارائه شد، دومای ایالتی روسیه قانون مربوطه را در ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) و شورای فدراسیون این کشور آن را در ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) تصویب کردند.

بر اساس نتایج همه‌پرسی که از ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ (۱ تا ۵ مهر) برگزار شد، ساکنان این مناطق به الحاق مجدد به روسیه رأی دادند (دونتسک با ۹۸.۴۲ درصد آرا، لوهانسک با ۹۹.۲۳ درصد آرا، خرسون با ۸۷.۰۵ درصد آرا و زاپروژیا با ۹۳.۱۱ درصد آرا) و این مناطق در ۳۰ سپتامبر سال گذشته بخشی از روسیه شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا