ایرانسیاسی

باقری در حاشیه جلسه هیأت دولت: فعالیت‌های هسته‌ای ادامه دارد / تبادل پیام برای رفع تحریم قطع نشده است

سرپرست وزارت امور خارجه گفت: فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب تدابیر نظام زیر نظر شورای عالی امنیت ملی ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، علی باقری کنی امروز (چهارشنبه، ۹ خرداد) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در مورد آخرین توصیه آیت الله رئیسی، اظهار داشت: تاکید رئیس جمهور شهید به طور جدی بر فعال بودن عرصه سیاست خارجی با محوریت سیاست همسایگی و تعامل با همسایگان بود.

وی در مورد وضعیت فعالیت‌های هسته ای هم گفت: فعالیت های هسته‌ای در چارچوب تدابیر نظام زیر نظر شورای عالی امنیت ملی ادامه دارد.

سرپرست دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد سفر «بن سلمان» ولیعهد عربستان به ایران گفت: این بحث پیش از این هم مطرح شده بود و دعوت متقابل دو طرف از یکدیگر است و در مورد زمان سفر هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

حضور مقامات عالی مصر و تونس در مراسم شهدای خدمت

باقری کنی در مورد حضور مقامات دو کشور تونس و مصر در مراسم تشییع شهدای خدمت نیز، گفت: دو کشوری که رابطه سیاسی با ایران ندارند در سطح عالی وزیر خارجه برای بزرگداشت شهدای خدمت شرکت کردند. این موفقیت و پویایی سیاست دولتِ رئیسی را می‌رساند. در شرایطی که هنوز رابطه سیاسی ایجاد نشده این دو مقام عالی به تهران سفر کردند.

وی تصریح کرد: رئیس‌جمهور تونس که تا کنون به ایران سفر نکرده بود، در مراسم تشییع شهدا شرکت کرد، برخی محافل خارجی بر روی این نکته تاکید کردند که زیر ساخت این سفر علاوه بر تکریم مقام شهدا، تاکید نگاه بر سیاست ایران در نگاه به شرق و شمال افریقا از جمله تونس بوده است.

سرپرست وزارت امور خارجه با اشاره به عضویت ایران در بریکس وسازمان همکاری های شانگهای هم بیان کرد: تمایل و رویکرد کشورها نسبت به ایران نشان دهنده اهمیت جایگاه سیاست خارجی ایران در عرصه بین الملل است.

سفر به کشورهای منطقه برای محکومیت جنایات رفح

باقری همچنین در پاسخ به سوالی در مورد جنایات صهیونیست‌ها در رفح گفت: هفته آینده در این رابطه به چند کشور منطقه سفر می‌کنم.

باقری در مورد مذاکرات برای رفع تحریم‌ها هم گفت: تبادل پیام قطع نشده است و الان هم جاری است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تدوام آزادسازی ارزهای بلوکه‌ شده، گفت: مذاکرات در این زمینه جاری است.

سرپرست وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درباره محتوای مذاکرات با هیأت عمانی که به ایران آمده بودند، یادآور شد: ما در موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله موضوع غزه و جنایات رژیم صهیونیستی و نسل‌کشی در غزه به طور مفصل صحبت کردیم و درباره دیگر موضوعات بین‌المللی نیز رایزنی داشتیم.

باقری درباره تداوم تعاملات ایران با کشورهای منطقه، تاکید کرد: ما تلاش می‌کنیم پرونده‌ها و پروژه‌های ناتمام را با سرعت بیشتری تحرک بدهیم که در صدر آن به تحکیم پیوندها در حوزه همسایگی توجه داریم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا