بین‌المللسیاسی

کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل: اسرائیل در غزه، مرتکب جنایت «نابودسازی» شده است

در شرایطی که همه حقوقدانان اذعان دارند رژیم صهیونیستی در نوار غزه مرتکب «نسل‌کشی» شده است، کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل، جنایات این رژیم را نابودسازی ارزیابی‌ کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیته حقیقت یاب سازمان ملل اعلام کرد که رژیم اشغالگر در طول جنگ علیه نوار غزه، مرتکب جنایت «نابودسازی» فلسطینیان شده است.

قتل فلسطینیان، تعقیب و اذیت بر مبنای جنسیت علیه مردان و پسران فلسطینی، کوچ اجباری، شکنجه و رفتارهای خشونت آمیز غیرانسانی با فلسطینیان از جمله دیگر جنایات ذکر شده در گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل است که رژیم صهیونیستی در جنگ علیه نوار غزه مرتکب شده است.

خبرگزاری فرانسه از ارائه گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل به شورای حقوق بشر این سازمان، در هفته آینده خبر داد.

به گزارش ایرنا، در شرایطی که همه حقوقدانان، جنایات رژیم اشغالگر در غزه را نسل کشی ارزیابی کرده اند، کمیته حقیقت یاب سازمان ملل با یک درجه تخفیف، جنایات این رژیم را نابودسازی اعلام کرده که جرمی ضعیف تر از نسل کشی است.

براساس حقوق بین الملل، مرتکب در نابودسازی، جمعیت را به صرف انسان بودن از بین می‌برد، حال آنکه مرتکب نسل‌کشی، گروه را به دلیل تعلق داشتن به یک مذهب، نژاد، قوم یا ملیت نابود می‌کند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل نیز روز سه شنبه اعلام کرد که شهادت و زخمی‌شدن صدها فلسطینی در جریان عملیات رژیم صهیونیستی برای آزادی اسرا در اردوگاه «النصیرات» می‌تواند جنایت جنگی باشد.

اشاره این نهاد به عملیات روز شنبه رژیم صهیونیستی در اردوگاه النصیرات است که برای آزادی چهار اسیر، بالغ بر ۲۷۰ نفر را به شهادت رساند.

در شرایطی که هیچ کدام از قطعنامه ها و بیانیه های نهادهای حقوق بشری و بین المللی در طول تاریخ جعلی بیش از هفتاد ساله رژیم اشغالگر، بازدارنده نبوده و این رژیم کوچکترین وقعی به آنها ننهاده است، کارشناسان معتقدند که تنها با اقدام قهری می توان مانع از ارتکاب جنایت توسط صهیونیست ها شد.

در همین راستا، علی باقری کنی سرپرست وزارت امور خارجه ایران در نشست فوق العاده شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه (دی-هشت) با بیان شرایط حاضر و جنایت های رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه، گفت: رژیم اشغالگر تنها زمانی حقیقت را می‌پذیرد که از ابزار قدرت علیه آن استفاده کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا