بین‌المللسیاسی

بروکسل در تعیین روسای جدید مناصب ارشد در اتحادیه اروپا به نتیجه نرسید

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تعیین رئیس جدید کمیسیون اروپا، رئیس شورای اروپا و مسئول سیاست خارجی این اتحادیه ناکام ماندند و قرار شد که هفته آینده در این باره تصمیم‌گیری کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، شارل میشل رئیس شورای اروپا پس از شام سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل اظهار کرد: گفت‌وگوهای خوبی انجام شد و این مذاکرات در مسیر درست قرار دارد. اما امشب توافقی حاصل نشد.

وی افزود که سران اتحادیه اروپا برای تعیین روسای سمت‌های ارشد اتحادیه به زمان بیشتری نیاز دارند.

به نوشته رویترز، سران اتحادیه در نشست دوشنبه شب خود علاوه بر صحبت درباره نامزدهای ریاست کمیسیون اروپا در مورد ریاست شورای اروپا و همچنین ریاست سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت‌وگو کردند.

اورسولا فون در لاین رئیس فعلی کمیسیون اروپا نامزد اصلی برای ریاست این کمیسیون و ابقا به مدت پنج سال دیگر است.

آنتونیو کاستا نخست وزیر سابق پرتغال نیز نامزد اصلی ریاست شورای اروپا و کایا کالاس نخست وزیر فعلی استونی هم نامزد اصلی برای تصدی ریاست سیاست خارجی اتحادیه اروپاست.

بر اساس گزارش رویترز، انتخاب این سه نامزد می‌تواند توازن سیاسی و جغرافیایی را در توزیع پست‌های مهم اتحایه اروپا حفظ کند.

قرار است که در نشست روزهای ۲۷ و ۲۸ ژوئیه (۷ و ۸ تیر ماه) درباره این سمت‌ها تصمیم‌گیری نهایی انجام شود. البته تایید صلاحیت ریاست کمیسیون اروپا و ریاست سیاست خارجی اتحادیه به رای مثبت نمایندگان پارلمان اروپا نیاز دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا