ایرانسیاسی

وزیر بهداشت در نشست خبری: قصور احتمالی حادثه بیمارستان رشت به مراجع قضایی اعلام می‌شود / شیوع تب دنگی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در پی فوت ۹ بیمار در بیمارستان قائم رشت گفت: قصور احتمالی در این حادثه به مراجع قضایی اعلام میشود .

به گزارش ایرنا، بهرام عین اللهی امروز سه‌شنبه در نشست خبری مشترک با سخنگوی دولت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، درگذشت تعدادی از مردم در حادثه بیمارستان خصوصی قائم رشت را تسلیت گفت و اظهار داشت: این بیمارستان در سال ۹۴ ساخته شد و مجوز ۱۵۰ تخت داشت.

وی افزود: در این حادثه ۱۴۲ بیمار حضور داشتند که به علت اتصالی در مجاورت بخش مراقبت های ویژه (ای سی یو) بوده که تاکنون ۹ نفر از بیماران فوت کرده اند و ۹۵ بیمار نیز در بیمارستان های دیگر پذیرش شدند.

وی افزود: با رصد و ارزیابی حادثه، اگر قصوری باشد به مراجع قضایی اعلام می شود.

تامین جان و نان مردم شعار اصلی رئیس جمهور شهید بود

وزیر بهداشت در ادامه به ارایه گزارشی از عملکرد دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و سلامت پرداخت و با اشاره به توجه ویژه آیت الله رئیسی به حوزه سلامت اظهار داشت: تامین جان و نان مردم شعار اصلی رئیس جمهور شهید بود.

عین اللهی آیت الله رئیسی را رئیس جمهوری ممتاز توصیف کرد و افزود: در ابتدای دولت به عنوان برنامه عدالت محور ، محور اصلی ما پیشگیری محور بود و به همین دلیل توجه و تقویت شبکه های مورد توجه  قرار گرفت.

وی ادامه داد: بسیاری از پروژه های حوزه سلامت با حضور شهید آیت الله رئیسی افتتاح شد؛ آخرین یادگار آن شهید والامقام در دوران حیاتشان در حوزه سلامت، افتتاح بیمارستان رازی قائمشهر پس از ۱۷ سال انتظار بود.

وی با یادآوری اینکه در دولت سیزدهم سه هزار و ۱۶۴ پروژه بهداشتی را اجرا کردیم، گفت: در این طرح از خانه‌های بهداشت تا مراکز جامع اجرا شده‌اند.

شناسایی ۸۰ بیمار تب دنگی 

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از فعالیت‌ها، مراقبت های مرزی است و دور کشور ما آلودگی و بیماری های مختلفی وجود دارد و لازم است مراقبت های انجام شود که به داخل نفوذ نکنند، به شیوع بیماری تب دنگی در کشور امارات اشاره کرد و گفت: این بیماری در حال شیوع است و تا به امروز  ۸۰ بیمار شناسایی شدند که اغلب آنها به این کشور سفر داشتند.

۷۰ درصد اقدامات وزارت بهداشت در حوزه مناطق محروم بود

عین اللهی توجه به مناطق محروم را از دیگر رویکردهای وزارت بهداشت دولت سیزدهم عنوان کرد و افزود: ۷۰ درصد اقدامات این وزارتخانه مربوط به مناطق کم برخوردار بوده است و ۴ هزار و ۳۰۰ بهورز جذب شدند و ۶۵۰۰ نیروی بهداشتی نیز جذب شدند و ۵۰۰ خودرو شاسی بلند در اختیار خانه‌های بهداشت قرار گرفت.

وی افزود: در ۶ ساله قبل از دولت هیچ وسیله نقلیه‌ای به مناطق محروم داده نشده بود اما در این دولت برای خانه‌های روستایی ۵۰۰ خودرو اختصاص داده شد.

نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند

وزیر بهداشت در حوزه بیمه سلامت تاکید کرد: بیمه پایه سلامت از ابتدای انقلاب مطرح بود و در این دولت اقداماتی انجام شد که پنح‌دهک نخست جامعه که ۱۲ میلیون هستند به شکل رایگان بیمه شدند و اکنون نزدیک ۳۳ میلیون نفر بیمه هستند و هشت میلیون بچه های زیر هفت سال نیز به آنها اضافه می شوند.

عین اللهی به وجود چهار میلیون زوج نابارور در کشور و لزوم پوشش بیمه برای درمان آنها اشاره کرد و با یادآوری اینکه اقدامات بیمه ای برای این قشر در دولت سیزدهم انجام شد، بیمه رایگان مادران باردار و کودکان را از دیگر اقدامات دولت سیزدهم برشمرد.

وی با بیان اینکه ۱۲۶ مرکز خدمات سطح سه درمان ناباروری در دولت سیزدهم ایجاد شد، گفت: تا مرداد ۱۴۰۰ مرکز سطح دو در درمان ناباروری در کشور نزدیک صفر بود اما امروز به ۸۷ مرکز رسیده است.

وزیر بهداشت افزود: در حوزه خدمات درمانی نیز ۱۰۶ پروژه تجهیز شده و تا به امروز ۱۷ هزار تخت بیمارستانی تجهیز و افتتاح شده است به طوری که تا به امروز در دولت سیزدهم ۱۵ درصد به تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شده است.

وی افزود: قول داده بودیم که امسال هر ماه هزار تخت به ظرفیت بیمارستانی کشور اضافه شود، و تا پایان دولت به ۱۸ هزار تخت بیمارستانی خواهیم رسید.

عین اللهی یادآور شد که آیت الله رئیسی در مدت ریاست جمهوری پنج بیمارستان حضرت مهدی(عج)، غدیر، شهید سلیمانی فردیس، شهریار و، حکیم را  افتتاح کرده بود.

وزیر بهداشت ادامه داد: قبل از دولت ۱۳۴ مرکز تجهیز شده بود که این آمار اکنون به ۴۹۴ بیمارستان رسیده است؛ برای جنوب تهران کمربند سفیدی را پیش بینی کرده بودیم که همه بیمارستان های جنوب تهران نیز تجهیز شوند.

وی افزود: سرانه تخت ۱/۷۹ بوده که به ۱/۹۴ رسیده و هفت رصد افزایش سرانه تخت داشته ایم و در تختهای ویژه کودکان از ۵۵۶ به افزایش دو برابری رساندیم.

اختصاص ۱۲ همت به صندوق بیماران صعب العلاج

وزیر بهداشت با بیان اینکه دارو و امکانات درمانی بیماری های سخت هزینه بسیاری داشت، گفت: دولت در سال ۱۴۰۱ پنج هزار میلیارد تومان به صندوق بیماران صعب العلاج اختصاص داد و امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان به این صندوق اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در این دولت ۱۰۰ درصد افزایش گردشگری سلامت را داشتیم، گفت: در حوزه دندانپزشکی نیز مراکز دولتی به ۶۷ مرکز رسیده است در حالی که تا قبل از این دولت ۱۴ مرکز بود.

عین اللهی با بیان اینکه ۳۵۸ مورد تجهیزات پزشکی صنایع سنگین در کل کشور توزیع شده است ، گفت: بسیاری از افراد برای انجام آزمایش‌های خود در شهرستان ها با نبود این دستگاهها مجبور به مسافرت برای انجام آزمایش خود بودند که امروز رفع شده است.

وی افزود: در حوزه اهدا و پیوند اعضا نیز افزایش دوبرابری در تعداد پیوند اعضاء قرنیه ، کبد و کلیه و … داشتیم.

عین اللهی تاکید کرد: در حوزه سلامت، در انتخابات از برنامه ها خیلی می‌شنویم اما ما امروز در دولت آقای رئیسی یک کارنامه داریم که در همه حوزه ها و تمام موفقیت ها را مرهون رئیس جمهور شهید هستیم .

به گفته وی ، شورای عالی سلامت و امنیت  غذایی که در کشور تعطیل شده بود در این دولت سه جلسه برگزار کرد.

وی درباره واردات داروهای برند برای برخی از بیماران تحت پوشش بنیاد شهید، گفت: تامین بودجه برندها با خود بنیاد شهید است و از سازمان غذا و دارو و سیاست کلی دولت و تاکید رهبری بر این است که از تولید دانش بنیان و داخلی استفاده کنیم .

وی افزود: البته اگر مستندات به گونه ای باشد که سازمان غذا و دارو بپذیرد، همه داروهای که به تصویب کمیته غذا و دارو برسد، وارد می شود.

توسعه ظرفیت آموزش پزشکی

وزیر بهداشت یکی از موفقیت های دولت را در  حوزه افزایش آموزش پزشکی دانست و افزود: در جهت راه اندازی موسسات آموزشی ۱۳ موسسه، ۸ دانشگاه پرستاری و ۴ دانشکده داروسازی اضافه شده در حوزه  رشته های آموزشی نیز ۲۹ رشته کاردانی و ۱۰ پزشکی‌عمومی اضافه شده و ۲۰ درصد افزایش ظرفیت پزشکی سالانه انجام شده و در رشته تخصصی دستیاری پزشکی از ۳۴۰۰ نفر در سال ۹۹ به ۵۶۰۰ نفر افزایش یافته و امسال هم ۱۲ درصد اضافه می شود.

عین اللهی با بیان اینکه در بسیاری از استان‌ها در رشته های فوق تخصصی مشکل دارند، گفت: رشته های فلوشیپ هم حدود ۲۵ درصد افزایش داشتیم و یکی از کارهایی که در دولت انجام شد.

وی افزود: شعبه آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها دایر نبود، اما در دولت سیزدهم در شهر کربلا ایجاد شد به طوری که هزینه ها را عتبه می دهد و اساتید از ایران می‌روند.

عین اللهی با بیان اینکه دیپلماسی یکی از افتخارات دولت بود و دیپلماسی سلامت هم جزو آن بود، اظهار داشت: هشت اجلاس جی فایو را انجام دادیم و در سفرهای دولت موفق شدیم معاهدات و قراردادهایی انجام دهیم و امروزه برخی از کشورها داروهای ما را به رسمیت می شناسند.

به گفته وی، اکنون ۱۰ هزار دانشجوی خارجی در کشور داریم و قوی‌ترین حوزه سلامت در منطقه مدیترانه شرقی مربوط به جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: در نشست های خارجی، کنترل فلج اطفال و مالاریا و کنترل بیماری های واگیردار به عنوان موفقیت های نظام بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران عنوان می شود.

عین اللهی گفت: با سفرهایی که در این دوره انجام شد، ایران را به عنوان تایید کننده آموزش پزشکی کشورهای منطقه قرار دادند.

تولید ۹۹ درصد داروها در کشور

وزیر بهداشت در ادامه‌ درباره صنعت دارو در کشور نیز گفت: نه تنها ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز در کشور تولید می شود بلکه پنجاه درصد مواد اولیه آن وارد و ۵۰ درصد نیز در کشور تولید می شود.

وی با یادآوری اینکه ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی هم به شکل دانش بیان انجام می‌شود، اظهار داشت: تغییر ارز ترجیحی موجب شد این تغییرات در دارو هم انجام شود؛ شرکتی که می‌خواست دارو وارد کند، اگر قیمت واقعی ۹ دلار بود، ۱۰ دلار می داد و شرکت ها پول عظیمی را می بردند.

وی به اجرای طرح دارویار با هدف مقابله با قاچاق دارو اشاره کرد و افزود: پیش از این دارو به کشورهایی چون افغانستان و تاجیکستان قاچاق می شد.

عین اللهی با بیان اینکه اختلاف ارز ترجیحی و دولتی باید به موقع انجام شود، گفت: انسولین که بیمار تزریق می‌کند برای وزارت بهداشت ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تمام می‌شود اما بیمار ۴۰ هزار تومان پرداخت می کند.

وی افزود: درباره خدمات داروخانه در بیمارستان ها، برون سپاری شده و جایی که برون سپاری شده ، وضعیت بهتر بوده است .

وزیر بهداشت درباره‌ رایگان شدن بیمه کودکان زیر هفت سال نیز با یادآوری اینکه این موضوع به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده است، گفت: نپذیرفتن کودک از سوی بیمارستان ها تخلف است و اگر مردم موردی از تخلف در بیمارستان‌های دولتی مشاهده کردند، اعلام کنند.

عین اللهی درباره حوزه گردشگری سلامتی نیز با بیان اینکه مشهد به دلیل زیرساخت های گردشگری و تعداد قابل توجه بیمارستان رتبه نخست را دارد، گفت: گردشگران سلامت بیشتر برای درمان بیماری های چشم، پوست و بیماری های صعب العلاج مراجعه می کنند.

وی سیاست این وزارتخانه را تقویت بیمارستان‌ها در مناطق مرزی از جمله در استان خوزستان با هدف پذیرش گردشگران سلامت دانست و افزود: این رویکرد موجب شد مراجعان گردشگری سلامت در این مناطق بیشتر شود.

وزیر بهداشت، توجه رییس جمهور به شرکت های دانش بنیان را از افتخارات دولت عنوان کرد و گفت: در شروع دولت ۷۰۰ شرکت دانش بنیان داشتیم اما امروز به ۱۵۰۰ شرکت رسیده و ۴۰ درصد از تجهیزات سنگین را دانشمندان ما تولید می کنند.

وی افزود: پارک های علم و فناوری حوزه سلامت رشد خوبی داشت، الان ۱۲ پارک علم و فناوری داریم و تسهیلاتی ایجاد می کنند تا شرکت‌های دانش بنیان در این پارک‌ها فعالیت خود را انجام دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا