بین‌المللسیاسی

وحشت نتانیاهو از عملیات پیشرفته حزب‌الله / ضربه مهلک نظامی «هدهد» به تل‌آویو

عبدالباری عطوان تحلیلگر جهان عرب به واکاوی اقتدار نظامی حزب الله و ضربه مهلک پهپاد «هدهد» به رژیم صهیونیستی پرداخت.

به گزارش ایرنا به نقل از رای الیوم، عطوان نوشت: عملیات بسیار پیشرفته حزب الله در الجلیل در شمال سرزمین های اشغالی به شدت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را به وحشت انداخته است. داستان معجزه هدهد نصرالله چیست؟ مقامات لبنان چگونه باید پاسخ عاموس هوکشتاین فرستاده ویژه آمریکا در سفرش به بیروت را بدهند؟ توصیه‌های ما به آنها در این زمینه چیست؟

وی افزود: حزب الله در یک تحول نظامی بی سابقه روز سه شنبه از انهدام تانک مرکاوا با پهپاد انتحاری در مرکز نظامی در الجلیل خبر داد. اوضاع زمانی به اوج خود رسید که حزب الله از پهپاد شناسایی هدهد خبر داد که همه رادارهای اسرائیلی و مراکز رصد را پشت سر گذاشت و تصاویری دقیق از مناطق نظامی حساس در شمال فلسطین اشغالی از جمله فرودگاه ها و انبارهای تسلیحاتی و سکوهای موشکی و بنادر در حیفا گرفت. این ضربه مهلک نظامی به اسرائیل است و این هدهد وارد تاریخ نظامی خواهد شد. این رخداد به چند دلیل که در زیر به آن اشاره می کنیم، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است؛

اولا، این حمله همزمان با رسیدن هوکشتاین به بیروت در سفر دوره ای وی انجام شد که از قدس اشغالی شروع کرد و هدفش کاهش تنش در مرز لبنان با فلسطین اشغالی؛ سفری که با عجله تدارک دیده شد و اوج نگرانی فزاینده آمریکا را نشان می‌دهد.

ثانیا، این حمله در راستای تداوم جنگ فرسایشی حزب الله است که از هفتم اکتبر سال ۲۰۲۳ یعنی پس از عملیات طوفان الاقصی شروع کرده است. با وجود اینکه حزب الله در بیانیه خود نوع پهپاد و ویژگی های آن را مشخص نکرده اما کاملا روشن است که بسیار پیشرفته و کاملا متفاوت از موارد قبلی آن است.

ثالثا، کاملا روشن است که آنچه در غزه رخ می دهد، هرگز حزب الله را نترسانیده و نتایج معکوس به همراه داشته و شکنندگی اسرائیل را نمایان ساخته است. مقامات اسرائیلی جرات اجرایی کردن تهدید بازگردانیدن لبنان به عصر حجر و ویرانی بیروت را ندارند.

رابعا، حملات نظامی حزب الله در عمق شمال فلسطین اشغالی طی روزها و هفته های اخیر، شدت واکنش به عملیات ترور فرماندهان میدانی حزب الله که آخرین آن «سامی عبدالله» ملقب به ابوطالب است را نشان می دهد و عملیات اخیر در به کارگیری پهپاد انتحاری از جمله این موارد است.

خامسا، این عملیات دقیق نشان داد که فشارهای آمریکا با حمایت برخی گروه های داخلی لبنانی همسو با تحریک اسرائیلی برای مجبور کردن حزب الله به عقب بردن نیروهایش به شمال رود «لیتانی» بی نتیجه بوده و رهبران حزب الله به این فشارها تن نخواهند داد و هیچ قدرتی در دنیا نمی تواند آن را وادار به ترک بخشی از اراضی اش کند.

سادسا، اگر شلیک ۵۰۰۰ راکت کاتیوشا به عمق سرزمین های اشغالی طی هشت ماه گذشته آن را به آتش کشیده و شهرهای «صفد» و «طبریا» در معرض حملات راکتی قرار گرفته، اگر موشک های نقطه زن به کار گرفته شود و سه هزار موشک در روز شهرهای دیگر مانند حیفا، یافا، عکا، قدس اشغالی، اشدود، السبع و دیمونا را هدف قرار دهد، اوضاع چگونه خواهد بود؟

این تحلیلگر ادامه داد: مواردی که ذکر شد، روشن کننده دلایل سفر اضطراری هوکشتاین به بیروت در تلاشی از روی یاس برای توقف جنگ فرسایشی در لبنان برای نجات رژیم اشغالگر و کاستن از شکستهایش در نوار غزه و شمال فلسطین و دریاهای سه گانه عرب، سرخ و مدیترانه و اقیانوس هند است.

وی افزود: اظهار نظر هوکشتاین در جریان دیدار با نجیب میقاتی نخست وزیر و نبیه بری رئیس پارلمان لبنان مبنی بر اینکه «درشرایطی سختی به سر می بریم و خواستار راهکارهای سرنوشت ساز برای اوضاع در مرزهای لبنان هستیم. برقراری آتش بس در غزه به کاهش درگیری میان لبنان و اسرائیل خواهد انجامید»، به مثابه اعتراف آشکار به ارتباط میان دو جبهه لبنان و غزه و نشان دهنده نگرانی آمریکا از شدت گرفتن درگیری در دو جهبه به ویژه شمال است که به سرعت در حال تبدیل شدن به جنگ تمام عیار است.

عطوان در ادامه از هوکشتاین به عنوان فردی مکار و دروغگو نام برده و نوشت: آخرین دروغ های او مربوط به توافق ترسیم مرز دریایی لبنان با فلسطین اشغالی و دادن میدان گازی «کاریش» به رژیم اشغالگر و پشت پا زدن به همه وعده های خود به لبنان بود. مگر هوکشتاین و دولت آمریکا به لبنانی ها وعده رفاه اقتصادی و تبدیل لبنان به کشور تولید کننده نفت و گاز و عضویت در اوپک را نداده بود؟ کجاست گازی که قرار بود از مصر به لبنان و برقی که قرار بود از اردن برسد و روشنایی بخش لبنان باشد؟

وی خطاب به مقامات لبنانی آورده است: خیلی مودبانه او را برانید و با او ملاقات نکنید و به حرفهای او گوش ندهید، زیرا او در موضع ضعف قرار دارد و شما به واسطه مقاومت و پایداری‌تان قوی هستید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا