بین‌المللسیاسی

پوتین: تقویت روابط راهبردی با ویتنام از اولویت‌های روسیه است

رئیس‌جمهور روسیه در جریان سفر به هانوی گفت تقویت روابط راهبردی جامع با ویتنام از اولویت‌های روسیه است.

به گزارش ایسنا، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه امروز پنجشنبه و پس از برگزاری مراسم استقبال رسمی توسط «تو لام» همتای ویتنامی خود، عنوان کرد: «تقویت شراکت راهبردی جامع با ویتنام همچنان یکی از اولویت‌های روسیه است».

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از رئیس‌جمهور روسیه گزارش کرد: «روسیه و ویتنام تماس‌های سیاسی منظم و معناداری از طریق پارلمان‌ها، وزارتخانه‌ها و نهادها دارند.»

پوتین در قسمت دیگری از اظهاراتش با اشاره به تجارت دوجانبه میان این ۲ کشور تاکید کرد: «در سال گذشته، تجارت دوجانبه، هشت درصد رشد کرد. کمیسیون بین دولتی هر ۲ کشور از نزدیک روی این موضوع کار می‌کند. البته رشد تجارت با اجرای توافقنامه تجارت آزاد ۲۰۱۵ میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) و ویتنام تسهیل می‌شود.»

ولادیمیر پوتین پس از پایان سفرش به کره شمالی به ویتنام رفته و موضع «متعادل» این کشور را در قبال جنگ اوکراین ستود.

رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد که این کشور برای توسعه گفت‌وگو و رایزنی با انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) که ویتنام یکی از اعضای اصلی آن می‌باشد، اهمیت زیادی قائل است.

او طی این سخنرانی در کنار همتای ویتنامی‌اش خاطر نشان کرد: «ما اقدامات خود را در عرصه بین‌المللی هماهنگ می‌کنیم. روسیه هم‌چنین برای توسعه گفت‌وگو با انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا که ویتنام نیز یکی از اعضای اصلی آن می‌باشد، اهمیت زیادی قائل است.»

لازم به ذکر است که علاوه بر ویتنام، برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور و تایلند نیز عضو انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) هستند.

پوتین در ادامه ضمن دعوت از «تو لام» جهت شرکت در هشتادمین سالگرد «جنگ میهنی کبیر» در مسکو خطاب به او گفت: «از دیدن شما در جشن هشتادمین سالگرد پیروزی در جنگ بزرگ میهنی در مسکو خوشحال خواهیم شد.»

اصطلاح «جنگ کبیر میهنی» در روسیه و جمهوری‌های سابق شوروی برای توصیف دوره بین ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱ تا ۹ مه ۱۹۴۵ در بسیاری از جبهه‌های شرقی جنگ‌جهانی دوم بین اتحاد جماهیر شوروی و آلمان و متحدان آن به‌کار می‌رود.

رئیس‌جمهور ویتنام نیز با بیان اینکه «جایگاه روسیه در عرصه بین‌المللی به طور پیوسته در حال تقویت است»، تاکید کرد هانوی برای توسعه مشارکت راهبردی با مسکو اهمیت زیادی قائل است و آن را یکی از اولویت های سیاست خارجی خود می داند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا