ایرانبین‌المللسیاسی

باقری در گفت وگوی تلفنی با لاوروف:‌ روابط ایران و روسیه در مسیر درست و با شتابی مناسب قرار دارد

سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه روسیه، روند پیشبرد روابط بین تهران و مسکو را در مسیری درست و با شتابی مناسب ارزیابی کرد.

به گزارش ایرنا، علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در تماس تلفنی پیرامون آخرین وضعیت همکاری‌های دوجانبه و مسائل منطقه‌ای رایزنی کردند.

باقری با اشاره به پیشرفت‌های اخیر در همکاری‌های دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به ویژه امضای تفاهم‌نامه همکاری در زمینه انتقال گاز روسیه به ایران و گفتگوی تلفنی سرپرست ریاست جمهوری ایران با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، روند پیشبرد روابط دوجانبه را در مسیری درست و با شتابی مناسب ارزیابی کرد.

سرپرست دستگاه دیپلماسی ابراز امیدواری کرد فرایند اداری و تشریفات قانونی نهایی سازی اسناد مهم در دستورکار همکاری‌های دوجانبه به ویژه معاهده جامع مشارکت راهبردی و توافقات همکاری در زمینه‌های گاز و ترانزیت میان ایران و روسیه هر چه زودتر انجام شود.

وی با تاکید بر آمادگی مقاومت لبنان در قبال تجاوز احتمالی صهیونیست‌ها به لبنان، جلوگیری از ادامه جنایات صهیونیست‌ها گو گسترش دامنه تنش به لبنان را به دلیل قابلیت تسری این بحران به دیگر نقاط منطقه برای کل منطقه و ثبات بین المللی، دارای اهمیت برشمرد.

باقری در واکنش به برنامه روسیه برای طرح مساله فلسطین و جنایات صهیونیست ها در جنگ غزه در مدت ریاست دوره ای این کشور بر شورای امنیت در ماه ژوئیه، از آمادگی ایران برای شرکت در نشست های مربوط در عالی ترین سطح خبر داد.

وزیر امور خارجه روسیه نیز به نوبه خود با آرزوی برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری در ایران و با ابراز خرسندی از روند همکاری های دوجانبه، پیشبرد موضوعات در دستور کار با ایران را مورد اهتمام رهبران روسیه دانست.

سرگئی لاوروف با اشاره به نگرانی مشترک روسیه درباره احتمال گسترش دامنه درگیری و تجاوز فراگیر صهیونیست ها به لبنان، اعلام داشت که کشورش به دنبال جلوگیری از چنین رویدادی است و بر مسئولیت همه طرف ها در این زمینه تاکید کرد.

باقری و لاوروف در این تماس تلفنی همچنین، درباره برخی مسائل کنسولی نیز گفت و گو و تبادل نظرکردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا