ایرانبین‌المللسیاسی

یادداشت اعتراضی ایران در خصوص حواشی انتخابات چهاردهم در انگلیس

سفارت جمهوری اسلامی ایران طی یادداشتی به وزارت امور خارجه انگلیس، مراتب اعتراض خود را نسبت به مزاحمت گروه‌های ضد انقلاب برای رای‌دهندگان ایرانی در انتخابات هشتم تیرماه اعلام کرد.

علی متین‌فر سرپرست و کاردار سفارت کشورمان در لندن به خبرنگار ایرنا گفت که در این یادداشت بر لزوم حفاظت از امنیت ایرانیان در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری که قرار است پانزدهم تیر ماه برگزار شود، تاکید شده است.

وی اضافه کرد که این موضوع را همچنین در ملاقات با مقام‌های وزارت امور خارجه انگلیس در هفته جاری پیگیری خواهد کرد.

هزاران تن از ایرانیان مقیم انگلیس روز جمعه (۸ تیر ماه ۱۴۰۳) با حضور پای صندوق‌های رای، در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند. رای‌گیری در انگلیس به‌عنوان بزرگترین مرکز اخذ رای از راس ساعت ۸ صبح به وقت محلی آغاز شد و پس از دو ساعت تمدید در ساعت ۲۰ به پایان رسید.

در مجموع ۱۰ صندوق در ۱۰ شعبه رأی در کشور انگلیس پیش بینی شده بود که از این تعداد، پنج صندوق در مناطق مختلف لندن و پنج صندوق دیگر در شهرهای دیگر انگلیس شامل منچستر، بیرمنگام، نیوکاسل، گلاسکو، و کاردیف مستقر شده بود.

هم زمان، تعدادی از عناصر ضد انقلاب با تجمع مقابل شعب اخذ رای و فحاشی، عصبانیت خود را از مشارکت ایرانیان مقیم انگلیس در انتخابات، به نمایش گذاشتند. بر اساس گزارش‌ها پلیس ۶ نفر از این عناصر اغتشاشگر را به دلیل ایجاد مزاحمت در لندن، منچستر و بیرمنگام دستگیر کرد.

به این ترتیب روند رای‌گیری به رغم این تحرکات مذبوحانه، بدون هیچ وقفه ای ادامه یافت و رای‌دهندگان با ابراز مخالفت شدید و ابراز ناراحتی با این قبیل حرکات مخالفت کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا