بین‌المللسیاسی

کره شمالی یک موشک تاکتیکی جدید آزمایش کرد

کره شمالی بامداد امروز سه‌شنبه اعلام کرد، یک موشک بالستیک تاکتیکی جدید را با موفقیت آزمایش کرده است که قابلیت حمل کلاهک جنگی ۴.۵ تُنی دارد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری مرکزی کره شمالی نوشت که این کشور روز گذشته یک موشک بالستیک تاکتیکی جدید به نام «هواسونگفو-۱۱ دا-۴.۵» آزمایش کرده که قابلیت حمل یک کلاهک جنگی بسیار سنگین دارد. هدف از این آزمایش بررسی ثبات پرواز و دقت این موشک بود.

خبرگزاری مرکزی کره افزود، «اداره موشک» کره شمالی در ماه جاری میلادی (ژوئیه) آزمایش دیگری برای بررسی «قدرت انفجار» کلاهک سنگین این موشک جدید انجام خواهد داد.

هواسونگفو-۱۱ یا هواسونگ-۱۱ مجموعه‌ای از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد کره شمالی است که با نام‌های کی.ان-۲۳ و کی.ان-۲۴ نیز شناخته می‌شوند.

کره جنوبی دوشنبه گفت همسایه شمالی این کشور ۲ موشک بالستیک آزمایش کرده که اولین موشک احتمالا از نوع ان.کی-۲۳ بوده و حدود ۶۰۰ کیلومتر پرواز کرد.

بر اساس این گزارش، موشک دوم نیز ۱۲۰ کیلومتر پرواز کرد اما سرانجام منفجر شد و در خاک کره شمالی سقوط کرد.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی در گزارش خود اشاره‌ای به موشک دوم نکرد.

به گزارش رویترز، مقام‌های اوکراینی مدعی هستند با بررسی بقایای موشک‌هایی که روسیه به کشور آنها شلیک کرده است به این نتیجه رسیده‌اند که کره شمالی موشک‌های کی.ان-۲۳ به روسیه داده و مسکو نیز از آنها علیه اوکراین استفاده کرده است. مقام‌های روس و کره شمالی این اتهام را رد کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اخیرا در دیداری در پیونگ یانگ پیمان جامع مشارکت راهبردی امضا کردند که شامل یک توافقنامه دفاعی متقابل است.

پوتین با اشاره به این پیمان گفت که مسکو و پیونگ یانگ متعهد شدند تا در صورت حمله به یک طرف، دیگری به کمک بیاید.

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند که هدف کره شمالی از آزمایش موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد آن است تا این قابلیت‌های این موشک‌ها را به خریداران احتمالی نشان دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا