ایرانبین‌المللسیاسی

وزارت خارجه آمریکا در پی عملیات گسترده و غافلگیرانه نیروهای مقاومت فلسطین: ایران از زمان‌بندی دقیق حمله حماس و وسعت آن آگاه نبوده است

متیو (مت) میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درپی فضاسازی‌ها برای کشاندن پای ایران به جنگ جدید فلسطین و اسرائیل در پی حملات غافلگیرانه نیروهای مقاومت، اعلام کرد: ما هیچ اطلاعاتی که نشان دهد ایران حملات حماس علیه اسرائیل را هدایت یا برنامه ریزی کرده است در اختیار نداریم و ایران از زمان بندی دقیق و وسعت انچه رخ داده، آگاه نبوده است.

به گزارش ایرنا از نیویورک، متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته به وقت محلی برابر با ۱۰ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۸ مهر ماه جاری در پاسخ به سوالی درباره نقش ایران در حمله حماس به اسرائیل افزود: ایران احتمالا می‌دانست که حماس در حال برنامه‌ریزی عملیاتی علیه اسرائیل است اما از زمان‌بندی دقیق یا وسعت آنچه که رخ داده، آگاه نبوده است.

میلر در عین حال گفت: ایران یک حامی بلند مدت حماس بوده و به آن کمک های مالی و تجهیزاتی کرده است. اما ما هنوز هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه آنها این حمله را حمایت یا هدایت کرده اند ندیده ایم. هنوز زود است که در این خصوص نتیجه گیری شود. ما در روزها و هفته های آینده به اطلاعات جدید توجه خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره درخواست های برخی سناتورهای جمهوریخواه در کنگره برای مسدود کردن دوباره ۶ میلیارد دلار پول آزاد شده ایران که اکنون در حساب هایی در قطر است، با اشاره به نقل قولی از مایک پمپئو وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ در زمینه ایجاد این حساب ها در دوم نوامبر سال ۲۰۱۸ گفت: این دولت پیشین آمریکا بود که ابتدا اجازه داد این پول ایران سپرده گذاری شود.

وی با رد این ادعا که ایران می تواند از این پول برای فعالیت های مخرب استفاده کند، گفت: ۱۰۰ درصد درآمدی که ایران از فروش نفت خام دریافت می‌کند در حساب‌های خارجی نگهداری می‌شود و ایران می‌تواند فقط برای تجارت بشردوستانه یا تجارت دوجانبه کالاها و خدمات غیرتحریمی استفاده کند.

میلر با بیان ادعاها علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شد: ایران همیشه از تروریسم حمایت مالی کرده است. آنها همیشه از فعالیت های بدخواهانه در منطقه حمایت مالی کرده اند و به همین دلیل است که ما همیشه برای پاسخگویی انها اقدام کرده ایم. اما این پول (پول های آزاد شده ایران در قطر) فقط برای اهداف بشردوستانه قابل استفاده است و در حال حاضر یک سنت آن هزینه نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا آمریکا بار دیگر ادعا کرد: ایران قبل از اینکه این حساب های مالی ایجاد شوند از تروریسم حمایت مالی کرده است و بدون شک به حمایت از تروریسم ادامه خواهد داد. ما نظارت دقیق و توانایی مسدود کردن آن را در هر زمانی داریم.

گروهی متشکل از ۲۰ سناتور جمهوری خواه از جمله مارشا بلکبرن و مارکو روبیو، لیندسی گراهام، جان تون، مایک لی، آر یوتا، ریک اسکات، جیمز لنکفورد، جان کورنین، و تام کاتن در واکنش به حملات حماس به اسرائیل در نامه ای به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته اند که دارایی های ۶میلیارد دلاری ایران را که ماه گذشته در توافق تبادل زندانیان آمریکایی از حساب‌های کره جنوبی به قطر آزاد شده بود، مسدود کند.

میلر در پاسخ به ادعایی درباره واکنش آمریکا به همدستی ایران در حملات حماس علیه اسرائیل و تشویق شرکای خود به معرفی سپاه پاسداران بعنوان سازمان تروریستی مدعی شد: ما فکر می کنیم که سایر کشورها باید سپاه را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کنند. آنها از تروریسم در سراسر جهان حمایت کرده اند. ایران به صورت جامع از حماس حمایت کرده است اما ما به جمع آوری شواهد و اطلاعات در خصوص نقش ایران در حمله اخیر حماس ادامه خواهیم داد.

به گزارش ایرنا از نیویورک، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن روز سه شنبه به وقت محلی برابر ۱۰ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۸ مهر ماه جاری در نشستی خبری در کاخ سفید پس از سخنان جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی در خصوص نقش ایران در حمله حماس به اسرائیل گفت: درحال حاضر ما شواهدی مبنی بر اینکه ایران از این حمله خبر داشته یا از آن حمایت کرده در اختیار نداریم. ما به صورت منظم با همتایان اسراییلی خود در مورد این سوال در ارتباط هستیم و سازمانهای اطلاعاتی آمریکا درحال بررسی این موضوع هستند اما ما تاییدیه ای از نقش ایران نداریم.

وی در عین حال مدعی شد: ما از همان اول گفته ایم که ایران به صورت کلی نقش دارد زیرا به شاخه نظامی حماس کمک های تسلیحاتی و مالی کرده و آنها را آموزش داده است و در سالهای گذشته با حماس در ارتباط بوده و همه اینها در آنچه ما اکنون می بینیم نقش داشته است.

سالیوان در پاسخ به اینکه آیا حمایت طولانی ایران از حماس دلیل کافی برای مسدود کردن مجدد ۶ میلیارد دلار پول آزاد شده این کشور نیست؟ گفت: حتی یک دلار از این پول خرج نشده است .

رسانه های آمریکایی در پی عملیات غافلگیرانه و گسترده “طوفان الاقصی” از سوی نیروهای مقاومت فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس که نه تنها این رژیم بلکه آمریکا را شوکه کرده، درجنگی روانی – تبلیغاتی درصدد فضاسازی برای کشیدن پای جمهوری اسلامی ایران به این جنگ هستند در حالیکه مقامات آمریکایی بصراحت این موضوع را رد کرده اند.

به گزارش ایرنا از نیویورک، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز سه شنبه به وقت محلی برابر با ۱۰ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۸ مهر ماه جاری در گزارشی ادعا کرد: مقامات اطلاعاتی اعلام کردند گروه حماس که حمله غافلگیرکننده روز شنبه به اسرائیل را انجام داد حداقل در طول یک سال گذشته از سوی ایران آموزش نظامی و کمک لجستیکی و همچنین ده‌ها میلیون دلار برای خرید تسلیحات دریافت کرده است.

این رسانه آمریکایی ادامه داد: مقامات گفتند در حالی که نقش دقیق ایران در حملات روز شنبه نامشخص است اما این حمله منعکس کننده اهداف بلند پروازانه چندین ساله تهران برای محاصره اسرائیل با ارتشی از جنگجویان شبه نظامی مجهز به سیستم های تسلیحاتی پیشرفته است که قادر به حمله به عمق اسرائیل هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا