ایرانبین‌المللسیاسی

رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان و گوترش درباره تحولات فلسطین؛ اعلام آمادگی ایران برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه

وزیر امور خارجه ضمن اعلام آمادگی ایران برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه گفت: انتظار داریم سازمان ملل برای ارسال آب و غذا و اقلام انسانی به غزه اقدامات فوری را بدون وقفه انجام دهد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در ادامه تماس‌ها و رایزنی‌های تلفنی با همتایان خود و برخی مقامات سازمان‌های بین‌المللی با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد تحولات فلسطین گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آنچه در اراضی اشغالی اتفاق افتاد، یک ابتکار کاملاً فلسطینی و واکنشی به جنایات جنگی و تندروی‌های ماههای اخیر نتانیاهو و رژیم صهیونیستی بود، گفت: هم اکنون غزه در محاصره کامل انسانی قرار دارد و آب و برق، و ارسال دارو و غذا به روی کودکان و زنان‌ و آحاد مردم قطع شده است و حملات و جنایات جنگی از سوی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه ادامه دارد.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: به دلیل گسترش کشته‌های زنان و کودکان در غزه، مسئولیت بازخوردهای بعدی آن و پیچیده‌تر شدن اوضاع بر عهده رژیم صهیونیستی است.

وی ضمن اعلام آمادگی ایران برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه گفت: انتظار داریم سازمان ملل برای ارسال آب و غذا و اقلام انسانی به غزه اقدامات فوری را بدون وقفه انجام دهد.

گوترش: از وخامت اوضاع در غزه آگاهی داریم

آنتونیو گوترش در این گفتگوی تلفنی گفت شاید هیچ کسی بیشتر از ما از قضایای پیش آمده در غزه ناراحت باشد زیرا صدها تن از کارمندان سازمان ملل در این شهر در شرایط بسیار نامناسبی می‌باشند و تاکنون تعدادی از آنها هم کشته شده‌اند و در این شرایط به حفاظت از اهالی غزه می‌پردازند.

گوترش افزود: عده کثیری از اهالی غزه در مدارس متعلق به سازمان ملل متحد در این شهر پناه داده شده اند. از وخامت اوضاع در غزه آگاهی داریم و در حال تلاش هستیم که از طریق رایزنی با کشورهای دیگر از شدت یافتن بمبارانها و درگیری ها جلو گیری کنیم زیرا هر لحظه بیم آن می رود که تشدید این وضعیت موجب بروز فاجعه ای در غزه شود.

دبیرکل سازمان ملل گفت: ما همواره با مواضع افراطی مقامات اسراییلی مخالفت نموده ایم و معتقدیم از طریق به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت و تشکیل دولت مستقل فلسطینی، امیدواریم بتوانیم به این مشکلات خاتمه دهیم.

گوترش گفت: بطور گسترده در حال رایزنی هستیم تا از سرایت آتش جنگ به دیگر مناطق جلوگیری نماییم.

وی ضمن قدردانی از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارسال آب، غذا و دارو – با هماهنگی صلیب سرخ جهانی و سازمان ملل – به غزه اظهار نگرانی کرد که باتوجه به پایان یافتن سوخت نیروگاههای برق در غزه خطر وقوع فاجعه‌ای در غزه بیش از بیش محتمل می باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا