بین‌المللسیاسی

دیپلمات روس: وتوی قطعنامه شورای امنیت توسط آمریکا «خنجری از پشت» است

معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت: وتوی پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درمورد درگیری فلسطین و اسرائیل از سوی ایالات متحده برای بسیاری از کشورها مانند «خنجر از پشت» است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، دیمیتری پولیانسکی در شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) نوشت: ایالات متحده به طور ناگهانی تصمیم گرفت این قطعنامه را وتو کند و از آن‌جاییکه بسیاری از کشورها بر این باور بودند که ایالات متحده «همراه» است، این اقدام مانند «خنجر از پشت» [برای این کشورها] بود.

دومین نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل چهارشنبه به وقت محلی (۲۶ مهر) آغاز شد تا اعضای این شورا به ریاست برزیل اوضاع خاورمیانه و سرزمین‌های اشغالی فلسطین را بررسی کنند اما قطعنامه پیشنهادی برزیل نیز به تصویب نرسید و آمریکا آن را وتو کرد.

قطعنامه پیشنهادی برزیل رای ۱۲ کشور آلبانی، برزیل، چین، اکوادور، فرانسه، گابن، غنا، ژاپن، مالت، موزامبیک، سوئیس و امارات متحده عربی را در مقابل یک رای مخالف ایالات متحده آمریکا داشت و دو کشور روسیه و انگلیس نیز رای ممتنع دادند.

آمریکا با رای منفی خود، قطعنامه ای را وتو کرد که خواستار «وقفه های بشردوستانه» برای ارسال کمک‌های حیاتی به میلیون ها نفر در غزه بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر در پاسخ به سوالی درباره علت وتوی قطعنامه برزیل در شورای امنیت سازمان ملل از سوی آمریکا درباره آتش بس در غزه گفته بود: ما پیش نویس قطعنامه شورای امنیت را وتو کردیم زیرا حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حملات تروریستی را به رسمیت نمی شناخت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا