ارامنه تهران و شمال ایرانارمنیان ایرانایرانبین‌المللسیاسی

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان در نشست خبری رهبران اقلیت‌های دینی در ایران در محکومیت جنایات صهیونیست‌ها: از زمان تأسیس اسرائیل خاورمیانه دچار بحران شده

رهبر کلیمیان: صهیونیسم مانند داعش است / اسقف کاتولیک آشوری: آمادگی دیدار با پاپ درباره فلسطین را داریم

نشست خبری رهبران اقلیت‌های دینی در ایران در محکومیت جنایات صهیونیست‌ها صبح روز گذشته در سالن اجتماعات شورای خلیفه گری ارامنه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری رهبران اقلیت‌های دینی در ایران در محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در غزه صبح روز گذشته (دوشنبه، ۱ آبان) با حضور اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران، وانیا سرگیس اسقف کاتولیک آشوری تهران، خاخام حمامی لاله‌زار رهبر کلیمیان ایران و نماینده کلیسای آشوری برگزار شد.

در ابتدای این نشست، اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان با بیان اینکه “دنیا اکنون در تلاطم به‌سر می‌برد و متأسفانه از ۱۹۴۸ که رژیم اسرائیل تشکیل شد خاورمیانه دستخوش تغییرات و آتش جنگ‌های مختلف شد”، خاطرنشان کرد: ما مردم خاورمیانه از آن زمان شوربختانه دچار بحران شدیم. ما و تمام مردم منطقه به‌دنبال صلح هستیم اما تاکنون این صلح بی‌نتیجه مانده است؛ قبل از هرچیز اعلام کنم که همه دنیای مسیحیت اقدامات ددمنشانه رژیم اسرائیل را محکوم کردند و همواره حامی تلاش‌های فلسطین بودند.

خلیفه ارامنه با اعلام اینکه “۳ هفته پیش در هندوستان جلسه کلیساهای آسیایی را برگزار کردیم و در پایان آن جلسه حملات رژیم صهیونیستی را محکوم کردیم و خواهان احقاق حق و حقوق مردم فلسطین شدیم”، گفت: دو نفر از ایران در آن کنفرانس حضور داشتند تا با صحبت‌هایشان آگاهی‌بخش باشند؛ متأسفانه دنیای فعلی عادلانه نیست و بدیهی است باید یک‌دل و یکپارچه باشیم تا به اهداف خود برسیم.

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان با ابراز اینکه “ارامنه قره‌باغ هم در همین وضعیت بودند که متأسفانه از سرزمین خود آواره شدند و شاهد سکوت جامعه جهانی بودیم و تنها رهبر ایران و مقامات ایرانی بودند که به حقوق آنها اشاره می‌کردند”، درباره همدستی اسرائیل با آذربایجان در آواره کردن ارامنه قره‌باغ گفت: برای همه جهان محرز است رژیم اسرائیل پشت‌سر آذربایجان بود و با حملات‌شان آن را به نتیجه رساندند. ما باید بتوانیم نقش رژیم اسرائیل را به نمایش بگذاریم و اگر ایرانی‌ها و اعراب هدفمندتر فعالیت کنند می‌توانند بر این مشکلات غلبه کنند.

** جنایات امروز صهیونیست‌ها محک خوبی برای نهادهای حقوق بشری است

در ادامه علی‌اکبر ضیایی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با یادآوری اینکه “این مرکز به‌دنبال صلح و همزیستی مؤمنانه بین ادیان است”، گفت: حملات وحشیانه رژیم اشغالگر قدس و نابود کردن بیمارستان‌ها و مدارس که پناهگاه مردم بوده است، منجر به شهادت و مجروح شدن هزاران فلسطینی شد.

وی با بیان اینکه “در جنایات اخیر اسرائیل به کلیساها و مساجدی حمله کرد که  عمر برخی کلیساها بعضاً ۱۶۰۰ سال بوده است”، عنوان کرد: مشاهده شهدا دل هر انسانی را به درد می‌آورد و اکنون زمان محک‌زدن نهادهای حقوق بشری است که متأسفانه دم نمی‌زنند؛ این اقدامات را جامعه جهانی، ادیان و پیروان ادیان الهی محکوم می‌کند و تماس‌های ما با رهبران ادیان دنیا برقرار است و امیدواریم به نتیجه عملی منجر شود.

** سازمان ملل برای رساندن دارو و غذا به مردم غزه چه می‌کند؟

وانیا سرگیس اسقف کاتولیک آشوری تهران در این نشست با آرزوی اینکه “کاش امروز برای جشن گرفتن و صلح جمع می‌شدیم”، گفت: جنایتی که امروز می‌بینیم سخت است به زبان بیاوریم و با دعا کردن کاری پیش نمی‌بریم؛ البته دیروز برای مردم غزه دعا کردیم و خواهان صلح و سلامتی برای مردم غزه شدیم اما سازمان ملل و حقوق بشر در دارو و غذا رساندن به مردم غزه کجا هستند؟

وی با تصریح به اینکه “ما فقط برای محکوم کردن بمباران کلیساها جمع نشدیم بلکه بیمارستان المعمدانی و مدارس و محلی را که برای خدمت‌رسانی است هم بمباران کردند”، گفت: وقتی کودکان یتیم را می‌بینیم این سؤال مطرح می‌شود؛ سازمان ملل چکار می‌کند؟ دلمان درد می‌آید و ما آماده خدمت و هرکاری هستیم که از دستمان برمی‌آید و امیدواریم لااقل مدتی صلح برقرار شود که بتوانند دارو و غذا ارسال کنند.

وانیا سرگیس تصریح کرد: متأسفانه رؤسای جمهور کشورها در صف رفتن به اسرائیل برای حمایت از جنایت هستند؛ ملت‌ها باید بفهمند که اسرائیل در حال کشت و کشتار است، و اگر در کشور خودشان این اتفاق می‌افتاد چه می‌کردند؟ ما به نظام مقدس خودمان درود می‌فرستم که در همه حال کنار مردم فلسطین ایستاده است.

وی با تأکید به اینکه متأسفانه کشورهای مسیحی نام مسیحیت را به‌دوش می‌کشند و همان‌طور که صهیونیسم از یهود جداست، حساب حاکمان کشورهای مسیحی هم از دین مسیحیت جدا هستند، گفت: اگر واتیکان اعلام آمادگی کند ما حاضریم برای این مسئله به دیدار پاپ برویم.

** رهبر کلیمیان ایران: کشتار مردم بی‌گناه برای هیچ انسان خداباوری قابل پذیرش نیست

یونس حمامی لاله‌زار رهبر کلیمیان ایران با اظهار اینکه هر نوع جنایت و کشتار مردم بی‌گناه و بمباران اماکن امن و بیمارستان‌ها قابل پذیرش هیچ انسان خداباور یا آزاده‌ای نیست، گفت: از ابتدا ملت‌ها در کشورهای مختلف خواهان این بودند که مجامع بین‌المللی از قید و بند کشورهای غربی آزاد شوند تا بتوان به مردم آنجا خدمت‌رسانی شود.

وی افزود: متأسفانه افراد بسیاری شهید شدند و لااقل برای افرادی که زنده ماندند باید کاری کرد تا بعداً برای ایجاد صلح و آرامش در منطقه کاری بشود و امیدواریم هرچه زودتر این اقدام به نتیجه برسد.

حمامی لاله‌زار در پاسخ به سؤالی در تفکیک یهودیت و صهیونیسم، گفت: یهود یک آیین الهی است که به خدای یکتا و ارزش‌های انسانی اعتقاد دارد اما صهیونیسم یک حزب سیاسی است که با سوءاستفاده از برخی آرمان‌ها و اعتقادات یهودیت اقدام به غصب فلسطین کردند؛ همان‌طور که هیچ‌کس داعش را نماینده اسلام نمی‌داند، صهیونیسم هم نماینده یهود نیست و اولین مخالفت‌ها در زمان تأسیس صهیونیسم از سمت خود یهودی‌ها بوده است.

رهبر کلیمیان ایران گفت: امام خمینی فرمودند “حساب صهیونیسم از یهودیت جداست”، و همین مورد تأکید رهبر انقلاب بوده است.

در ادامه کشیش یوبالیت آلدو نماینده کلیسای شرق آشوری نیز با محکوم کردن این جنایت گفت: ما در کشوری هستیم که با تفکرات مختلف می‌توانیم این جنایت را محکوم کنیم؛ امیدواریم زودتر این جنگ تمام شود و بتوانیم خدماتی را از سمت جامعه خودمان به عزیزان غزه برسانیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا