بین‌المللسیاسی

گوترش پس از فشارهای رژیم صهیونیستی: از سوءبرداشت‌ها شوکه شدم / اقدامات حماس را توجیه نکردم

دبیرکل سازمان ملل متحد پس از اظهارات شب گذشته خود درباره اینکه «حملات حماس بی‌دلیل انجام نگرفته» روز گذشته با بیان اینکه «اقدامات حماس را توجیه نکردم»، گفت: از سوءبرداشت‌ها از اظهاراتم شوکه شده‌ام.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، آنتونیو گوترش در یک عقب‌نشینی آشکار از اظهاراتش پس از فشارهای سنگین سیاسی رژیم صهیونیستی افزود: از سوءبرداشت‌ها از اظهاراتم شوکه شده‌ام، گویی اقدامات حماس را توجیه کرده‌ام، این حقیقت ندارد و خلاف آن صادق است.

دبیرکل سازمان ملل متحد سه شنبه شب در جلسه شورای امنیت در عین حال که جانب حق را به طور کامل نگرفت و به مقاومت فلسطین حمله کرد اما در بخش دیگری از سخنان خود یک انتقاد ناچیز از رژیم صهیونیستی و عملکرد آن کرد که صهیونیست ها تاب همین انتقاد را نیز نیاورده و به شدت به او حمله کردند و حتی خواهان استعفای او شدند.

گوترش در بخش انتقادی سخنان خود از رژیم صهیونیستی گفته بود: مهم است که بدانیم حملات حماس در خلاء و ناگهانی رخ نداده است. مردم فلسطین ۵۶ سال در معرض اشغال خفه کننده قرار گرفته اند. سرزمین آنها به طور پیوسته توسط شهرک ها بلعیده شده و گرفتار خشونت شده است. اقتصاد آنها خفه شده؛ مردم آنها آواره و خانه هایشان ویران شده است. امید آنها به یک راه حل سیاسی برای حل مشکلات آنها نابود شده است.

وی اظهار داشت: ما باید از همه طرف ها بخواهیم که به تعهدات خود در چارچوب بین المللی پایبند باشند و به آنها احترام بگذارند. در اجرای عملیات نظامی مراقب باشند تا از جان غیرنظامیان محافظت کنند و به بیمارستان ها احترام بگذارند و از آنها محافظت کنند و از حمله به تاسیسات سازمان ملل که به بیش از ۶۰۰ هزار نفر فلسطینی پناه داده اند احترام بگذارند.

گلیعاد اردان نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در واکنش به سخنان گوترش مدعی شد: او شایستگی رهبری و دبیر کلی سازمان ملل را ندارد و فوری باید استعفا دهد. گفت‌وگو با این افراد که با عاملان جنایات علیه «اسرائیلی‌ها» همدردی می‌کنند، هیچ فایده‌ای ندارد.

بنی گانتس در واکنش به اظهارات گوترش گفته بود: «روزگاری که دبیرکل سازمان ملل از تروریسم حمایت کند، برای همه دنیا روزگاری سیاه و تاریک خواهد بود و هیچ توجیهی برای کشتار غیرنظامیان وجود ندارد و کسی که در طرف درست تاریخ قرار نگیرد، مجازات خواهد شد و کسی که تروریسم را توجیه کند، شایسته نیست که به اسم جهانیان سخن بگوید!».

این همه عصبانیت مقامات رژیم صهیونیستی از یک انتقاد ناچیز لفظی گوترش درحالی است که تاکنون شورای امنیت سازمان ملل در صدور قطعنامه یا حتی بیانیه ای برای جانبداری از ملت تحت اشغال فلسطین و محکوم کردن رفتار اشغالگران در این سرزمین تحت اشغال و حمایت کردن از حق مشروع این ملت برای مقابله با اشغالگری شکست خورده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا