ایرانبین‌المللسیاسی

مقام اتحادیه اروپا: ما به برجام متعهد هستیم ایران نیز با آژانس همکاری‌ کند

سفیر هیات اتحادیه اروپا در سازمان ملل مدعی شد که اتحادیه همچنان به برجام متعهد است و ایران نیز با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کرده و برای حل و فصل مسائل پادمانی باقی مانده، مطابق با تعهدات تحت معاهده ان پی تی اقدام کند.

به گزارش ایرنا از “تارنمای اتحادیه اروپا”، هدا سامسون افزود: اتحادیه اروپا همچنان به برجام متعهد است و از همه کشورها می‌خواهد که از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) حمایت کنند. اتحادیه اروپا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌خاطر گزارش‌های منظم خود در مورد اقدامات راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران تحت برجام و اجرای پادمان‌های ان پی تی در ایران قدردانی می‌کند.

اتحادیه اروپا به سرمایه گذاری دیپلماتیک و سیاسی برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه خواهد داد.

وی در تداوم ادعاها درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران اضافه کرد: تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خطر وقوع بحران گسترش سلاح‌های هسته‌ای در منطقه افزایش خواهد یافت و برای بازگشت اعتماد، اقدامات مشخص و پایدار برای کاهش تنش هسته‌ای مورد نیاز است.

این مقام اتحادیه اروپا تصریح کرد: ما اخراج بازرسان با تجربه آژانس از ایران را نمی پذیریم . اتحادیه اروپا از تهران می‌خواهد که این اقدامات یکجانبه را که به‌طور مستقیم بر توانایی آژانس برای انجام مؤثر فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود در این کشور، از جمله نظارت بر برجام تأثیر می‌گذارد، متوقف کند.

سفیر اتحادیه اروپا در سازمان ملل مدعی شد: ما قویاً از ایران می‌خواهیم همه فعالیت‌های مغایر با برجام را متوقف کند و فورا به اجرای کامل آن، از جمله تمامی اقدامات شفاف‌سازی، بازگردد. ما از ایران می‌خواهیم که به اجرای پروتکل الحاقی بازگردد و به دنبال تصویب آن باشد.

وی گفت: اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد که به طور جدی و پایدار با آژانس در راستای اجرای تعهدات مندرج در بیانیه مشترک ماه مارس ۲۰۲۳ همکاری کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا