ایرانسیاسی

سفیر ایران در سازمان ملل درباره خطر سلاح‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل هشدار داد

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل درباره خطر سلاح‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل هشدار داد و گفت: تهدیدات هسته‌ای اخیر مقامات بلندپایه رژیم اسرائیل علیه ایران و فلسطین، خطر این سلاح‌ها را در دست چنین رژیم نامشروعی برجسته می‌کند.

به گزارش ایرنا، امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد روز دوشنبه به وقت محلی در کنفرانس “منطقه خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای و سایر سلاح های کشتار جمعی” افزود: پرداختن به این موضوع در ایجاد مناطق عاری از سلاح های هسته ای به ویژه در منطقه ای مانند خاورمیانه با وجود واقعی سلاح های کشتار جمعی در منطقه بسیار مهم است.

متن سخنان سفیر ایران در سازمان ملل بدین شرح است:

چشم انداز جهانی کنونی بر ضرورت ایجاد یک منطقه خاورمیانه عاری از همه سلاح های کشتار جمعی تاکید دارد. وجود چنین تسلیحاتی، در سطح منطقه ای یا جهانی، تهدیدی برای بشریت به شمار می رود و اغلب به عنوان ابزاری برای باج گیری عمل می کند. در سطح بین المللی، نیاز مبرمی به پرداختن به خطرات مربوط به اشتراک و اشاعه احتمالی سلاح های هسته ای توسط ایالات متحده و ناتو وجود دارد.

در سطح منطقه‌ای، زرادخانه تسلیحاتی که در اختیار رژیم اسرائیل است، نگرانی‌های واقعی و گسترده‌ای را در مورد اشاعه ایجاد کرده است. تهدیدات هسته ای اخیر مقامات بلندپایه رژیم اسرائیل علیه ایران و فلسطین، خطر این سلاح ها را در دست چنین رژیم نامشروعی برجسته می کند.

با توجه به جنایات اخیر در خاورمیانه، ما نگرانی فوری خود را در مورد سیاست ابهام هسته‌ای اسرائیل و استفاده بالقوه از سلاح‌های کشتار جمعی در درگیری غزه یا جاهای دیگر ابراز می‌کنیم، اگر اکنون از آن جلوگیری نشود. محرمانه بودن توانایی های هسته ای اسرائیل تهدیدی قابل توجه برای ثبات منطقه است و خواستار اقدام فوری برای رسیدگی به این موضوع است.

در این دوران حساس، ضرورت ایجاد چنین منطقه ای در خاورمیانه هرگز به این فوریت نبوده است. اکنون، بیش از هر زمان دیگری، ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی به‌عنوان گامی اساسی به سوی آینده‌ای امن‌تر و مطمئن‌تر است.

ما از “بیانیه مشترک کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در مورد تهدید استفاده از سلاح های هسته ای توسط اسرائیل” که با حمایت کامل و ارزشمند کشورهای عضو OIC در ۶ نوامبر ۲۰۲۳ به تصویب رسید، استقبال می کنیم. ما پیشنهاد می کنیم بیانیه دیگری توسط این کنفرانس در محکومیت تهدید هسته ای ناشی از رژیم اسرائیل صادر شود. هدف این اعلامیه محکومیت استفاده یا تهدید سلاح های هسته ای و تاکید بر ضرورت شفافیت، رفتار مسئولانه و تعهد به قطعنامه های صلح آمیز در منطقه است.

ضروری است که جامعه بین المللی این تهدیدات رژیم اسرائیل را به عنوان یک زنگ بیدارباش آشکار بپذیرد. اقدامات رژیم اسرائیل از جمله مصادیق تروریسم و خرابکاری علیه برنامه های هسته ای غیرنظامی و دانشمندان در منطقه، مداخله فوری نهادهای بین المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی را می طلبد.

از سوی دیگر، امتناع بی‌دلیل اسرائیل از شرکت در این کنفرانس حیاتی، که با حمایت تزلزل‌ناپذیر ایالات متحده تقویت شده است، غیرقابل دفاع است. چنین بی میلی و حمایت های خارجی مانع از بحث های حیاتی برای امنیت جهانی می شود. توقف این مانع و تشویق مشارکت معنادار به نفع ثبات بین المللی ضروری است. علاوه بر این، هر کشور دیگری که فعالیت‌های تسلیحاتی اسرائیل را امکان‌پذیر می‌کند، قوانین بین‌المللی را نقض و به تکثیر این سلاح‌های خطرناک کمک می‌کند.

در آستانه پنجمین سال برگزاری کنفرانس، با در نظر گرفتن بحث های موضوعی خاص، تعیین مناطقی که نیاز به توجه بیشتری دارند، بسیار مهم است. در اینجا پیشنهادهای منقه برای هدایت یک گفتمان متمرکز و پربار آورده شده است:

۱- وظیفه مناطق عاری از سلاح هسته ای اطمینان از عدم وجود سلاح در آن منطقه است، بنابراین ما بر ضرورت خلع سلاح واقعی قبل از ایجاد مناطق عاری از سلاح هسته ای تاکید می کنیم. با اذعان به عدم وجود مکانیسم مورد توافق در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر انهدام سلاح‌های هسته‌ای، از بحث‌های بیشتر در مورد استفاده از مکانیسم‌های موجود همزمان با شناسایی نقاط ضعف حمایت می‌کنیم.

پرداختن به این موضوع در ایجاد مناطق عاری از سلاح های هسته ای به ویژه در منطقه ای مانند خاورمیانه با وجود واقعی سلاح های کشتار جمعی در منطقه بسیار مهم است. در پیشبرد این هدف، سایر جنبه‌ها و گزینه‌های حیاتی برای راستی‌آزمایی می‌تواند مورد بحث قرار گیرد. در این راستا، پس از بحث های موضوعی، این موضوع باید برای حل و فصل جامع به کمیته کاری ارجاع داده شود که کارشناسان فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای عضو پیگیری و شکاف های موجود را به طور موثر برطرف کنند.

۲- استفاده از فناوری های هسته ای، بیولوژیکی و شیمیایی برای مقاصد صلح آمیز، با توجه به تجربیات گذشته مبنی بر عدم انطباق کافی توسط کشورهای در حال توسعه حیاتی است. تفاوت بین تعهدات کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته در مورد دسترسی صلح آمیز به فناوری، مستلزم مفاد دقیق در معاهده منطقه ای است. با پیش‌بینی تسهیل دسترسی صلح‌آمیز به فناوری، این معاهده باید نه تنها به رسمیت شناختن این حق، بلکه مکانیسم‌های اجرایی مشخص برای دفاع از حقوق اعضا در برابر هرگونه مانع را تضمین کند. جلوگیری از اقدامات قهری یکجانبه در راستای فناوری صلح آمیز و همکاری بین المللی ضروری است.

۳- با اذعان به اهمیت مشارکت ذینفعان داخلی در تسهیل هدف نهایی کنفرانس، پیشنهاد می شود نشستهای منطقه ای برای مشارکت همه ذینفعان داخلی از بخش های مختلف نظامی و غیرنظامی عالی برگزار شود.

۴- استفاده از تجارب ارزشمند سایر معاهدات منطقه‌ای بر لزوم تعامل مستمر و مستمر با آن سازمان‌ها و معاهدات در طول تدوین و اجرای معاهده تاکید می‌کند، بنابراین ادغام این روابط در برنامه کاری فرآیند واقعاً توصیه می‌شود.

گفتنی است در پایان، بدون اسم بردن از کشوری خاص – و به منظور رد اظهارات هیاتهایی مثل یمن – تاکید شد که ایران همچنان در پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود مصمم باقی می‌ماند و در عین حال مجدانه از منافع ملی خود مطابق با قوانین بین‌المللی محافظت می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا