ایرانبین‌المللسیاسی

ادعای کاخ سفید: ایران از پول فروش برق به عراق فقط می‌تواند برای اقلام غیرتحریمی استفاده کند

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پی تمدید معافیت تحریمی عراق برای پرداخت بدهی پول برق خود به جمهوری اسلامی ایران و مخالفت ها با این اقدام دولت بایدن در داخل آمریکا از سوی مخالفان، ادعا کرد که تهران فقط می تواند برای خرید ” اقلام غیرتحریمی مانند غذا و دارو ” از آن استفاده کند.

به گزارش ایرنا، خانم آدرین واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته به وقت محلی با دفاع از تمدید معافیت تحریمی عراق از سوی آمریکا افزود: با مشاهده برخی حملات سیاسی گمراه کننده درباره تمدید معافیت های تحریمی که به عراق اجازه می دهد از بودجه خود برای پرداخت هزینه واردات برق از ایران استفاده کند باید این حقایق را بیان کنم.

این مقام شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد:

«۱. این بیست و یکمین باری بود که دولت آمریکا این معافیت را تصویب کرد و به روندی که در دولت دونالد ترامپ آغاز شده بود ادامه داد. این اقدام هیچ تغییری در سیاست ما در مورد ایران یا عراق ایجاد نمی کند.

۲. این معافیت تضمین کننده عدم قطع ناگهانی دسترسی مردم مردم عراق به برق یا افزایش غیرضروری قیمت آن است. عراق با تشویق ما در حال پیشرفت چشمگیری به سوی استقلال انرژی است. اما دستیابی به این استقلال زمان می برد.

۳. این معافیت به عراق اجازه می دهد تا از بودجه عراق استفاده کند و از پول آمریکا استفاده نخواهد شد.

۴. طرح این ادعا اینکه بایدن اجازه داده پول به ایران برود کذب است. این وجوه در خارج از ایران در حساب های محدود نگهداری می شوند. از آنها فقط می توان برای خرید اقلام غیرتحریمی مانند غذا و دارو استفاده کرد. آنها مستقیماً به مؤسسات مالی کشورهای دیگر می روند و هرگز وارد ایران نمی شوند.

۵. ما نشان داده ایم که بایدن به پاسخگو ساختن ایران ادامه خواهد داد. دولت جو بایدن از زمان آغاز به کار خود، ۴۰۰ نهاد ایرانی را که ۳۰۰ مورد تنها در سال گذشته بوده است، به دلیل انواع رفتارهای بی‌ثبات‌کننده، بدرفتاری با معترضان و حمایت ایران از جنگ روسیه در اوکراین تحریم کرده‌ است.

۶. این معافیت روشن می کند که تحریم های آمریکا برای مجازات مردم عادی در ایران یا عراق نیست. مدت‌هاست که حمایت دو حزبی از سیاست آمریکا برای کاهش بشردوستانه تحریم‌های ما برای همین هدف وجود داشته است. به همین دلیل است که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا این فرآیند را راه اندازی کرد».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا