بین‌المللسیاسی

چهل و سومین روز عملیات طوفان الاقصی؛ دستور ارتش اشغالگر برای تخلیه یک ساعته بیمارستان الشفا همزمان با جنایت در خان یونس

تجاوزات رژیم صهیونیستی به غزه برای چهل و سومین روز ادامه دارد نهادهای بین‌المللی نسبت به وقوع یک بحران انسانی در این باریکه هشدار می‌دهند، اما نیروهای اشغالگر بی‌توجه به این هشدارها همچنان بیمارستان‌ها را هدف قرار داده و آنها را با تانک محاصره کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، تلویزیون فلسطین گزارش داد که ارتش رژیم صهیونیستی بامداد شنبه خواستار تخلیه مجتمع پزشکی الشفا ظرف یک ساعت شد.

 تلویزیون فلسطین گزارش داد که نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی که مجتمع «الشفا» را محاصره کرده‌اند، تنها یک ساعت به کادر پزشکی، بیماران و آوارگان داخل مجتمع فرصت دادند تا مجتمع را تخلیه کنند.

خبرگزاری شهاب نیز تاکید کرد: رئیس بخش ارتوپدی بیمارستان گفت، وضعیتی از ترس و وحشت شدید در بیمارستان حاکم است و به جز بیماران ما هرگز بیمارستان را ترک نخواهیم کرد.

وی اظهار کرد: اشغالگران به ما اطلاع دادند که باید بیمارستان را از کارمندان،‌ بیماران و زخمی‌ها تخلیه کنیم.

در ادامه تجاوزات رژیم صهیونیستی هواپیماهای اشغالگر به خانه‌ای در محله الجنینه در شرق رفح حمله کردند و تعدادی از شهروندان را شهید و زخمی کردند که به بیمارستان النجار منتقل شدند.

وزارت داخلی در غزه نیز اعلام کرد، در حمله اشغالگران به منزل خانواده اقطیفان در دیر البلح در مرکز غزه شش شهید به بیمارستان شهدای الاقصی منتقل شدند.

رژیم اشغالگر همچنین ساختمانی در شهر غزه را بمباران کرد و شاهدان عینی به المیادین وجود اجساد و ده‌ها مجروح را تایید کردند و از تیم‌های مربوطه برای اطفای حریق درخواست کردند.

رژیم اشغالگر در ادامه تجاوزات خود به نوار غزه، ساختمان خانواده الصواف را در میدان شوا در شهر غزه هدف قرار داد. شاهدان عینی به المیادین گزارش دادند که ده‌ها نفر زخمی شدند و تاکید کردند که جسدها ده‌ها متر دورتر از ساختمان مورد نظر پراکنده شده‌اند.

همچنین بامداد امروز، شنبه در بمباران چند آپارتمان مسکونی در شهر خان یونس توسط جنگنده‌های اشغالگر حدود ۲۷ فلسطینی که بیشتر آنها کودک بودند، شهید شدند. تعداد زخمی‌ها نیز ۲۳ تن برآورد شد.

خبرگزاری فلسطینی (وفا) به نقل از منابع محلی گزارش داد که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی چندین حمله متوالی به آپارتمان‌های شهرک مسکونی حمد در خان یونس انجام دادند که منجر به شهادت ۲۷ شهروند که اکثر آنها کودک بودند و و نیز زخمی شدن ده‌ها تن شد.

خبرنگار العربی الجدید نیز گزارش داد که بامداد امروز بیش از ۱۵۰ حمله به شهر بیت لاهیا و اطراف آن در شمال نوار غزه در عرض نیم ساعت از زمین و هوا انجام شد. وی به بمباران دو خانه در پروژه بیت لاهیا اشاره کرد که یکی از آنها بر سر ساکنانش آوار شد.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بامداد امروز خیابان النزهه در اردوگاه آوارگان جبالیا البلد را با گلوله‌های توپخانه هدف قرار دادند که در پی آن تعدادی شهید و زخمی برجای گذاشت.

همچنین رسانه‌های فلسطینی اعلام کردند که بیش از ۴۰ گلوله شلیک شده از سوی ارتش اشغالگر به اطراف بیمارستان اندونزی در شمال نوار غزه اصابت کرد.

نیروهای اشغالگر کمربند آتش شدیدی را در اردوگاه جبالیا و اطراف بیمارستان اندونزی در شمال شرقی شهر غزه ایجاد کردند.

خبرنگار الجزیره در ادامه گفت: جنگنده‌های اشغالگر مسجد الکبیر در اردوگاه مغازی در مرکز نوار غزه را هدف قرار دادند. دفتر رسانه‌ای دولتی در نوار غزه در اوایل ماه جاری گزارش داد که حملات اشغالگران بیش از ۱۹۲ مسجد را در نوار غزه هدف قرار داده که از این تعداد ۵۶ مسجد به طور کامل ویران شده‌اند.

رئیس بیمارستان سالمندان الوفا در غزه بر اثر بمباران رژیم صهیونیستی شهید شد

دکتر مدحت محیسن، رئیس بیمارستان سالمندان الوفا شامگاه جمعه بر اثر بمباران هواپیماهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسید و سایر پزشکان نیز مجروح شدند.

رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند: هواپیماهای اشغالگر بیمارستان الوفا و خانه مراقبت از سالمندان را در شهر الزهرا در جنوب شهر غزه بمباران کردند که منجر به شهادت رئیس بیمارستان و زخمی شدن تعدادی از پزشکان شد.

مرکز مراقبت از سالمندان الوفا در سال ۱۹۸۰ تأسیس شد و به عنوان مرکز پیشرو و تنها مرکز نگهداری و مراقبت از سالمندان در نوار غزه به شمار می‌رود.

بازگشت جزئی خدمات ارتباطی و اینترنت به غزه پس از تامین مقدار محدود سوخت

​پس از ورود مقدار محدودی سوخت به نوار غزه از زمان آغاز تجاوز اشغالگران به نوار غزه در ۴۳ روز پیش، خدمات ارتباطی تا حدی به نوار غزه بازگشته است. این در حالی است که مناطق وسیعی از نوار غزه همچنان از قطعی خدمات ارتباطی و اینترنتی رنج می‌برند.

شرکت مخابرات فلسطین و اوردو فلسطین شامگاه جمعه در دو بیانیه جداگانه از بازگشت جزئی خدمات ارتباطی و اینترنتی به مناطق مختلف نوار غزه پس از قطع شدن آنها در روز پنجشنبه خبر دادند.

مخابرات فلسطین در بیانیه‌ای پس از ارائه مقدار محدود (بدون ذکر تعداد) سوخت از طریق سازمان امداد و نجات سازمان ملل (آنروا) برای راه اندازی ژنراتورهای زیرمجموعه‌های شرکت اصلی بازگشت جزئی خدمات ارتباطی ثابت، تلفن همراه و اینترنت در مناطق مختلف نوار غزه را اعلام کرد.

این شرکت توضیح داد که تداوم خدمات به شکل فعلی بستگی به ارائه مقادیر کافی سوخت به طور منظم در دوره آتی دارد.

گروه مخابرات فلسطین بزرگترین ارائه دهنده خدمات ارتباطات سلولی و اینترنت در نوار غزه و ارائه دهنده انحصاری خدمات ارتباطی ثابت در این منطقه است.

مقام سازمان ملل: آنچه در غزه اتفاق می‌افتد یک بحران برای همه بشریت است

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت آنچه را که نوار غزه در نتیجه تجاوزات رژیم صهیونیستی شاهد آن است، بحرانی برای سازمان ملل و کل بشریت دانست.

وی مجدداً خواستار توقف تجاوزات به غزه و خواستار اطمینان از دسترسی و ارسال نامحدود کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در غزه شد.

وی با بیان اینکه سازمان ملل وقوع ۱۵۲ حمله به مراکز درمانی در نوار غزه و ۱۷۰ حمله در کرانه باختری را تأیید کرده است، هشدار داد که قطع درمان جان بیش از ۲۰۰۰ بیمار سرطانی، ۱۰۰۰ بیمار کلیوی و ۵۰ هزار بیمار قلبی عروقی و ۶۰ هزار بیمار مبتلا به دیابت را تهدید می‌کند.

سازمان ملل: بیش از ۴۱ هزار واحد مسکونی در غزه تخریب شده و آسیب دیده‌ است

مارتین گریفیث، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه، بر «نیاز فوری» به آتش‌بس در نوار غزه به منظور «اهداف بشردوستانه» تاکید کرد و افزود که این موضوع «حداقل کار برای تامین نیازها و حفاظت از جمعیت این منطقه» تلقی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۴۱ هزار واحد مسکونی تخریب یا آسیب دیده که ۴۵ درصد از کل مسکن غزه را تشکیل می‌دهد، علاوه بر این‌که یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در داخل آواره شده‌اند.

او توضیح داد که ماهیت خسارت وارده به نوار غزه «نشان دهنده استفاده از مهمات انفجاری بسیار مخرب در یک منطقه پرجمعیت است».

سخنگوی گوترش: در حال حاضر نمی‌توانیم کارشناسان خود را برای ارزیابی وضعیت به بیمارستان الشفا بفرستیم

سازمان ملل متحد اعلام کرد که در حال حاضر قادر به اعزام کارشناسان خود به بیمارستان الشفا در غزه برای ارزیابی وضعیت غزه نیست.

استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه به خبرنگاران گفت: ما به دنبال چشمان خود برای ارزیابی وضعیت هستیم، اما در حال حاضر این غیرممکن است.

وی ادامه داد: «به دلیل نگرانی امنیتی موجود نتوانستیم ماموریتی برای ارزیابی وضعیت بیمارستان ایجاد کنیم. اما ما البته تحولات شرایط را دنبال می‌کنیم».

دوجاریک تاکید کرد که بیمارستان‌ها هرگز نباید در عملیات‌های جنگی استفاده شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا