ایرانبین‌المللسیاسی

در نشست هیات‌های دیپلماتیک ایران و هند مطرح شد: استقبال هند از همکاری با ایران در قالب شانگهای و بریکس

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با استقبال از ایده جنوب جهانی هند، بر توسعه ارتباطات مردم با مردم به ویژه توسعه ارتباطات نخبگان و اندیشمندان ایران و هند تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، هجدهمین دور رایزنی‌های سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند روز گذشته میان هیات‌هایی از وزارت خارجه‌های دو کشور به ریاست وینای موهان کواترا قائم مقام وزارت امور خارجه هند و علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه در تهران برگزار شد.

در این نشست ۴ ساعته طیفی از موضوعات سیاسی، اقتصادی، کنسولی و نیز تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و اولویت‌های روابط دو کشور در دوره پیش رو مشخص شد.

علی باقری ضمن استقبال از گسترش و توسعه مناسبات دو کشور، بر ایجاد ساز و کارهای مناسب برای تضمین تعاملات راهبردی و پایدار میان دو کشور تاکید کرد.

وی همچنین بر گسترش روابط تهران و دهلی نو در عرصه‌های چند جانبه و منطقه‌ای از جمله در قالب سازمان همکاری شانگهای و بریکس و نیز در چارچوب سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن تاکید کرد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با استقبال از ایده جنوب جهانی هند، بر توسعه ارتباطات مردم با مردم در دو کشور از جمله توسعه ارتباطات نخبگان و اندیشمندان ایران و هند تاکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری هر چه سریع تر بیستمین کمیسیون مشترک اقتصادی آمادگی دارد.

ایران از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی هند برخوردار است

وینای موهان کواترا قائم مقام وزارت خارجه هند هم ضمن تشکر از میزبانی این دور از گفتگوها از سوی جمهوری اسلامی ایران افزود: اراده سیاسی لازم در توسعه روابط دو جانبه نزد مقامات عالی رتبه هند وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی هند برخوردار است.

وی افزود: دولت هند از همکاری با ایران در قالب شانگهای و گروه کشورهای بریکس استقبال می‌کند و آماده توسعه روابط اقتصادی به حوزه‌های جدید از جمله کشاورزی، شیلات، طب سنتی و … است.

به گفته این مقام عالی‌رتبه هندی، دولت این کشور همچنین از توسعه مناسبات فرهنگی، ورزشی، علمی با بخش‌های دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند.

در این ملاقات همچنین طیفی از مسائل منطقه ای به‌ویژه روند آخرین تحولات در غزه، مسایل افغانستان، اوضاع منطقه قفقاز و جنگ در اوکراین نیز مورد تبادل نظر و رایزنی طرفین قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا