اقتصادیایرانسیاسی

وزیر اقتصاد: ارقام تحقق ناپذیر در لایحه بودجه ۱۴۰۳ وجود ندارد

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه درباره جلسه امروز کمیسیون تلفیق گفت: تلاش ما این بوده که لایحه بودجه ۱۴۰۳ واقع گرا باشد و ارقامی که تحقق پذیر نیست و موجب کسری بودجه در میانسالی می‌شود، در آن درج نشود.

به گزارش ایرنا، سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی در حاشیه جلسه عصر روز گذشته کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، گفت: در این جلسه گزارشی از درآمدهای بودجه و از مجموع درآمدهای پیش بینی شده برای سال آینده گزارشی به نمایندگان ارائه کردم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد از درآمدهای عمومی دولت به غیر از تبصره ۱۴ مبتنی بر زیرمجموعه وزارت اقتصاد و امور دارایی است، ادامه داد: درآمدهای ناشی از واگذاری سهام، درآمدهای ناشی از واگذاری اموال غیرمنقول و مولدسازی، درآمدهای خزانه ناشی از انتشار اوراق و درآمدهای گمرکی و مالیاتی مجموعا ۷۰ درصد از بودجه عمومی دولت را در سال آینده به خود اختصاص داده است.

ارقام تحقق ناپذیر در بودجه وجود ندارد

خاندوزی با بیان اینکه در این جلسه درباره فروض پیش بینی پذیری درآمدهای مالیاتی و گمرکی و سایر درآمدها توضیحاتی به نمایندگان ارائه شد، بیان کرد: تلاش ما این بوده که این لایحه، لایحه‌ای واقع گرا باشد و ارقامی که تحقق پذیر نیست و موجب کسری بودجه در میانسالی می‌شود، در آن درج نشود.

وی با بیان اینکه بودجه باید ناشی از درآمدهای پایدار باشد، گفت: با توجه به شفافیت اطلاعات اقتصادی و سامانه‌هایی که وجود دارد و همچنین میزان افزایش مؤدیان جدید و جلوگیری از فرارهای مالیاتی تلاش داریم درآمدهای پایداری در بودجه داشته باشیم.

امیدواری برای افزایش مودیان مالیاتی به ۸ میلیون مؤدی

خاندوزی با بیان اینکه امیدواریم بیش از ۸ میلیون مؤدی مالیاتی در سال جدید داشته باشیم، گفت: امیدواریم بدون فشار بیشتر بر کارمندان و کارگران و اقشار ضعیف جامعه بتوانیم در زمینه درآمدهای پایدار و مقاوم شدن اقتصاد ایران گام موثری برداریم.

درآمدهای نفتی در لایحه واقعی‌تر دیده شده است

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره انتقادات نمایندگان به لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، گفت: ما به شکل بسیار جدی معتقدیم که لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در مقایسه با لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ واقع گرایانه تر است و اتفاقا درآمدهای نفتی در این لایحه واقعی‌تر دیده شده است.

نفت ۸۵ دلاری در عمل محقق نشد

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: ما به جای عدد ۸۵ دلار به ازای هر بشکه صادرات نفت که در قانون سال ۱۴۰۲ مدنظر بود و در عمل هم به آن اندازه محقق نشد، عدد واقع بینانه تر و کمتری را در این بخش پیش بینی کرده‌ایم.

درآمدهای واقع گرایانه فروش اموال غیرمنقول دولتی

خاندوزی با اشاره به موضوع درآمدهای ناشی از فروش اموال غیرمنقول دولتی، گفت: ما امسال ۱۰۸ همت در قانون بودجه ۱۴۰۲ برای این اموال منابع دیده بودیم لذا روشن بود که این میزان جهش فوق العاده به آن حد محقق نخواهد شد بنابراین ما برای این درآمدها در سال آینده درآمدهای واقع گرایانه تری را پیش بینی کرده ایم.

کسری تراز عملیاتی بودجه سال ۱۴۰۳ عدد پایین‌تری نسبت به سال ۱۴۰۲ است

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: همچنین کسری تراز عملیاتی بودجه سال ۱۴۰۳ نیز عدد پایین تری نسبت به سال ۱۴۰۲ است. بنابراین مجموع این موارد حاکی از این است که ما به لحاظ مالی، سال بهتری را به جهت تحقق پذیری واقعی و انحراف عملکرد و یا عدم تحقق درآمدهای دولت، شاهد خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا