بین‌المللسیاسی

رای گیری در شورای امنیت سازمان ملل درباره قطعنامه آتش بس در غزه به تعویق افتاد

رای گیری بر سر قطعنامه آتش در غزه که قرار بود شامگاه سه‌شنبه به وقت محلی در شورای امنیت سازمان ملل انجام شود، به تعویق افتاد.

منابع دیپلماتیک عصر سه‌شنبه به وقت محلی به خبرنگار ایرنا در سازمان ملل گفتند که رای گیری درباره قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی به منظور برقراری آتش بس در غزه به نشست روز چهارشنبه به وقت محلی موکول شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رایزنی‌های گسترده از سوی کشورهای مختلف برای وتو نکردن این قطعنامه توسط ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل در حال انجام است.

به گفته منابع دیپلماتیک، رایزنی‌ها بر سر متن این قطعنامه برای جلب نظر موافق آمریکا ادامه دارد و تاکنون کشورها به جمع بندی واحدی نرسیده‌اند.

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه عاملی باعث خواهد شد آمریکا به قطعنامه شورای امنیت جهت آتش بس در غزه رای مثبت دهد؟ گفت: ما به همکاری سازنده با اعضای شورای امنیت برای رفع مسائل موجود در این قطعنامه ادامه خواهیم داد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: ما از این بخش قطعنامه که خواستار رفع نیازهای بشردوستانه مردم غزه است، حمایت می‌کنیم. ما در نهایت تصمیم گیری خود را انجام خواهیم داد و هنوز متن قطعنامه در دست بررسی و بحث است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال مدعی شد: اگر حماس با آزادی گروگان‌ها موافقت کند، می‌توان توافق وقفه بشردوستانه درگیری‌ها را تمدید کرد. ما به طور سازنده در شورای امنیت برای حل مسائل باقی مانده در مورد پیش نویس قطعنامه درباره غزه همکاری و به طور کامل از تامین نیازهای بشردوستانه مردم غزه حمایت می‌کنیم.

همزمان جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز درباره پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس در سازمان ملل متحد به خبرنگاران، گفت: هنوز در حال بررسی جزئیات این پیش‌نویس هستیم.

این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با اشاره عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ ادعا کرد: «رای ما مهم است که جهان متوجه باشد که چه مخاطراتی وجود دارد. اسرائیل حق دارد از خود در برابر این تهدیدها دفاع کند».

کربی در عین حال گفت که آمریکا از آتش‌بس دائم حمایت نمی‌کند اما حامی وقفه‌های بشردوستانه برای ارسال کمک به غزه است.

رابرت وود معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز، گفت: «باید اقدام حماس در هفتم اکتبر محکوم شود و اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند».

ایالات متحده آمریکا ۱۷ آذر ماه جاری به عنوان عضو دائم شورای امنیت، قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی را که بر اساس درخواست آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل بود، برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه برغم کسب ۱۳ رای موافق در این شورا وتو کرد.

قطعنامه پیشنهادی امارات از ۱۵ رای اعضای شورای امنیت، ۱۳ رای موافق، یک رای مخالف از سوی ایالات متحده آمریکا و یک رای ممتنع از سوی انگلیس کسب کرد و بدین ترتیب با مخالفت آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت، وتو شد که واکنش‌ها و مخالفت‌های جهانی به این اقدام دولت جو بایدن را در پی داشته است.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا