ایرانبین‌المللسیاسی

گفت‌وگوی وزیر امور خارجه با همتایان مصری و اردنی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با همتایان مصری و اردنی خود گفت وگو کرد.

مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه، محور گفت‌وگوی وزیران خارجه ایران و مصر

وزیران خارجه ایران و مصر در گفت وگوی تلفنی درمورد مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه بویژه آخرین تحولات مربوط به فلسطین و غزه تبادل نظر کردند.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفت وگوی تلفنی برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری مصر را تبریک گفت و با اشاره به گفت وگوی تلفنی رئیس جمهور کشورمان با ایشان، بر ضرورت پیگیری توافقات دو رئیس جمهور تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص مسائل و تحولات مربوط به تهاجم رژیم صهیونیستی به غزه و شرایط در کرانه باختری، ضرورت توقف فوری جنایات جنگی و پو توجه به وضعیت انسانی در غزه از جمله ارسال کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به مردم غزه را با همتای مصری خود به اشتراک گذاشت.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر نیز گفت وگوی اخیر تلفنی روسای جمهور دو کشور را مورد توجه قرار داد و از تلاش ها و تحرکات جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم غزه قدردانی کرد.

وی همچنین ضرورت ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه را در راستای کاهش اوضاع اسفناک در این منطقه مورد تاکید قرار داد.

سامح الشکری از آمادگی ایران برای ارسال کمک های انسانی قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان در گفت وگوی تلفنی با وزیر خارجه اردن: ایران بر پرهیز از توسعه جنگ و ضرورت تامین امنیت دریانوردی تاکید دارد

وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با همتای اردنی خود تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر پرهیز از توسعه جنگ و ضرورت تامین امنیت دریانوردی در دریای سرخ و همچنین خلیج فارس و اقیانوس هند اهتمام و اصرار دارد، اما طبیعی است توقف جنگ علیه غزه می تواند ضامن امنیت منطقه باشد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن در تماس تلفنی، آخرین تحولات فلسطین و تداوم جنایات صهیونیست‌ها در غزه و کرانه باختری را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

امیرعبداللهیان در این گفت وگوی تلفنی افزود: علیرغم تلاش‌های مثبت منطقه‌ای و بین‌المللی برای جلوگیری از تداوم و گسترش دامنه جنگ، همچنان شاهد تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای پیگیری اهداف تجاوزکارانه‌اش در راستای نسل کشی ، تداوم محاصره انسانی و کوچاندن اجباری مردم غزه و کرانه باختری هستیم.

وی ضمن اشاره به نگرانی‌های بین‌المللی در خصوص امنیت دریای سرخ، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر پرهیز از توسعه جنگ و ضرورت تامین امنیت دریانوردی در دریای سرخ و همچنین خلیج فارس و اقیانوس هند اهتمام و اصرار دارد اما طبیعی توقف جنگ علیه غزه می تواند ضامن امنیت منطقه باشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به حضور مهمانانی از ۶۹ کشور در نشست بین‌المللی تهران در خصوص فلسطین گفت: این رویداد مهمی است که همه کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی، موضع متحد و مشترکی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و احقاق حقوق مردم فلسطین اتخاذ کردند.

امیر عبداللهیان بار دیگر بر ضرورت حل مسائل منطقه توسط کشورهای منطقه و در راستای تامین ثبات و امنیت جمعی تاکید کرد و تلاش های اردن در این راستا و به خصوص با هدف کاهش درد و رنج مردم فلسطین را مورد توجه قرار داد.

وزیر امور خارجه اردن نیز در این گفت وگوی تلفنی به اولویت‌های پادشاهی اردن در خصوص تحولات جاری منطقه‌ای شامل توقف تجاوز نظامی و تسهیل در ارسال کمک‌های انساندوستانه به مردم غزه و مقابله با کوچ اجباری اشاره کرد.

ایمن الصفدی ادامه افزود: رژیم اسراییل علیرغم مواضع کشورهای جهان، همچنان به جنایات خود در غزه ادامه می دهند که این موضوع باعث تشدید بحران انسانی می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا