ایرانبین‌المللسیاسی

تکرار یاوه‌سرایی آمریکا درباره ایران

یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد که آمریکا در پی گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره افزایش اورانیوم غنی‌شده ایران، «بسیار نگران» شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، این سخنگو سه‌شنبه به وقت محلی آمریکا گفت: تشدید تنش هسته‌ای ایران در حالی نگران‌کننده‌تر می‌شود که گروه‌های نیابتی مورد حمایت ایران به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و خطرناک خود در منطقه از جمله حمله پهپادی مرگبار اخیر و سایر حملات در عراق و سوریه و حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ ادامه می‌دهند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه‌ای برای کشورهای عضو شورای حکام که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده است، اعلام کرد که ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم خود را با خلوص ۶۰ درصد تغییر داده و از تولید ۳ کیلوگرم به حدود ۹ کیلوگرم در ماه بازگشته است.

در این گزارش ادعایی، آژانس با اشاره به افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده در نیروگاه‌های فردو و نطنز اعلام کرد: ایران تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۶۰ درصد در قالب هگزافلوراید را به حدود ۹ کیلوگرم در ماه، از پایان نوامبر افزایش داده است.

به گزارش ایرنا، ایران دو سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت تا توازن در اجرای این توافق را برقرار کند.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که تدابیر صورت گرفته برگشت پذیر بوده و هرزمان که سایر طرف‌ها به طور کامل به تعهدات‌شان عمل کنند ایران نیز متقابلا رفتار خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا