ارمنستانایرانسیاسی

در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه ارمنستان؛ هشدار امیرعبداللهیان به آمریکا: دست از حمایت‌ از رژیم صهیونیستی بردارید

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت اگر آمریکا به‌دنبال خروج آبرومندانه از موضوع نسل‌کشی در غزه است، فورا دست از حمایت‌های گسترده نظامی خود از رژیم صهیونیستی بردارد.

به گزارش ایسنا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز چهارشنبه و در نشست خبری مشترک با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان در ایروان، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این کشور گفت: در آستانه فرا رسیدن سال جدید میلادی به همراه جمعی از همکاران‌مان در ایران از بخش‌های دولتی و همچنین مجلس شورای اسلامی به تنها کشور همسایه مسیحی خود ارمنستان سفر کرده‌ایم و از همین جا مایل هستم که فرا رسیدن سال جدید میلادی و تولد حضرت مسیح به دولت و ملت ارمنستان و یکایک مسیحیان در داخل ایران و جهان تبریک بگویم.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: امروز گفت‌وگوهای بسیار مهمی در ایروان با وزیر خارجه ارمنستان و دیدار با اهمیتی با نخست‌وزیر محترم ارمنستان داشتیم. در این گفت‌وگوها ابعاد مختلف همکاری‌های تهران و ایروان مورد بررسی قرار گرفت و موضوع تحقق صلح و ثبات پایدار در قفقاز جنوبی و نقشی که ایران می‌تواند به عنوان یک کنشگر فعال و ضامن در برقراری ثبات و امنیت پایدار در قفقاز جنوبی بر عهده بگیرد، مورد رایزنی قرار گرفت.

ایران از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی ارمنستان حمایت می‌کند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: ایران از تمامیت ارضی ارمنستان و حاکمیت ملی آن حمایت می‌کند، ایران همواره روابط تاریخی و با ارمنستان داشته و همکاری‌های ۲ کشور در زمینه‌های مختلف روزبه‌روز در حال نیرومندترشدن است. صلح، ثبات و امنیت ارمنستان همان چیزی است که ایران می‌خواهد.

امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه در دیدارهای امروز در مورد «عمق بخشیدن به مناسبات ۲ کشور اتفاق نظر داشتیم» گفت: موافقت دولت ارمنستان در ایجاد سرکنسولگری ایران در منطقه قاپان باعث شده که تردد ایرانیان و همکاری‌های ترانزیتی ۲ کشور تسهیل شود.

سرکنسولگری ارمنستان در تبریز افتتاح می‌شود

دیپلمات عالی‌رتبه ایران در ادامه گفت: ارمنستان کشور دوست و همسایه خوب ماست. امروز و در دیدار با وزیر خارجه ارمنستان موافقت تهران را برای افتتاح سرکنسولگری جمهوری ارمنستان در شهر تبریز اعلام کردیم و امیدواریم در هفته‌های آغازین سال جدید میلادی با حضور  وزیر خارجه ارمنستان شاهد افتتاح رسمی این سرکنسولگری در تبریز باشیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: در گفت‌وگوها با همتای ارمنستانی کاملا درک کردیم ارمنستان برای رسیدن به صلح پایدار جدی است. شب گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با همتای آذربایجانی به این نکته رسیدم که اظهارات وی نیز ناظر بر تداوم تلاش‌ها برای رسیدن به صلح پایدار با ارمنستان است.

رسیدن به صلح پایدار بین ایروان و باکو دست‌یافتنی است

امیرعبداللهیان تاکید کرد: فکر می‌کنم رسیدن به یک صلح پایدار در ماه‌های آغازین سال جدید میلادی دست یافتنی است و خوشبین هستیم با رویکرد مثبتی که در منطقه و بین ۲ کشور ارمنستان و آذربایجان وجود دارد و بدون مداخله و تحریکات خارجی و با نوعی ضمانت منطقه‌ای که ایران، ترکیه و روسیه می‌توانند نقش ضامن را در ایجاد صلح ایفا کنند، می‌توانیم با نگاه خوشبینانه و واقع بینانه به تحقق صلح پایدار در قفقاز جنوبی بین ارمنستان و آذربایجان امیدوار باشیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه نشست مطبوعاتی خود با وزیر خارجه ارمنستان در ایروان گفت: مایل هستم که از مواضع سازنده وزیر خارجه ارمنستان در جریان نشست اخیر وزیران امور خارجه ۳+۳ در تهران در مخالفت با جنگ و کشتار زنان و کودکان در غزه و کرانه باختری تشکر و قدردانی کنم. ما امروز در جریان رایزنی‌های خود، در ارتباط با موضوع فلسطینی گفت‌وگو کردیم.

آمریکا تجربه شکست را ادامه ندهد و به خانه‌ برگردد

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: از همین‌جا به آمریکایی‌ها هشدار می‌دهم اگر به‌دنبال خروج آبرومندانه از موضوع نسل‌کشی در غزه هستند، فورا دست از حمایت‌های گسترده نظامی خود از رژیم صهیونیستی بردارند و و تردید نکنند که پیروزی برای رژیم صهیونیستی در غزه نخواهد بود. آن‌ها باید بدانند  ۸۰ روز نسل کشی در غزه تکرار همان شکست هفت اکتبر رژیم اشغالگر صهیونیستی است  و من با صدای بلند به آمریکایی‌ها می‌گویم که تجربه شکست را ادامه ندهید، به خانه‌های خود برگردید و اجازه بدهید که مردم غزه برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

مبادلات تجاری ایران و ارمنستان تا ۱ میلیارد دلار افزایش می‌یابد

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت: در گفت‌وگوهای امروز خود توافق کردیم که حجم مبادلات تجاری خود را تا سقف ۱ میلیارد دلار افزایش دهیم و سپس سالانه آن را به ۳ میلیارد برسانیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، آرارات میرزویان عصر امروز چهارشنبه به وقت محلی در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، با اشاره به گفت‌وگوها و دستاوردهای خوبی که بدست آمده، اظهارداشت: روابط دیرینه دوکشور برای مردم بسیار مهم است و اینگونه سفرها باعث استحکام روابط می‌شود.

وزیر امور خارجه ارمنستان اضافه کرد: در این دیدار، روابط دوجانبه در حوزه‌های اقتصادی، انرژی، حمل و نقل و سایر موضوعات مورد بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در گفت‌وگوهای امروز توافق کردیم که حجم مبادلات تجاری خود را تا سقف ۱ میلیارد دلار افزایش دهیم و سپس سالانه آن را به ۳ میلیارد برسانیم.

میرزویان یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در دیدار وزرای خارجه دو کشور را تهاتر گاز و برق دانست و اضافه کرد: یقین داریم که در نتیجه همکاریهای مشترک، قراردادی برای ایجاد خط انتقال برق خواهیم داشت.

وزیر خارجه ارمنستان یادآور شد: در دیدارهای امروز بر ایجاد پروژه‌های زیرساختی، کریدور شمال جنوب و خلیج فارس و دریای سیاه با مشارکت اقتصادی دو کشور تاکید شد.

وی همچنین از دولت جمهوری اسلامی ایران و امیرعبداللهیان برای تاکید بر حفظ تمامیت ارضی ارمنستان قدردانی کرد.

وزیر خارجه ارمنستان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره نقش و مشارکت ایران در حل چالش‌های منطقه‌ای، گفت: برای من خوشایند است که بر نقش‌آفرینی ایران تاکید کنم. این نقش آفرینی وجود داشته و بارها پیام‌های و رویکردهای صریح ایران را درباره برقراری صلح و ثبات در منطقه شنیدیم که اینها بهترین کاری است که می‌توان در مسیر روند صلح انجام داد.

میرزویان تأکید کرد: فرصت دیدارهای مختلف بین مقامات دو کشور وجود دارد و ایران می‌تواند در اصول قاطعانه‌ای و صلح طلبانه خود بزرگترین سهم را در این پروسه ایفا کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا