اقتصادیایرانسیاسی

فرزین در صحن علنی: بیش از توافق صورت گرفته به وزارت صمت ارز اختصاص داده شده است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: به وزارت صمت ابتدای سال اعلام کردیم که سهمیه ارزی آن ها ۲۹.۵ میلیارد دلار است که اعلام کردند با این میزان ارز کشور دچار مشکل می شود اکنون که سال جاری به اتمام نرسیده تاکنون ۳۱ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار ارز دریافت کرده اند.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،  محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۱۲ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در خصوص تخصیص ارز به وزارت صمت و واردات خودرو، گفت: از ابتدای سال تا ۵ دی ماه ۱۴۰۲ به وزارت صمت ۳۱ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار ارز اختصاص داده شده است که نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه نقدی که از بانک مرکزی می شد این بود که علیرغم عدم افزایش صادرات به واردات ارز بیشتری داده شده است که از آن دفاع کردند تا تولید دچار مشکل نشود، ادامه داد: به خودرو و قطعات آن از ابتدای سال جاری تاکنون ۵ میلیارد و ۴۱۶ میلیون دلار ارز اختصاص داده ایم که ۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

فرزین با بیان اینکه آقای علی آبادی توافق کرده است یک میلیارد دلار ارز در مورد واردات دریافت کند که هفته گذشته حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارز فقط بابت این کار دریافت کرده است، گفت: بابت خودروی برقی، خودرو و با خودرویی که باید از مناطق آزاد وارد شود توافق کردیم، ما بر اساس منابع ارز تخصیص می دهیم.

وی ادامه داد: شما به من می گویید که باید بر اساس منابع ارزی کشور ارز تخصیص دهید که اعلام کردم برای جلوگیری از ایجاد مشکل در حوزه تولید از منابع ارزی آزاد شده نیز ارز اختصاص می دهیم.

فرزین عنوان کرد: به وزارت صمت ابتدای سال اعلام کردیم که سهمیه ارزی آن ها ۲۹.۵ میلیارد دلار است که اعلام کردند با این میزان ارز کشور دچار مشکل می شود اکنون که سال جاری به اتمام نرسیده تاکنون ۳۱ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار ارز دریافت کرده اند و بعد از این نیز تا ۴۲ میلیارد دلار توافق صورت گرفته است، ما در بانک مرکزی تلاشمان این است که تمام ارز مورد نیاز را بر اساس نیاز وزارت صمت تامین کنند و وزارت صمت نیازهای خود را تشخیص می دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا