ایرانبین‌المللسیاسی

نامه سفیر ایران به شورای امنیت سازمان ملل در پی حملات تروریستی کرمان

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پی حملات تروریستی در کرمان در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران متعهد به استفاده از تمامی سازوکارهای موجود برای اطمینان از پاسخگو نمودن مسئولین و همدستان آن‌ها در این اقدام شنیع تروریستی است.

به گزارش ایرنا، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و نیز سفیر فرانسه که کشورش اکنون ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد، گفت: با اندوه عمیق، مایلم یکی دیگر از حملات تروریستی دلخراشی را که امروز مورخ ۳ ژانویه ۲۰۲۴ در ایران رخ داد را به اطلاع دبیر کل سازمان ملل متحد و اعضای شورای امنیت برسانم.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل افزود: این اقدام مذموم با دو انفجار تروریستی در نزدیکی محل دفن سردار قاسم سلیمانی در شهر کرمان در مراسم چهارمین سالگرد شهادت وی، عمداً مردم بی‌گناه را هدف قرار داد. در حال حاضر حداقل ۱۰۳ نفر از جمله کودکان و زنان شهید و جان باختند و ۲۱۱ نفر مجروح شده اند که حال برخی از آنها نیز وخیم است.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: در حال حاضر، تحقیقات همه جانبه برای شناسایی و دستگیری عاملان و سازمان‌دهندگان این جنایت هولناک ادامه دارد. همزمان، جمهوری اسلامی ایران متعهد به استفاده از تمامی سازوکارهای موجود برای اطمینان از پاسخگو نمودن مسئولین و همدستان آن‌ها در این اقدام شنیع تروریستی است.

نماینده ایران در سازمان ملل ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران این گونه اقدامات شنیع تروریستی را به صراحت محکوم می کند و در پیگیری عدالت برای قربانیان این حادثه از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند.

سفیر ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از دبیرکل و شورای امنیت می‌خواهد که این حمله تروریستی وحشتناک را فوراً و صراحتاً محکوم کنند. این درخواست با مواضع تزلزل‌ناپذیر دبیرکل و رویه تثبیت‌شده شورای امنیت در محکومیت صریح تروریسم و به رسمیت شناختن آن به عنوان تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین المللی از طریق قطعنامه ها همخوانی دارد.

ایروانی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از قربانیان اصلی تروریسم و با تجربه مستقیم پیامدهای فاجعه‌بار آن، همچنان بر تعهد تزلزل ناپذیر خود برای رهبری مبارزه با این بلای خانمان سوز استوار است.

وی در پایان خواسته است که این نامه به عنوان سند شورای امنیت ثبت شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا