ایرانبین‌المللسیاسی

امیرعبداللهیان در گفت وگو با وزیر خارجه فرانسه: ایران صادق‌ترین حامی امنیت و ثبات در منطقه و جهان است

وزیر امور خارجه در گفت وگو با همتای فرانسوی خود، ضمن تاکید بر ضرورت تلاش جامعه جهانی برای مقابله موثر و عملی با اشکال مختلف تروریسم گفت: ایران صادق ترین حامی امنیت و ثبات در منطقه و جهان است.

به گزارش ایرنا، این مطلب را حسین امیرعبداللهیان شب گذشته در تماس تلفنی کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه با وی عنوان کرد.

وزیر امور خارجه در این گفت وگو ضمن مورد توجه قرار دادن اقدام دولت فرانسه در محکومیت حمله تروریستی اخیر در کرمان که منجر به شهادت جمعی از مردم شد، ضرورت تلاش جامعه جهانی برای مقابله موثر و عملی با اشکال مختلف تروریسم را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به تحرکات فرانسه در موضوع فلسطین، توقف جنایات رژیم صهیونسیتی و نسل کشی های در حال انجام در غزه، لزوم اقدام عملی برای توقف کشتار غیر نظامیان، تسهیل ارسال کمک های بشر دوستانه، ممانعت از کوچ اجباری و واگذاری آینده فلسطین در یک روش دموکراتیک به خود فلسطینی ها را گامی موثر در پایان خشونت ها در منطقه دانست.

امیرعبداللهیان افزود: تنها راه برای جلوگیری از گسترش درگیریها در منطقه و استقرار صلح پایدار در آن، لزوم توجه مسئولانه به ریشه چالش ها و نیز عزم جدی برای کمک به حل آنها می باشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به قتل عام ۲۲ هزار غیر نظامی و زنان و کودکان در غزه، آمریکا و رژیم اسراییل را عامل نسل کشی اخیر در غزه نامید ‌و گفت: نمی توان بدون نگاه به اشغالگری و با باز گذاشتن دست رژیم اسراییل، ریشه های بی ثبات سازی منطقه را نادیده گرفت و در عین حال نگران امنیت دریای سرخ و منطقه بود.

امیرعبداللهیان افزود: امنیت غزه و کرانه و امنیت منطقه بهم پیوسته است و جنگ راه حل نیست.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ایران صادق ترین حامی امنیت و ثبات در منطقه و جهان است.

کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه نیز در تماس تلفنی با امیرعبداللهیان، اقدام تروریستی در گلزار شهدای کرمان را محکوم کرد.

وی با ابراز نگرانی در خصوص افزایش شدت تنش ها در منطقه، خواستار نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از گسترش دامنه درگیری ها شد.

در این گفت وگو طرفین ضمن توافق بر اهمیت استمرار گفت وگوهای دیپلماتیک و تماس وزرای خارجه، بر لزوم رفع موانع موجود در مسیر مناسبات در فضای مبتنی بر احترام متقابل، تاکید کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا