ارمنستانبین‌المللسیاسی

سفر قریب الوقوع وزیر خارجه فرانسه به ارمنستان

همزمان با تحولات اخیر قره باغ، رسانه‌های ارمنستانی از سفر قریب الوقوع وزیر خارجه فرانسه به ارمنستان خبر دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با تحولات اخیر در قفقاز جنوبی و منطقه قره باغ، منابع خبری ارمنستانی شب گذشته از سفر قریب الوقوع وزیر خارجه فرانسه به ارمنستان خبر دادند.

به گزارش منابع خبری، کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه سوم اکتبر (سه شنبه، ۱۱ مهر ) به ارمنستان سفر خواهد کرد.

وزیر دفاع فرانسه نیز روز یکشنبه گفت که فرانسه در حال بررسی رفع نیازهای دفاعی ارمنستان است. سباستین لکورنو وزیر دفاع فرانسه در مصاحبه با «فرانس اینفو» گفت که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه شخصا وضعیت ارمنستان را دنبال می‌کند.

وزیر دفاع فرانسه در پاسخ به احتمال مداخله نظامی برای حمایت از ارمنستان گفت: «رئیس‌جمهور شخصا این موضوع را دنبال می‌کند و این برای فرانسه مهم است. برای بسیاری از فرانسوی‌هایی که ارمنستان را دوست دارند یا با ارمنستان ارتباط دارند تمامیت ارضی این کشور مهم است».

فرانسه از حامیان درجه نخست ارمنستان است و بارها به جمهوری آذربایجان نسبت به نقض تمامیت ارضی ارمنستان هشدار داده است. در همن راستا، فرانسه در ادامه حمایت از ارمنستان قصد دارد در استان سیونیک (هم مرز با ایران) کنسولگری افتتاح کند.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه اخیرا در واکنش به تحولات اخیر میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاکید کرد که پاریس از نزدیک ناظر یکپارچگی سرزمینی ارمنستان است و بر تحولات نظارت می‌کند.

مکرون گفت: «فرانسه از نزدیک در حال رصد حاکمیت ارضی و یکپارچگی ارمنستان است. در صورتیکه تمامیت ارضی ارمنستان به خطر بیافتد، فرانسه مطابق با قوانین بین‌المللی در کنار مردم ارمنستان خواهد ایستاد».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا