بین‌المللسیاسی

وزارت دفاع آمریکا: به دنبال درگیری با ایران نیستیم

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در پی پاسخ ایران با عنوان عملیات نظامی «وعده صادق» علیه اسرائیل به دلیل حمله این رژیم به کنسولگری تهران در دمشق سوریه اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست.

به گزارش ایرنا، ژنرال پاتریک (پت) رایدر سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز گذشته به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن افزود: ما نمی خواهیم شاهد یک جنگ منطقه ای گسترده تر باشیم. به دنبال درگیری با ایران نیستیم.

سخنگوی پنتاگون در عین حال گفت: هیچ اطلاعات خاصی از سوی ایران در مورد زمان یا جزئیات حمله به اسرائیل به ایالات متحده آمریکا ارائه نشد.

رایدر بدون اشاره به اینکه آیا ایالات متحده آمریکا از طریق متحدانش از برنامه های ایران مطلع شده است، خطاب به خبرنگاران در پنتاگون گفت: «فکر می کنم آنچه شما می خواهید، بدانید این است که آیا ایران به ما اطلاع داد؟ نه، آنها این کار را نکردند.»

ژنرال رایدر درباره لفاظی های اسرائیل برای پاسخ به عملیات نظامی وعده صادق از سوی ایران به رغم حمایت های واشنگتن از رژیم اسرائیل و تبعیت این رژیم از دولت آمریکا مدعی شد: « اینکه اسرائیل تصمیم به انتقام گرفتن از ایران بگیرد یا نه، تصمیم اسرائیل است.»

سخنگوی پنتاگون برای تقویت روحیه مقامات تل آویو گفت: «ما همچنان بر دفاع از اسرائیل و حفاظت از نیروهای آمریکایی در منطقه متمرکز هستیم» اما به دنبال درگیری با ایران نیستیم.

رایدر همچنین گفت که نیروهای آمریکایی در خاورمیانه ده‌ها موشک و پهپاد پرتاب شده از سوی ایران و نیروهای نیابتی آن به تلافی حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق سوریه که منجر به شهادت یک مستشار ارشد نظامی ایران شد، رهگیری کردند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت: اسکادران‌های جت‌های جنگنده ارتش آمریکا که قبل از حمله ایران به اسرائیل، به خاورمیانه منتقل شده بودند، همچنان در منطقه می‌مانند تا در ماموریتهای احتمالی آتی شرکت کنند.

رایدر همچنین گفت: جت‌های جنگنده نیروی هوایی حاضر در منطقه و همچنین ناوهای نیروی دریایی در دریای مدیترانه، در ماموریت رهگیری و انهدام موشک‌ها و پهپادها در حملات شنبه شب به اسرائیل شرکت داشتند.

سخنگوی پنتاگون در عین حال ادعاها مبنی بر اینکه ۹۹ درصد از پرتاب های انجام شده  توسط اسرائیل و شرکای آن رهگیری شده است، را تایید کرد اما گزارش های ادعایی مبنی بر شکست نیمی از پرتاب ها از زمین را تایید نکرد . او مدعی شد: جنگنده‌های آمریکا ۸۲ پهپاد ایرانی را در جریان حمله اخیر به اسرائیل، سرنگون کردند.

رایدر همچنین گفت: لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا  پس از حمله سه بار با یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل صحبت کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا ادامه داد: رهبران آمریکا و اسرائیل در آخرین تماس دیروز خود، عملیات ترکیبی موفقیت‌آمیز ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و شرکای آنها برای دفاع از اسرائیل در برابر این حملات بی‌سابقه توسط ایران و گروههای نیابتی آن را بررسی کردند.

سخنگوی پنتاگون افزود: ایالات متحده آمریکا به دنبال تشدید تنش نیست، اما به انجام تمام اقدامات لازم برای دفاع از اسرائیل و نیروهای آمریکایی ادامه خواهیم داد. ما روز شنبه نشان دادیم،  توانایی و ظرفیت دفاع از اسرائیل و دفاع از نیروهای خود در منطقه را داریم.

این سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اضافه کرد: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا  و ژنرال ارشد نظامی سعودی امروز درباره آخرین وضعیت خاورمیانه صحبت کردند. او گفت: «ایالات متحده و عربستان سعودی مشارکت دیرینه ای دارند و متعهد به صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه هستند.»

سخنگوی پنتاگون همچنین اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا با فروش احتمالی پشتیبانی لجستیکی و آموزش هواپیما به عراق به قیمت تخمینی ۱۴۰ میلیون دلار موافقت کرده است.

 

کاخ سفید: تهران درباره زمان حمله به اسرائیل به ما پیام نداد؛ به دنبال جنگ با ایران نیستیم

جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید با اعلام اینکه ایران هیچ پیامی به ما در مورد زمان و هدف حمله به اسرائیل نداد، گفت: «به دنبال جنگ با ایران نیستیم.»

به گزارش ایرنا، جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته به وقت محلی به خبرنگاران درباره پاسخ تهران به حمله اسرائیل به کنسولگری خود در دمشق سوریه گفت: «ایران هیچگاه پیامی به ما در مورد زمان و هدف (حمله) نداد. این روایت که ایران به ما در مورد قصد خود خبر داده، مضحک است.»

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی درباره پاسخ ایران به اسرائیل ادعا کرد: این حمله مستلزم محکومیت صریح جامعه بین‌المللی است.

کربی همچنین در پاسخ به سوالات درباره واکنش اسرائیل به عملیات وعده صادق از سوی ایران گفت: «دولت اسرائیل خودش تعیین خواهد کرد که آیا قرار است پاسخی داده شود یا نه. تصمیم‌گیری در مورد چگونگی پاسخ به آنچه ایران روز شنبه انجام داد، بر عهده اسرائیل است.»

این سخنگوی دولت بایدن تصریح کرد: ما در تصمیم گیری اسرائیل دخالتی نداریم. اما در مورد دفاع آمریکا از اسرائیل در  عملیات روز شنبه ایران گفت: “ما در این بازی  نقش داریم و این را ثابت کردیم.”

کربی در عین حال درباره موشک ها و پهپادهای پرتاب شده از سوی ایران به اسرائیل ادعا کرد: «موشک‌های بسیار کمی از سامانه های دفاعی عبور کردند. خسارت جزئی به یک پایگاه هوایی در اسرائیل وارد شد. متأسفانه یک دختر جوان بی گناه کمتر از ۱۰ سال به شدت مجروح شد. این تنها مصدومی است که ما از آن آگاه هستیم.»

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا همچنین برای افزایش روحیه و توان مقامات اسرائیلی به رغم آنکه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا حمله هوایی ایران علیه اسرائیل را بی سابقه خوانده است،  مدعی شد: « دفاع شنبه ، برتری نظامی اسرائیل و ضعف نظامی ایران در مقایسه با اسرائیل را نشان داد. رئیس جمهور آمریکا از بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل خواست به  پیام این موفقیت برای اسرائیل و تمام منطقه فکر کند.»

این سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: «ما به گفتگو با اسرائیل در مورد رفح ادامه می دهیم اما تمرکز کنونی بر اقدام ایران است. ما به ارتباط با اسرائیلی ها ادامه می دهیم.»

کربی درباره برخی گزارش ها درباره انتقام‌جویی اسرائیل نیز گفت: «من وارد فرضیه‌ها نمی‌شوم.»

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا با تکرار ادعای عدم موفقیت عملیات وعده صادق ایران علیه اسرائیل گفت: «آنچه که اتفاق افتاد این بود که ایران کاملاً شکست خورد. اگر من در حال حاضر در تهران باشم،  حرف بایدن  مبنی بر اینکه تنش ها را تشدید نکنید،  کاملاً جدی می‌گیرم».

این سخنگوی دولت بایدن سپس ادعا کرد: «شما نمی توانید آنقدر فلز را به هوا پرتاب کنید و همه را متقاعد کنید که به دنبال تلفات نبوده اید و سعی در ایجاد خسارت نداشته اید.»

کربی بار دیگر همچنین گفت: «واشنگتن هیچ پیامی از سوی ایران یا هیچ کشور دیگری که چارچوب زمانی مشخص یا انواع اهداف یا سلاح‌هایی را که قرار است شلیک شوند، دریافت نکرده است.»

این سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال با توجه به ادعای واشنگتن که چرا ایالات متحده  آمریکا می تواند پهپادهای ایرانی را سرنگون کند اما پهپادهای روسی را نه، پاسخ داد: «ما در درگیری های مختلف، فضای هوایی متفاوت و  تصویر تهدید متفاوت هستیم. ما ابزار مورد نیاز اوکراین را برای دفاع از حریم هوایی خود فراهم کرده ایم.»

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا برغم حمایت واشنگتن از اسرائیل تصریح کرد: « ما به دنبال جنگ با ایران نیستیم. ما به دنبال گسترش و تعمیق درگیری در منطقه نیستیم» و مطمئن هستم نتانیاهو از نگرانی های بایدن آگاه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا