بین‌المللسیاسی

زلزله سیاسی در واشنگتن؛ برای نخستین بار در تاریخ آمریکا؛ رئیس مجلس نمایندگان برکنار شد

کوین مک کارتی رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در رای گیری روز گذشته به وقت محلی برابر با سوم اکتبر و ۱۱ مهر در این مجلس و در جنگ داخلی جمهوریخواهان برای نخستین بار از سوی اعضای مجلس نمایندگان برکنار شد.

به گزارش ایرنا از نیویورک، کوین مک کارتی نخستین رئیس مجلس نمایندگان در تاریخ آمریکا است که از سوی همکارانش و با طرح هم حزبی هایش عزل می شود. او  با طرح ارائه شده از سوی یکی از هم حزبی هایش به این سرنوشت سیاسی دچار شد.

مک کارتی ۵۸ ساله در اقدامی بی‌سابقه در تاریخ آمریکا با ۲۱۶ رای مثبت در برابر ۲۱۰ رای منفی نمایندگان از ریاست مجلس نمایندگان برکنار شد.

تصمیم برای استیضاح مک کارتی، به پیشنهاد مت گاتز  یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا و وفادار به دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا انجام شد که رهبری بخشی از محافظه‌کاران تندرو در حزب جمهوریخواه را بر عهده دارد.

این رای گیری تنها چند روز پس از آن رخ می دهد که اختلافات داخلی جمهوری خواهان، دولت آمریکا را به آستانه تعطیلی بر سر لایحه بودجه این کشور نزدیک کرد. طرح برکناری مک کارتی از سوی هم حزبی تندرو اش در پی آن مطرح شد که با دموکرات‌ها برای جلوگیری از تعطیلی دولت بایدن همکاری کرد. جمهوریخواهان تندرو و  طرفداران ترامپ به دلیل توافق مک‌کارتی با دولت بایدن برای افزایش سقف بدهی و تصویب بودجه کوتاه‌مدت از  عملکرد مک کارتی راضی نبودند.

پیش از این رای گیری، موافقان و مخالفان  مک‌کارتی یک ساعت در صحن علنی مجلس نمایندگان درباره دلایل ماندن یا برکناری او  بحث کردند.

مت گاتز نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا و طراح برکناری مک کارتی در سخنانی گفت: مک کارتی توافقاتی را که با ما در ژانویه گذشته انجام داد، نقض کرد.  او مجلس نمایندگان را فلج کرد و پیش نویس لوایح تخصیصی را در نظر نگرفت.

نانسی میس، نماینده جمهوری خواه نیز گفت:  مک کارتی با هیچ حزبی صادق نبود و اگر در سمت خود باقی می ماند، باعث هرج و مرج می شد. ما رئیس مجلس نمایندگان صادقی می خواهیم که به وعده های خود عمل کند.

مک کارتی جمهوریخواه زمستان گذشته، هنگام انتخاب هم با مخالفت هم حزبی های تندروی  خود روبرو بود که پس از  ۱۵ دور رای‌گیری توانست بر کرسی ریاست مجلس نمایندگان تکیه بزند.

سرنوشت این رای‌گیری می‌تواند زمینه را برای یک مناقشه بی‌سابقه در مجلس نمایندگان آمریکا فراهم کند. حالا مک کارتی رئیس مجلسی است که کوتاهترین زمان حضور در این سمت یعنی ۲۶۹ روز را از سال ۱۸۷۶ دارد.

پیش از رای گیری درباره طرح برکناری مک کارتی، ابتدا مجلس نمایندگان آمریکا درباره اینکه این طرح را به رای بگذارد، رای گیری کرد که اعضای مجلس نمایندگان رای مثبت دادند. مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه در رای گیری خود به پیشنهاد مت گاتز نماینده جمهوری خواه برای برکناری مک کارتی به عنوان رییس مجلس رای مثبت داد. در این رای گیری ۲۰۷ نماینده دموکرات و ۱۱ نماینده جمهوری خواه به رای گیری در خصوص برکناری مک کارتی رای مثبت و ۲۰۸ نماینده جمهوری خواه رای منفی دادند.

انتخاب رئیس موقت مجلس نمایندگان

بر اساس قوانین آمریکا، رئیس موقت مجلس نمایندگان آمریکا از فهرستی که مک کارتی هنگام شروع به کارش به منشی این مجلس ارائه داده‌است انتخاب می‌شود تا زمانی که برای انتخاب رئیس جدید مجلس نمایندگان رای گیری شود که پاتریک مک‌هنری، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت کارولینای شمالی به‌عنوان رئیس موقت مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شده است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه گزارش داد که پیش‌بینی نمی‌شود عصر امروز سه‌شنبه برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان رای‌گیری صورت گیرد.

برخی پیش بینی ها حاکی از آن است که انتخاب رئیس جدید مجلس نمایندگان شاید چند هفته طول بکشد.

جری کانولی نماینده دموکرات نیز گفت: انتظار دارم اعضای دو حزب روز چهارشنبه به طور جداگانه برای انتخاب نامزدی برای ریاست مجلس نمایندگان دیدار کنند.

او افزود: حکیم جفریس، نماینده ما برای ریاست مجلس نمایندگان است و موضع جمهوری خواهان هنوز روشن نیست.

نخستین واکنش ترامپ به اقدام طرفداران و هم حزبی هایش در مجلس نمایندگان 

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در واکنش به برکناری کوین مک‌کارتی از ریاست مجلس نمایندگان این کشور گفت: چرا جمهوری‌خواهان همواره در حال جنگ با خودشان هستند؟ چرا با دموکرات‌های چپ افراطی که کشور ما را ویران می‌کنند، مبارزه نمی‌کنند؟

مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست مک کارتی برای جلوگیری از تعطیل موقت دولت فدرال یک لایحه موقت را تصویب کرد. دولت بایدن پس از آنکه کوین مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان گفت که یک لایحه موقت برای جلوگیری از تعطیلی دولت تا ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) ۲۰۲۳ ارائه می دهد؛ غافلگیر شد. با تصویب این لایحه اگرچه دموکرات ها ناراضی نبودند اما این همکاری منجر به برکناری مک کارتی شد.

تصویب این لایحه همچنین کمک به اوکراین را شامل نمی‌شود و نبود آن ضربه ای برای دولت بایدن و ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین خواهد بود. زلنسکی هفته گذشته در دیدار با بایدن و قانون‌گذاران بار دیگر برای دفاع از کی‌یف در برابر مسکو بودجه بیشتری را درخواست کرده بود.

در این میان، دستیاران بایدن سعی دارند نبود بودجه برای اوکراین را کم اهمیت جلوه دهند. یک مقام کاخ سفید در این خصوص گفت: رئیس مجلس نمایندگان حمایت خود را از کمک به اوکراین اعلام کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا