بین‌المللسیاسی

لاوروف: غرب با نیت جاه‌طلبی ژئوپولیتیکی در قره‌باغ دخالت می‌کند

وزیر امور خارجه روسیه گفت که غرب «خدمات میانجیگری» خود را به ارمنستان و جمهوری آذربایجان «تحمیل» می‌کند تا از جاه‌طلبی‌های ژئوپلیتیکی خودش حمایت کند، نه برای صلح.

به گزارش ایسنا، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مطلبی که در سایت وزارت امور خارجه کشورش منتشر شد، تصریح کرد که بروکسل و واشنگتن با مداخله در اوضاع قره‌باغ، «بی‌ثباتی را در قفقاز جنوبی به ارمغان می‌آورند.»

او خاطرنشان کرد: اکنون که رهبران ایروان و باکو موضوع به رسمیت شناختن متقابل حاکمیت دو کشور را حل و فصل کردند، زمان برقراری یک زندگی مسالمت‌آمیز و تقویت اعتماد فرا رسیده است. نیروهای حافظ صلح روسیه آماده هستند تا به هر طریق ممکن در این امر مشارکت کنند.

وزیر خارجه روسیه همچنین از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد انتقاد کرده و اظهار داشت که اظهارات او در اجلاس سران «دموکراسی ۲۰۲۳» در ماه مارس در واشنگتن با تعهدات مواضع او در تضاد است که باید بی‌طرفانه باشد.

لاوروف به گوترش یادآوری کرد که درگیری‌های نظامی در یوگسلاوی، افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و بسیاری از کشورهای دیگر توسط به اصطلاح «دموکراسی‌های قوی» آغاز شده است. او همچنین خاطرنشان کرد که حتی اجلاس دموکراسی در سال ۲۰۲۳ برخلاف اصل برابری سازماندهی شد و شرکت‌کنندگان «براساس اصل وفاداری به حزب دموکرات ایالات متحده» انتخاب شدند.

سرگئی لاوروف تاکید کرد: لازم به تاکید است که الزامات منشور سازمان ملل متحد شامل دبیرخانه سازمان جهانی هم می‌شود که طبق ماده ۱۰۰ منشور باید بی‌طرفانه عمل کند و از هیچ دولتی دستور دریافت نکند و البته باید اصل برابری حاکمیتی کشورهای عضو را رعایت کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا