بین‌المللسیاسی

سی و یکمین روز عملیات طوفان الاقصی؛ بمباران شدید در اطراف بیمارستان‌های غزه همزمان با قطع اینترنت

جنگ غزه در حالی وارد سی و یکمین روز خود از زمان آغاز عملیات «طوفان الاقصی» شده‌است که نیروهای اشغالگر همچنان به دلیل حملات مقاومت عملیات زمینی خود را به کندی پیش می‌برند و هر بار حملات هوایی بی‌سابقه به تاسیسات غیرنظامی و مسکونی انجام می‌دهند. آنها حملات به اطراف بیمارستان‌ها را همراه با قطع اینرنت افزایش داده‌اند.

به گزارش ایسنا، رسانه‌های فلسطینی بامداد امروز دوشنبه اعلام کردند که ارتش رژیم صهیونیستی طبقه سوم بیمارستان کودکان رنتیسی در غرب شهر غزه را بمباران کرد. رسانه‌ها گزارش دادند که تعدادی شهید و زخمی شده‌اند.

در عین حال بامداد امروز شهر غزه شاهد انفجارهای مهیب و بمباران بی‌سابقه ارتش رژیم صهیونیستی بود که به شهادت و زخمی شدن ده‌ها فلسطینی همراه با قطع خدمات ارتباطی و اینترنتی در این نوار منجر شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین (وفا)، نیروهای رژیم صهیونیستی حملاتی را به مناطق مختلف نوار غزه انجام دادند که بیشتر آنها در نوار غربی و شمال غربی شهر غزه متمرکز بودند.

این خبرگزاری رسمی افزود که هواپیماهای جنگی همراه با توپخانه چندین حمله به اردوگاه شاطی و کل نوار غربی شهر غزه انجام دادند و همچنین اطراف بیمارستان الشفاء را بمباران کردند.

دفتر رسانه‌ای دولتی در غزه تاکید کرد که ارتش اشغالگر در حال انجام «بمباران شدید» اطراف چندین بیمارستان در شمال نوار غزه است و قبل از آن ارتباطات تلفنی و اینترنت را قطع کرد. دفتر رسانه‌ای دولتی در غزه گفت: «بیش از یک ساعت اطراف بیمارستان‌ها بمباران شدیدی را تجربه کردند.» به گفته همین منبع، بمباران‌ها به ویژه در نزدیکی بیمارستان الشفا، بزرگترین بیمارستان غزه ثبت شده‌است. خبرنگار المیادین نیز تأیید کرد که در نتیجه حمله‌ای به اطراف بیمارستان الشفا برق این بیمارستان قطع شد.

همچنین دست‌کم یک خانه را در دیرالبلح در مرکز نوار غزه بمباران و بیش از ۱۵ شهروند را که اکثر آنها کودکان و زنان بودند، شهید و زخمی کردند و همچنین چندین حمله به شرق اردوگاه البریج و اردوگاه المغازی انجام دادند.

خبرنگار الجزیره نیز گزارش داد که بر اثر بمباران خانه‌ای در محله تل السلطان در غرب شهر رفح در نوار غزه، ۱۵ فلسطینی به شهادت رسیدند. همچنین در حمله صهیونیست‌ها به خانه‌ای در اردوگاه آوارگان جبالیا در نوار غزه، دو نفر شهید و چندین نفر زخمی شدند. قبل از آن هم خبرنگار الجزیره گزارش داد که در حمله هواپیماهای اشغالگر به منطقه الزوایده در مرکز نوار غزه ۱۰ تن شهید شدند.

خبرنگار الجزیره گفت که جنگنده‌های اشغالگران بامداد امروز مناطق مسکونی در اردوگاه شاطی در غرب نوار غزه را بمباران کردند. این خبرنگار افزود که درخواست‌هایی برای تخلیه شهروندانی که در خانه‌های خود در اردوگاه گرفتار شده‌اند در میان بمباران‌های مداوم وجود دارد.

منابع محلی اعلام کردند که هواپیماهای رژیم صهیونیستی خانه‌ای در خیابان المحافظه در شهر خان یونس را بمباران کردند که منجر به شهادت سه شهروند از جمله یک کودک و مجروح شدن تعدادی دیگر شد درحالیکه تعدادی دیگر از شهروندان زیر آوار قرار گرفتند.

سایت العربی الجدید نیز در گزارشی آورده است، پس از عقب نشینی روز شنبه خودروهای نظامی رژیم صهیونیستی در حالِ نفوذ به شمال نوار غزه، روز یکشنبه برای پیشروی در محور شمالی و جنوبی شهر غزه، به خیابان «الرشید» مشرف به ساحل بازگشتند تا بتوانند نوار شمالی را از جنوب آن جدا کنند.

هواپیماها، توپخانه‌ها و قایق‌های جنگی طی ساعات گذشته بیش از ۱۰۰ حمله به شهر غزه و شمال نوار غزه انجام دادند و ساختمان‌های مسکونی، جاده‌ها و زمین‌های کشاورزی را به شکلی بی‌سابقه هدف قرار دادند.

دنیل هاگاری، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی شامگاه یکشنبه گفت که نیروهای ارتش «محاصره شهر غزه را کامل و نوار را به دو بخش شمال و جنوب غزه تقسیم کردند.»

هاگاری در یک کنفرانس مطبوعاتی مدعی شد که ارتش به رهبری تیپ جولانی محاصره شهر غزه را تکمیل کرده و (ارتش) نیز به سواحل شهر رسیده است. وی افزود که این اقدام برای فشار بر جنبش حماس «بسیار مهم است».

از سوی دیگر، گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش حماس، امروز و در چند روز گذشته به ده‌ها حمله با راکت‌های ضد زره یاسین ۱۰۵ علیه تانک‌ها، بولدوزرها و نفربرهای صهیونیست‌ها ادامه می‌دهد.

در محور شمال غربی شهر غزه، نیروهای صهیونیست تلاش کردند از منطقه «مدرسه آمریکایی» در شهر بیت لاهیا (دورترین نقطه شمال غزه) به سمت حومه شهر غزه در حومه اردوگاه آوارگان فلسطینی الشاطی نفوذ کنند.

در محور جنوبی (جنوب شهر) در محله الزیتون و حومه منطقه تل الهواء، نیروهای اشغالگر تا خیابان ساحلی «الرشید» که از شمال غربی غزه به سمت جنوب آن امتداد دارد، نفوذ کردند تا بتوانند مناطق شمال نوار غزه را از جنوب آن جدا کنند.

وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) نیز گفت که لوید آستین وزیر دفاع در تماسی با وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بر اهمیت حفاظت از غیرنظامیان در غزه و ارائه کمک‌ها تاکید کرد.

پنتاگون افزود که وزیر دفاع آمریکا به یوآو گالانت در مورد تعهد خود برای جلوگیری از ورود هر کشور یا گروهی به جنگ برای تشدید تنش اطمینان داده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا