بین‌المللسیاسی

حمایت تلویحی آمریکا از گوترش در واکنش به درخواست اسرائیل برای استعفای وی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به درخواست رژیم اسرائیل برای استعفای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با حمایت تلویحی از وی گفت: انتقاد مشروع از اسرائیل و هر دولت دیگری سازنده و مناسب است.

به گزارش  ایرنا، متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره درخواست اسرائیلی ها برای استعفای گوترش گفت: انتقاد مشروع از اسرائیل سازنده و مناسب است همانطور که انتقاد از هر دولتی دیگر سازنده است و ما از انتقاد از دولت خود استقبال می کنیم.

میلر اضافه کرد: بدیهی است که بسیاری از دولت ها از چنین انتقاداتی در سراسر جهان استقبال نمی کنند. اما این موضوعی متفاوت از یهودی ستیزی است که ما بسیار از آن متنفریم و آن را محکوم می کنیم.

میلر در عین حال گفت: از اقدامات سازمان ملل برای انتقال کمک های بشردوستانه حمایت می کنیم و به همکاری با سازمان ملل و نهادهای آن برای ارائه کمک همکاری می کنیم و این شامل همکاری با دبیرکل سازمان ملل هم می شود.

الی کوهن وزیر امور خارجه اسرائیل روز سه شنبه مدعی شد که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل شایستگی ریاست این سازمان را ندارد و باید استعفا دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های فلسطینی، کوهن افزود: گوترش باید همانند بسیاری از کشورها خواستار نابودی حماس در غزه و آزادسازی این منطقه شود. وی همچنین مدعی شد که دبیرکل سازمان ملل نمی تواند باعث گسترش روند صلح در منطقه شود.

گیلعاد اردان نماینده رژیم اسرائیل در سازمان‌ ملل متحد نیز با نادیده‌گرفتن قتل‌عام بیش از ۱۱ هزار نفر از ساکنان غیرنظامی نوار غزه، این نهاد را به دروغ‌گویی درباره جنایات این رژیم متهم کرد.

وی، سازمان ملل را به زیرپاگذاشتن قواعد اخلاقی و جنبش حماس را به دروغگویی متهم کرد و گفت: دروغ های حماس را باور نکنید.

نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان‌ ملل متحد پیش از این نیز انتقاد لفظی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از تل آویو را تاب نیاورده و خواهان کناره گیری او از دبیرکلی این سازمان شده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا