بین‌المللسیاسی

چهل و ششمین روز عملیات طوفان الاقصی؛ شمال غزه کاملا خالی از هرگونه خدمات بهداشتی درسایه ادامه حملات اشغالگران

جنگ رژیم صهیونیستی در نوار غزه با بمباران بیشتر شمال و جنوب این باریکه وارد چهل و ششمین روز خود شد. شمال غزه با تخلیه بیمارستان‌ها بدون خدمات بهداشتی و پزشکی شد. حماس به رغم درگیری‌های مقاومت با اشغالگران اعلام کرد، به آتش‌بس نزدیک شده است.

به گزارش ایسنا، در حالی که وزارت بهداشت در غزه شروع به تخلیه صدها مجروح از بیمارستان اندونزی کرد، جایی که «پهپادهای صهیونیستی» هر کسی را که در حیاط بیمارستان حرکت می‌کند هدف قرار می‌دهند به این ترتیب شمال نوار غزه کاملا از خالی از هرگونه خدمات بهداشتی شد. این خبر را سخنگوی وزارت بهداشت غزه در بیانیه‌ای تایید کرد.

تلاش برای انتقال زخمی‌ها از بیمارستان اندونزی

حدود ۱۰۰ زخمی و بیمار با هماهنگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از بیمارستان اندونزی به بیمارستان ناصر در خان یونس منتقل شدند. هنوز ۵۰۰ بیمار در بیمارستان هستند و همکاری بیمارستان با صلیب سرخ برای تخلیه آنها در حال انجام است.

بمباران شمال غزه بی‌امان ادامه دارد

این در حالی است که رسانه‌های فلسطینی اعلام کردند که محله الزیتون در شهر غزه شاهد درگیری‌های شدید بین رزمندگان مقاومت و نظامیان رژیم صهیونیستی است و این درگیری‌ها با بمباران شدید اشغالگران همراه است.

رسانه‌های فلسطینی افزودند که صبح امروز سه شنبه یک کشتار جدید رخ داد به طوریکه اشغالگران علیه آوارگان مدرسه حفصه در منطقه الفالوجا در شمال نوار غزه دست به بمباران زدند.

در عین حال هواپیماهای رژیم صهیونیستی تعدادی منازل در اردوگاه جبالیا در شمال نوار غزه را بمباران کردند. هواپیماهای اشغالگر پنج خانه متعلق به خانواده‌های الشلفوح، ابو عواد، حجازی، الکردی و ابو سلطان را در نزدیکی باشگاه خدمات جبالیا بمباران کردند.

گلوله باران مداوم توپخانه و حملات هوایی چندین خانه را در مجاورت میدان ابوالجدیان در پروژه بیت لاهیا در شمال نوار غزه هدف قرار داد. بمباران رژیم صهیونیستی ۹ خانه را در پروژه بیت لاهیا در شمال نوار غزه هدف قرار داد. در یک بمباران میدان مسکونی شامل خانواده‌های هندی، الدرینی، عوده، شمعه، خلیل، ابودلاخ، مکاوی، العامودی و البلعاوی در پروژه بیت لاهیا در شمال غزه ده‌ها تن شهید و زخمی شدند.

همچنین در بمباران منزلی در منطقه ابو صرار در النصیرات ۱۷ تن شهید شدند.

شش شهید – اعضای بدن کودکان و زنان – پس از هدف قرار دادن خانه‌ای در اردوگاه النصیرات در مرکز نوار غزه به بیمارستان شهدای الاقصی منتقل شدند. نیروهای اشغالگر همزمان با بمباران چندین نقطه در نوار غزه، بمب‌های شعله‌ور به سمت حریم هوایی نوار غزه شلیک کردند.

پس از بمباران رژیم صهیونیستی که دکل‌های مخابرات را هدف قرار داد، ارتباطات در شهر غزه و شمال نوار غزه قطع شد.

خبرنگار الجزیره نیز گزارش داد، آژیرهای هشدار در منطقه غلاف غزه به صدا درآمد.

هنیه: به آتش‌بس با اسرائیل نزدیک هستیم

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در نوار غزه امروز (سه‌شنبه) به خبرگزاری رویترز گفت، فلسطین به یک توافق آتش‌بس با رژیم صهیونیستی نزدیک‌ است.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس در غزه طی یک بیانیه‌ای که توسط دستیارش به رویترز ارسال شد، گفت: مقامات حماس به رسیدن یک توافق آتش‌بس با اسرائیل نزدیک هستند و ما پاسخ خود را به میانجی‌های قطری ارسال کرده‌ایم.

عزت الرشق، عضو دفتر سیاسی حماس نیز گفت، به زودی جزئیات توافقنامه توسط برادران قطری منتشر می‌شود.

این پس از آن است که شرکت رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی دوشنبه گزارش داد که دولت بنیامین نتانیاهو به توافقنامه آزادی زندانیان با حماس چراغ سبز نشان داده و منتظر پاسخ جنبش حماس است.

هلاکت سربازان اشغالگر در شمال غزه

از سوی دیگر، ارتش رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه اعلام کرد که در جریان درگیری‌ها در شمال نوار غزه، دو سرباز کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند. سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای هویت دو سرباز کشته شده در نبردهای شمال نوار غزه را فاش کرد و گفت، به خانواده‌های آنها اطلاع داده شد. این بیانیه می‌افزاید که دو سرباز تیپ ۶۹۹ لشکر ۵۵۱ در جریان نبرد در شمال نوار غزه به شدت مجروح شدند.

بنابراین، مجموع تلفات شناسایی شده از زمان آغاز تهاجم زمینی اشغالگران به غزه در ۲۷ اکتبر به ۷۰ نفر می‌رسد، در حالی که مقاومت فلسطین می‌گوید خسارات واقعی اشغالگری بسیار بیشتر از این است.

سربازان صهیونیستی که در غزه توسط نیروی خودی کشته می‌شوند

شماری از خبرنگاران نظامی رژیم صهیونیستی گفته‌اند که در جریان درگیری‌ها در نوار غزه، تعداد زیادی از حملات تیراندازی ارتش اشغالگر به سربازان خودی در یگان‌های مختلف رخ داده است.

آموس هارئل، روزنامه نگار صهیونیست گفت: حوادث تیراندازی خودی، تیراندازی نیروهای ما به سمت هم‌رزمانشان یا همانطور که در گزارش ارتش اسرائیل (تیراندازی دوجانبه) مشخص شده، توسط رسانه‌های صهیونیست کاملا نادیده گرفته می‌شود.

وی گفت: یگان‌ها با شدت زیاد و در معرض خطر زیاد فعالیت می‌کنند و استفاده بسیار از آتش نیز منجر به خطر متقابل بین نیروها می‌شود، علاوه بر این، حوادثی مربوط به خستگی پس از هفته‌ها فعالیت طولانی و مشکلات زیادی ناشی از عدم پایبندی به انضباط عملیاتی در پی دارد.

پایگاه اینترنتی چشم هفتم به نقل از خبرنگاران نظامی، علت عدم رسیدگی به کشته و زخمی شدن سربازان اسرائیلی در اثر تیراندازی نیروهای اسرائیلی را احتیاط و حساسیت نسبت به خانواده‌های سربازان کشته شده دانست.

خبرنگاران خاطرنشان می‌کنند که خودداری از انتشار مطلق نیست و در مراحل بعدی و پس از اتمام تحقیقات است.

 دفاع مشاور نتانیاهو از بمباران بیمارستان‌ها

از سوی دیگر، اوفک فالک، مشاور سیاسی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد که بمباران بیمارستان اندونزیایی در شمال نوار غزه توسط صهیونیست‌ها «متناسب و مطابق با قوانین بین‌المللی» بود.

وی در مصاحبه‌ای با سی ان ان ادعا کرد: اسرائیل «به طور کامل به قوانین بین‌المللی، پایبند است. نیاز نظامی آشکار برای نابودی حماس وجود دارد و این دقیقاً همان کاری است که ما انجام می‌دهیم.»

سازمان جهانی بهداشت: مدرکی دال بر استفاده از بیمارستان الشفا به عنوان یک مقر نظامی وجود ندارد

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که تیم‌های این سازمان فقط غیرنظامیان را در بیمارستان الشفا در نوار غزه مشاهده کرده‌اند و تاکید کرد که «هیچ مدرکی دال بر استفاده از آن به عنوان مقر نظامی» توسط جنبش مقاومت اسلامی (حماس) وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، راب هولدن، مسؤول اورژانس این سازمان در غزه، گفت: «تمرکز اصلی ما بر بیماران و پزشکان بود. ما روی خروج بیماران از بیمارستان تمرکز کردیم. ما فقط غیرنظامیان را دیدیم.»

به نقل از الجزیره، هولدن توضیح داد که بیمارستان الشفا بسیار بزرگ است و افزود: «ما برای تحقیق یا مطالعه چیز دیگری به آنجا نرفتیم، ما فقط برای حمایت از بیمارانی که در معرض خطر از دست دادن جان خود بودند به آنجا رفتیم. وظیفه ما بود که آنها را بدون هیچ خطری بیرون بیاوریم.»

هولدن با اشاره به اینکه آنها در مورد هیچ موضوع دیگری با کسی ملاقات نکرده‌اند، گفت: «ما هیچ مدرکی ندیدیم.»

وحشت سازمان جهانی بهداشت از بمباران بیمارستان اندونزی در غزه

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که از حمله‌ای که دوشنبه بیمارستان اندونزی در شمال نوار غزه را هدف قرار داد، وحشت زده است.

این سازمان شامگاه دوشنبه در بیانیه‌ای افزود: «بیمارستان اندونزی از هفتم اکتبر دست‌کم طی پنج حمله آسیب دیده است و گزارش‌ها حاکی از آن است که آخرین حمله منجر به شهادت دست‌کم ۱۲ نفر از جمله بیماران و همراهان آنها شده است.

نیروهای اشغالگر از صبح روز دوشنبه بیمارستان اندونزی را محاصره کردند و تعدادی از ساختمان‌های آن را بمباران کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا