بین‌المللسیاسی

در بیانیه پایانی؛ سران بریکس خواستار برقراری آتش‌بس فوری در غزه شدند

سران کشورهای گروه بریکس در بیانیه پایانی نشست خود که به پیشنهاد آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران و با محوریت غزه به شکل ویدئو کنفرانسی با حضور اعضای اصلی عصر روز گذشته برگزار شد، خواستار برقراری آتش‌بس فوری در غزه شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک، سران کشورهای گروه بریکس در این بیانیه خواستار انجام تحقیقات مستقل و شفاف در مورد جنایات جنگی ارتکابی در نوار غزه مطابق با استانداردهای بین المللی شده و تاکید کردند: وضعیت وخیم انسانی به ویژه در نوار غزه و نیز سایر مناطق فلسطین اشغالی مایه نگرانی است.

سران کشورهای گروه بریکس همچنین در این بیانیه با محکوم کردن اقدامات وحشیانه علیه فلسطینی‌ها، خواستار آزادی فوری گروگان‌ها شده و از تلاش‌ها برای پایان فوری خصومت‌ها، محافظت از غیرنظامیان و ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه حمایت کردند.

این بیانیه می‌افزاید: ما اقدامات خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان از جمله جنایات جنگی، حملات به زیرساخت‌های غیرنظامی و همچنین تمامی اقدامات تحریک‌آمیز و تخریبی را محکوم می‌‎کنیم.

در بیانیه پایانی نشست سران کشورهای گروه بریکس آمده است: ما خواستار برقراری یک آتش‌بس فوری بشردوستانه، بادوام و پایدار هستیم که منجر به توقف خصومت‌ها، برقراری صلح و امنیت در نوار غزه بر اساس قوانین بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد شود.

این بیانیه می‌افزاید: با تاکید بر اهمیت جلوگیری از تشدید درگیری در نوار غزه، از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم تا حداکثر خویشتنداری را به خرج دهند و از کسانی هم که بر آنها نفوذ دارند می‌خواهیم برای پایان دادن به درگیری و برقراری فوری آتش‌بس و استقرار صلح در این منطقه تلاش کنند.

سران کشورهای گروه بریکس در پایان با محکوم کردن هرگونه کوچ اجباری فردی یا دسته جمعی فلسطینی‌ها از اراضی خود چه به داخل غزه یا به کشورهای مجاور تاکید کردند که حل و فصل عادلانه و دائم نزاع میان رژیم صهیونیستی و فلسطین تنها با ابزارهای مسالمت آمیز ممکن است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا