بین‌المللسیاسی

دبیرکل سازمان ملل: عملیات نظامی اسرائیل مانع توزیع کمک ها در غزه است

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در پی تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای ارسال کمک های فوری به نوار غزه بدون تصویب آتش بس فوری اعلام کرد: عملیات نظامی اسرائیل مانع توزیع کمک ها در غزه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا از سازمان ملل، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در آخرین نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت که قضاوت درباره اثربخشی عملیات کمک‌های بشردوستانه در غزه بر اساس تعداد کامیون‌هایی که وارد غزه می‌شوند، اشتباه است.

او گفت: «مشکل واقعی روش های نظامی  اسرائیل  است که موانع بزرگی را برای توزیع کمک‌های بشردوستانه در داخل غزه ایجاد می‌کند. راه حل واقعی برای آنچه در نوار غزه اتفاق می افتد، توقف فوری جنگ به دلایل انسانی است».

دبیرکل سازمان ملل  ادامه داد: عملیات امداد رسانی موثر در غزه نیازمند امنیت نیروهای سازمان ملل است که بتوانند در  محیطی ایمن کار کنند، ظرفیت لجستیکی  وجود داشته باشد و فعالیت های تجاری از سرگرفته شوند. این چهار عنصر وجود ندارند.

گوترش همچنین از اسرائیل خواست موانع بر سر راه توزیع کمک ها را برطرف کند. هفته‌ها است که هیچ گونه حمایتی از غیرنظامیان در غزه ندیده‌ایم.

وی بار دیگر حملات ۷ اکتبر حماس به اسرائیل را محکوم کرد، اما تاکید کرد که “این نقض قوانین بین المللی بشردوستانه هرگز نمی تواند مجازات دسته جمعی مردم فلسطین را توجیه کند و اسرائیل را از انجام تعهداتش بر اساس قوانین بین المللی رها نمی کند.”

گوترش گفت که امیدوار است قطعنامه‌ای که به تازگی در شورای امنیت به تصویب رسیده است، بحران انسانی در غزه را بهبود بخشد، اما «کارهای بسیار بیشتری باید انجام شود».

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد، از اینکه مقامات اسرائیلی راه حل تشکیل دو کشور را زیر سوال می برند، بسیار ناراحت است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا