ایرانسیاسی

کنعانی در نشست خبری: تروریسم خطری فراگیر برای همه ملت‌ها و دولت‌هاست / توقف جنگ غزه خواست همه کشورهای جهان است

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تاخیر در پروازهای حج عمره گفت: مقامات ذی‌ربط کشورمان، هم مسوولان وزارت راه و هم مسوولان سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی مبسوط را انجام دادند. صرفا موضوع فنی است و هیچ دلیل سیاسی ندارد.

به گزارش ایرنا، ناصر کنعانی صبح امروز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران با یادآوری اینکه  توافق دو طرف بر اساس حج عمره شکل گرفته است، افزود: عربستان خودش را در این خصوص کاملا متعهد می‌داند و دستگاه‌های مرتبط کشورمان هم برای رفع این موضوع تلاش‌های خود را انجام می‌دهند و امیدواریم این مانع تکنیکی هم برطرف شود.

تروریسم خطری فراگیر برای همه ملت‌ها و دولت‌ها ست

کنعانی در خصوص اقدام تروریستی کرمان اظهار داشت: متاسفانه شاهد جنایتی هولناک و اقدام بزدلانه تروریستی در کرمان که زادگاه شهید سلیمانی است، بودیم . ده‌ها تن از شهروندان عزیز ما و تعدادی هم از شهروندان افغانستانی در این جنایت به شهادت رسیدند.

وی با تاکید بر اینکه یکبار دیگر این اقدام تروریستی را با قوی‌ترین عبارات محکوم و به روح شهدای این اقدام تروریستی درود می‌فرستم، یادآور شد: همچنین به خانواده‌های شهدای این حادثه نیز تسلیت عرض می‌کنم.

کنعانی با بیان اینکه این اقدام تروریستی موج گسترده‌ای از محکومیت‌های منطقه‌ای و بین المللی را در سطوح مختلف دولتی و غیردولتی به دنبال داشته و محکوم کنندگان با ملت ایران ابراز همدردی کردند، افزود:  لازم می‌دانم از همه کسانی که با ملت ایران همدردی کرده و این حادثه شوم را محکوم کردند، قدردانی کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: تروریسم خطری فراگیر برای همه ملت‌ها و دولت‌ها است و آنهایی که تروریسم را برای اهداف شوم خود مورد استفاده قرار می‌دهند باید بدانند که مسئولیت اقدامات تروریستی این گروه‌ها متوجه آنها هم هست و باید پاسخگو باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: ما به عنوان دولت ایران و دستگاه دیپلماسی همواره در خصوص مبارزه ریشه‌ای با تروریسم از گفت وگوهای دو و چندجانبه دیپلماتیک و سازوکارهای بین المللی استفاده کردیم و خطر تروریسم را مورد تأکید قرار دادیم.

وی با تاکید بر اینکه معتقدیم در این زمینه همه باید تلاش کنند ، خاطرنشان کرد:  به کشورهای غربی هم این موضوع را که تروریسم خوب و بد نداریم ، گوشزد کردیم.

فرانسه رسما اقدام تروریستی کرمان را محکوم کرد

کنعانی افزود: در گفت وگویی که میان وزیران خارجه ایران و فرانسه صورت گرفت ، دولت فرانسه رسما این اقدام تروریستی را محکوم کرد . در این گفت وگو  از شرایط فعلی بحرانی غزه نیز صحبت و مواضع دو طرف مطرح شد که  ضرورت خاتمه دادن به تجاوزات رژیم صهیونیستی نیز مورد تاکید وزیر امور خارجه ما قرار گرفت.

کنعانی با بیان اینکه در خصوص فلسطین موضع ما روشن است، اضافه کرد: اما در ورای شعارهای برخی کشورهای غربی عمل متناقض دیده می‌شود و آنها باید از کمک تسلیحاتی و حمایت از این رژیم دست بردارند و امیدواریم که شورای امنیت سازمان ملل متحد هم بتواند به وظایف خود عمل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری اینکه  اتفاقی که در کرمان رخ داد اقدامی تروریستی بود ، گفت :طبیعتا دستگاه‌های اطلاعاتی ما اقدامات لازم را انجام داده و همچنان اقدامات تکمیلی را انجام می‌دهند و پس از تکمیل اطلاعات آن میزان که قابل انتشار است را مطرح خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه  داعش هم متاسفانه به عنوان پدیده شوم ساخته شده سرویس‌های امنیتی که خودش هم نقش خود را در انجام اقدامات تروریستی عنوان کرده‌ است، در سال‌های اخیر اقدامات شومی را در کشورهای منطقه‌ انجام داده است، گفت: پس از اضمحلال خلافت خود خوانده داعش در منطقه که شهید سلیمانی نقشی بی بدیل داشت، باقیمانده ساختار داعش در منطقه پراکنده هستند و هرازگاهی شاهد اقداماتی شوم علیه مردم منطقه هستیم و این بار هم شاهد اقدامی تروریستی در گلزار شهدای کرمان بودیم.

کنعانی ادامه داد: ما به عنوان دستگاه دیپلماسی اقدامات لازم را تا به امروز انجام دادیم و باقی ابعاد امنیتی و اطلاعاتی آن نیز از سوی دستگاه‌های مرتبط در حال انجام است و آن‌ها همکاری‌های خوبی را با کشورهای منطقه دارند.

وی با یادآوری اینکه ایران متأسفانه قربانی تروریسم بوده و هست ، گفت : مقابله با این پدیده شوم نیازمند استفاده از ظرفیت‌های هم‌افزا میان دستگاه‌های مختلف و البته کشورهای مختلف منطقه است.

توقف جنگ غزه خواست همه کشورهای جهان است

وی در خصوص توقف جنگ‌ غزه گفت: ایران سنگین ترین تلاش دیپلماتیک را از ابتدای بحران سه ماه اخیر انجام داده و از تمام توان و ظرفیتی که در سطوح مختلف دارد استفاده کرده و از مذاکرات دو و چند جانبه و دیگر سازوکارهای بین المللی برای تحقق این مهم نیز استفاده می‌کنیم.

کنعانی افزود: توقف جنگ غزه خواست همه کشورهای جهان است و این را می‌توان از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل و اعتراضات گسترده خیابانی مردم سراسر جهان متوجه شد، اما متاسفانه آمریکا با اعمال نفوذ و استفاده از حق وتوی خود در شورای امنیت اجازه نمی‌دهد که این شورا به وظایف خود عمل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: وقتی برخی بازیگران یکطرفه خواستند راه‌حلی غیرعادلانه به نفع رژیم اشغالگر ایران طرحی ابتکاری مبتنی بر مردم سالاری و دموکراسی تدوین و در سازمان ملل متحد ارائه و رسما به ثبت رساندیم و معتقدیم این ابتکار می‌تواند راه‌حلی برای پایان دادن بر این بحران چند ده ساله در سرزمین‌های اشغالی است.

وی بیان کرد: اشغالگری ریشه اساسی فلسطین است و باید این معضل برطرف شود. این مهم بر اساس طرح‌های یکطرفه به نفع رژیم صهیونیستی محقق نمی‌شود و هرگونه گفت وگویی در این خصوص باید در چارچوب‌ گفت وگوهای فلسطینی – فلسطینی برگزار شود.

کنعانی  گفت: مسائل منطقه‌ای متعلق به دولت‌ها و ملت‌های منطقه است و بخش عمده‌ای از مشکلات منطقه مرتبط با سیاست‌های آمریکاست و اگر می خواهد نقشی سازنده داشته باشد، باید از سیاست‌های مداخله جویانه خود در کشورهای منطقه دست بردارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اگر آمریکا، کشورهای غربی و متحدان رژیم صهیونیستی به دنبال حل مساله و توقف جنایات رژیم صهیونیستی و جلوگیری از گسترده شدن جنگ هستند باید این خواست خود را به صورت عملی هم نشان دهند ولی تا به حال متاسفانه چنین چیزی را از سوی کشورهای غربی شاهد نیستیم و به صورت آشکار تناقضات زیادی میان گفتار و عمل آنها دیده می‌شود.

وی گفت: اگر به دنبال ثبات هستید، موضوع روشن است ریشه بحران اشغالگری است و ریشه بحران سه ماهه اخیر نیز همین است و باید به دنبال رفع آن باشند.

ریشه ناامنی های در منطقه حضور غیرقانونی نیروهای آمریکاست

کنعانی در خصوص عراق نیز گفت: ریشه بسیاری از ناامنی ها در منطقه حضور غیرقانونی نیروهای آمریکا و دخالت‌های آنها در کشورهای منطقه و البته حمایت‌های آنها از رژیم صهیونیستی است. طبیعی است که ما نگاه خاص خود را در قبال منطقه داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: در خصوص برخی اقداماتی که علیه نیروهای آمریکا در عراق شکل می گیرد باید توجه داشت که خروج نیروهای آمریکایی مصوبه مجلس عراق است و نیروهای عراقی نیز به وظایف خود در این خصوص عمل خواهند کرد. ما به طرف عراقی نیز گفتیم که حضور نیروهای آمریکا در قالب ائتلاف بین‌المللی یا هر اسم دیگری کمکی به ثبات و امنیت عراق و منطقه ندارد و بلکه باعث بی ثباتی است.

وی با بیان اینکه آمریکا از حضورش در کشورهای منطقه علیه همان کشورها استفاده می‌کند، گفت: اطمینان داریم که نیروهای نظامی و امنیتی عراقی از توانایی و قدرت لازم برای تامین امنیت و ثبات کشور خود بدون نیاز به نیروهای فرامنطقه‌ای برخوردار هستند.

کنعانی در خصوص برگزاری نشست مجالس کشورهای اسلامی در باره موضوع فلسطین  بیان داشت: طبیعتا هر ظرفیتی از جمله ظرفیت مجالس و پارلمان‌ها برای حمایت از فلسطین و پایان بخشیدن جنایات رژیم صهیونیستی می‌تواند موثر باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: یکبار دیگر با خانواده‌های قربانیان حادثه دلخراش سقوط هواپیما اوکراینی همدردی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم بتوانیم همچنان بخشی از آلام خانواده‌های آنها را تسکین دهیم و از تمام ظرفیت خود استفاده می‌کنیم ولی در عین حال استفاده ابزاری برخی کشورها را برای اعمال فشار سیاسی بر ایران نمی پذیریم.

توسعه همکاری های ترانزیتی نمی تواند مبنایی برای تغییرات ژئوپلیتیکی باشد

وی تصریح کرد: ما به عنوان ایران مواضع روشنی در خصوص وضعیت منطقه قفقاز جنوبی و کریدور های ترانزیتی داریم و تلاش‌های زیادی برای صلح، ثبات و امنیت شرایط کشورهای منطقه داریم و تاکید داریم که توسعه همکاری‌های ترانزیتی نمی‌تواند مبنایی برای تغییرات ژئوپولیتیکی و نقض کننده تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها باشد.

رژیم صهیونیستی به هیچ یک از اصول و قوانین اخلاقی، انسانی و بین المللی پایبند نیست

کنعانی در خصوص تداوم جنگ غزه و عدم کارامدی و ناتوانی ارتش رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی به رغم سه ماه تداوم جنایات علیه غزه به هیچ کدام از اهداف اعلامی خود نرسیده است و شکست‌های راهبردی و غیرقابل ترمیمی را پذیرفته است و توانایی مقابله با یک گروه از گروه‌های مقاومت منطقه را هم ندارد و جنگ غزه هیمنه پوشالی نظامی و امنیتی آن رژیم را بیش از پیش هویدا کرد. جنایات سه ماه اخیر نشان داد که این رژیم پایبند به هیچ یک از اصول و قوانین اخلاقی، انسانی و بین‌المللی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: رژیم صهیونیستی یک افتضاح بین‌المللی را برای خود رقم زد و هیچ بهانه‌ای برای حامیان حقوق بشر باقی نگذاشته است. ملت فلسطین نشان داد که پس از ۷۵ سال اشغالگر را به رسمیت نشناخته و بدون حمایت خارجی در مقابله با این رژیم تا دندان مسلح ایستادگی می‌کند.

اوضاع در منطقه و دریای سرخ معلول وضعیت بحرانی در فلسطین است

وی در خصوص مساله دریای سرخ  افزود: مساله دریای سرخ معلول است و علت در اشغالگری است، علت در حمایت آمریکا و برخی دیگر از رژیم صهیونیستی در سه ماه اخیر است. این جنگ ظالمانه پیامدهایی داشته و اگر تداوم داشته باشد، پیامدهای آن نیز تداوم خواهد داشت. اوضاع در منطقه و در دریای سرخ معلول وضعیت بحرانی در فلسطین است و اگر می‌خواهند منطقه آرامش داشته باشد باید جلوی جنایات رژیم صهیونیستی را بگیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: رژیم صهیونیستی به دنبال توسعه جنگ است و اساسا ماهیت استقرار خودش را در ناامنی و بی ثباتی منطقه دیده و بر این روش اصرار دارد.

کنعانی با تاکید بر اینکه وقتی برخی بازیگران یکطرفه خواستند راه‌حلی غیرعادلانه به نفع رژیم اشغالگر بدهند،گفت : ایران طرحی ابتکاری مبتنی بر مردم سالاری و دموکراسی تدوین و در سازمان ملل متحد ارائه و رسما به ثبت رساند و معتقدیم این ابتکار می‌تواند راه‌حلی برای پایان دادن بر این بحران چند ده ساله در سرزمین‌های اشغالی است.

موافقتنامه های ایران و روسیه علیه کشوری نیست

کنعانی در خصوص توافقنامه میان ایران و روسیه هم اظهارداشت: موافقتنامه ایران و روسیه در خصوص توسعه تعاملات و همکاری‌های میان دو طرف است و در قالب اسناد همکاری مشترک در حوزه‌های مختلف جهت تامین منافع ایران و روسیه است و علیه کشوری نیست.

وی در خصوص مقابله با تروریسم از سوی ایران گفت: در طول سالیان گذشته ایران در معرض گروه‌های تروریستی مختلفی بوده که امنیت و ثبات کشورهای منطقه را هم هدف قرار دادند. دستگاه‌های امنیتی ایران نشان دادند از توانایی بالایی درخصوص تامین امنیت کشور در میان موجی از تهدیدات و ناامنی‌های منطقه‌ای برخوردار هستند. میان دستگاه‌های اطلاعاتی ایران و کشورهای منطقه‌ای و بعضا غیر منطقه‌ای همکاری‌های خوبی برای ایجاد صلح و امنیت بوده و هست.

سخنگوی وزارت امور خارجه  در پایان خاطرنشان کرد: آنهایی که از تروریسم برای پیگیری اهداف سیاسی خود استفاده می‌کنند باید مسئولیت های بین‌المللی آن را هم بپذیرند و پاسخگو باشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا