ایرانبین‌المللسیاسی

کمیته فلسطین مجمع مجالس آسیایی: پارلمان رژیم صهیونیستی از اتحادیه بین‌المجالس اخراج شود

کشورهای عضو کمیته فلسطین مجمع مجالس آسیایی در بیانیه‌ای خواستار توقف جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه شدند و بر اخراج پارلمان اسرائیل (کنست) از اتحادیه بین المجالس و ارگان‌های تابعه آن اصرار کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، کشورهای عضو کمیته فلسطین مجمع مجالس آسیایی (APA) در بیانیه‌ای ضمن حمایت از عضویت کامل دولت فلسطین در سازمان ملل متحد خواستار توقف فوری تجاوز رژیم صهیونیستی و رفع سریع محاصره غزه برای ورود دارو، مواد غذایی، اقلام ضروری و سوخت برای شهروندان فلسطینی شدند.

در متن بیانیه پایانی نخستین نشست کمیته فلسطین مجمع مجالس آسیایی (APA) آمده است: ما نمایندگان و اعضای پارلمان‌های کشورهای عضو مجمع مجالس آسیایی و اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نشست مشترک مجمع مجالس آسیایی و اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی مورخ ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ در تهران گردهم آمدیم تا در پی تجاوز رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان که موجب کشتار حداقل ۲۱ هزار غیرنظامی شامل حدود ۱۵ هزار زن و کودک و تخریب گسترده غزه و کلیه زیر ساختهای حیاتی آن گردیده در خصوص وضعیت کنونی فلسطین به بحث بنشینیم.

در این بیانیه تاکید شد: رژیم صهیونیستی، ضمن ارتکاب این جرایم جنگی و اعمال شنیع عمداً با هر گونه چشم انداز برای آتش بس فوری و بازگشایی کریدورهای جدید برای کمک‌های انسان دوستانه برای مردم غزه و سایر مناطق اراضی اشغالی فلسطین مخالفت نموده است. ما در نگرانی عمیق خویش مبنی بر اینکه شعله های این اقدامات شیطانی رژیم اسرائیل فراتر از مرزهای فلسطین اشغالی رفته و با توجه به شرایط وخیم فعلی در فلسطین تمام منطقه غرب آسیا با یک چالش بسیار جدی همراه با عواقب خطرناک برای صلح و امنیت جهانی رو به رو خواهد شد مشترک می‌باشیم پس از بحث در خصوص جرایم در حال ارتکاب توسط رژیم اسرائیل علیه شهروندان فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری این نشست مشترک مجمع مجالس آسیایی و اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی موارد زیر را اعلام می‌کند.

نمایندگان کشورهای عضو کمیته فلسطین مجمع مجالس آسیایی در این بیانیه تاکید کردند: ما با شدیدترین لحن، تجاوز صهیونیستی و نسل کشی ارتکابی توسط رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری را محکوم کرده و خواستار توقف فوری تجاوز اسرائیل و رفع سریع محاصره غزه جهت ورود دارو مواد غذایی اقلام ضروری و سوخت برای شهروندان فلسطینی نیازمند با در نظر گرفتن زمستان قریب الوقوع می باشیم.

در ادامه آمده است: مشارکت آمریکا در تجاوز جرایم جنگی نسل کشی و جنایت علیه بشریت علیه نوار غزه را چه از طریق مشارکت مستقیم در تامین دشمن اسرائیلی با جدیدترین محصولات تولید شده توسط ماشین جنگی آمریکا یا از طریق حمایت از اسرائیل و لاپوشانی جرایم این کشور در مجامع جهانی محکوم می کنیم.

این نمایندگان در این بیانیه یادآور شدند: از سازمان ها و نهادهای بین المللی حقوقی و حقوق بشری به ویژه دیوان کیفری بین المللی می خواهیم در خصوص جرایم جنگی نسل کشی و جنایت علیه بشریت ارتکابی توسط رژیم اسرائیل در نوار غزه اقداماتی را اتخاذ نموده و رژیم صهیونیستی را برای ارتکاب این موارد مجازات نماید. همچنین بر اخراج پارلمان اسرائیل (کنست) از اتحادیه بین المجالس و ارگان های تابعه آن اصرار می ورزیم.

در ادامه این بیانیه تاکید شد: به اقدام در خصوص منزوی نمودن رژیم اسرائیل و بازپس گیری رسمیتش به دلیل ذات آپارتاید، نژاد پرستانه، فاشیستی و تروریستی آن رژیم ادامه خواهیم داد. از تاسیس یک دولت فلسطینی در تمام سرزمین های اشغالی فلسطین به پایتختی همیشگی قدس شریف و حق بازگشت همه آوارگان فلسطینی به میهن خویش که از سال ۱۹۴۸ از آنجا بیرون رانده شدند قویاً حمایت می کنیم.

این نمایندگان در این بیانیه با تاکید بر اینکه از عضویت کامل دولت فلسطین در سازمان ملل متحد حمایت می کنند، افزودند: تمامی طرح‌ها و پروژه‌ها جهت آوارگی اجباری فلسطینیان از غزه یا کرانه باختری را رد می کنیم. همچنین از تأسیس یک صندوق ویژه جهت ارائه کمک مالی به مردم فلسطین به منظور بازسازی آنچه توسط ماشین جنگی رژیم صهیونیستی در نوار غزه تخریب شده حمایت کرده و هم چنین از پروژه‌ها و سرمایه گذاری‌ها برای روند پیشبرد اقتصادی اجتماعی و فرهنگی فلسطینیان در کنار بکارگیری تمام تلاش‌ها برای توقف عملیات‌ها و طرح‌های شهرک سازی و ضمیمه کردن اراضی در کرانه باختری و برچیدن شهرک های فعلی در اراضی فلسطین به دلیل غیر قانونی بودن حمایت می‌کنیم.

نمایندگان کشورهای عضو کمیته فلسطین مجمع مجالس آسیایی در این بیانیه یادآور شدند: با روندهای یهودی سازی و حملات به اماکن مقدس مسلمانان و مسیحیان به ویژه مسجد الاقصی و صحن های آن مقابله نموده و تا زمان تأسیس دولت مستقل فلسطینی با مرکزیت بیت المقدس، هر گونه اقدام را که بر جایگاه تاریخی و حقوقی این اماکن تأثیر گذار باشد نمی پذیریم.

در ادامه این بیانیه آمده است: قطعنامه ۳۳۷۹ سازمان ملل متحد را یادآوری می‌کنیم که صهیونیسم را یک نوع از نژاد پرستی و تبعیض نژادی می‌داند که نسبت به فلسطینیان خصمانه برخورد می‌کند و مخالف ثبات در منطقه است. از نهادهای بهداشتی ذیربط مجالس کشورهای عضو می‌خواهیم که از نهادهای بهداشتی فلسطین در سطوح مختلف حمایت کنند.

اعضای کمیته فلسطین با بیان اینکه در راستای قطعنامه‌های تصویب شده توسط سایر سازمان‌های بین المللی خواستار تحریم محصولات و کالاهای اسرائیلی می‌باشیم، تصریح کردند: از نهادهای سیاسی اجتماعی فرهنگی و ورزشی و اتحادیه‌های اصناف می‌خواهیم به این تحریم پایبند باشند. همچنین بر ضرورت تعهد به کنوانسیون ژنو در خصوص حفاظت از شهروندان فلسطینی تاکید نموده، خواستار اجرای تمام و کمال این کنوانسیون از جمله آزادی همه گروگان‌ها و زندانیان فلسطینی بازداشت شده به دست اسرائیل می‌باشیم.

در این بیانیه تاکید شد: از کلیه سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی درگیر حفاظت از کودکان و زنان درخواست می‌کنیم به نقش خود درباره مجازات رژیم اسرائیل و مقامات آن در خصوص جرایم ارتکابی علیه غیر نظامیان فلسطینی عمل نمایند. در این زمینه درباره بررسی تشکیل یک کمیته حقوقی پارلمانی جهت بررسی احتمال حمایت از ارائه شکایات به دیوان کیفری بین المللی و پیگیری آنها تصمیم گیری می کنیم.

در این بیانیه خاطرنشان شد: از پارلمان‌های کشورهای عضو می‌خواهیم تمام انواع حمایتهای دیپلماتیک، سیاسی، مادی، امدادی پزشکی و آموزشی را به کشور فلسطین و مردم آن ارائه نموده و تسهیل نمایند. از مجلس ملی فلسطین در کلیه مناسبت‌ها و برنامه های پارلمانی منطقه ای بین المللی و قاره ای حمایت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا