ایرانبین‌المللسیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با نخست وزیر عراق: ایران متعهد به امنیت و ثبات عراق است

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در جریان سفر به بغداد و دیدار با نخست وزیر این کشور همسایه تاکید کرد: امنیت و ثبات عراق برای تهران بسیار حائز اهمیت است لذا ایران متعهد به امنیت و ثبات این کشور همسایه است.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های عراقی، علی اکبر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز گذشته در دیدار با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق گفت: ایران علاقه‌مند به ادامه کار بر اساس توافقنامه امنیتی مشترک منعقد شده با عراق است به نحوی که امنیت ۲ کشور همسایه حفظ شود.

نخست وزیر عراق نیز در این دیدار اظهار داشت که دولت عراق علاقه خود را به اصل حُسن همجواری و برقراری بهترین روابط با کشورهای منطقه و جهان ثابت کرده است.

السودانی با اشاره به اینکه عراق هرگونه اقدام یکجانبه از سوی هر کشوری که برخلاف اصول بین‌المللی مبتنی بر احترام متقابل باشد را نمی پذیرد، افزود: دولت عراق علاقه خود را به اصل حُسن همجواری و برقراری بهترین روابط با کشورهای منطقه و جهان ثابت کرده است اما در عین حال برای حاکمیت و امنیت خویش با هیچ کشوری تعارف ندارد.

وی تصریح کرد که عراق در راستای منافع مشترک مردم کشورهای منطقه، تلاش های زیادی برای حفظ ثبات و رسیدن به آرامش انجام داده و همچنان انجام خواهد داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با مشاور امنیت ملی عراق: حاکمیت عراق برای ایران محترم است

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار با مشاور امنیت ملی عراق تاکید کرد: حاکمیت ملی عراق برای نظام جمهوری اسلامی ایران محترم است و رهبری ایران همواره تاکید دارند که دو کشور روابط حسنه با عمق تاریخی طولانی دارند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های عراق، علی اکبر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز گذشته در دیدار با قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق با اشاره به اینکه دو کشور از یک رابطه با عمق تاریخی طولانی برخوردارند و رهبری ایران همواره بر این موضوع تاکید کرده اند، افزود: همه مشکلات را می توان با گفت و گوی معنادار و سازنده حل کرد.

مشاور امنیت ملی عراق نیز با اشاره به اینکه روابط بغداد و تهران متمایز و راهبردی است و دو کشور و دو ملت دوست، وجوه مشترک زیادی دارند، گفت: عراق همواره به دنبال تقویت روابط خود با همه به گونه ای است که مطابق با اصل احترام متقابل منافع مشترک کشورها تامین شود.

وی با بیان اینکه تبادل دیدارهای بین بغداد و تهران موید عمق روابط دو کشور و بیانگر توسعه روابط و دیدگاه مشترک برای تهدیدها و چالش ها است، افزود: این امر مستلزم آن است که راه حل ها مستقیم و عاری از یکجانبه گرایی باشد.

مشاور امنیت ملی عراق بیان کرد که مشارکت در گفت و گوی سازنده همه مشکلات نوظهور را حل می‌کند.

بر اساس گزارش رسانه‌های عراق، در این دیدار وضعیت کلی سیاسی و امنیتی منطقه و تقویت و تحکیم روابط عراق و ایران در همه سطوح مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز گذشته در یک سفر رسمی یک روزه وارد بغداد پایتخت عراق شد تا درباره تعدادی از پرونده های امنیتی با مقامات این کشور گفت و گو کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا