ایرانبین‌المللسیاسی

کنعانی: توقیف هواپیمای ونزوئلا توسط آمریکا نقض حقوق بین‌الملل است

سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام غیرقانونی آمریکا در توقیف و انتقال هواپیمای باری ۷۴۷ شرکت امتراسور ونزوئلا را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی گفت: اقدام غیرقانونی آمریکا در توقیف و انتقال هواپیمای باری ۷۴۷ شرکت امتراسور ونزوئلا  تصاحبی ناروا و نتیجه ربایش، اقدامات قهری یکجانبه آمریکا و نقض اصول اساسی منشور سازمان ملل و حقوق بین‌المللی است.

کنعانی افزود، جمهوری اسلامی ایران حمایت قاطع خود از تلاش‌ها و اقدامات قانونی و دیپلماتیک ونزوئلا در جهت اعاده مالکیت و دسترسی به دارایی و اموال این کشور اعلام می‌نماید.

به گزارش ایسنا، دولت آمریکا اعلام کرد که یک هواپیمای باری بویینگ ۷۴۷ را که پیشتر متعلق به ایران بود و توسط دولت آرژانتین توقیف شده بود را مصادره کرده و اقدامات نهایی در رابطه با آن در ایالت فلوریدا در حال انجام شدن است.

شبکه ای‌بی‌سی نیوز در این باره گزارش  داد که این هواپیما، پیشتر، توسط شرکت هواپیمایی ماهان ایر ایران که دولت آمریکا مدعی مرتبط بودن آن با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است، به «امتراسور» یک خط هوایی کالابر که یکی از زیرشاخه‌های شرکتی دولتی در ونزوئلا است و تحت تحریم‌های آمریکا قرار داشته، فروخته شده بود.

شرکت هواپیمایی ماهان‌ایر چندین سال است که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

مقامات آمریکایی مدعی هستند که فروش این هواپیما ضمن آن که بدون مجوز دولت آمریکا انجام شده است و قوانین کنترل صادرات این کشور را نقض می‌‎کند، برای سپاه پاسداران ایران نیز سود به همراه داشته است.

دولت ونزوئلا، روز دوشنبه، این انتقال را «عملیاتی شرم‌آور و طمع‌کارانه» تلقی کرده و وعده داد که «تمامی اقدامات لازم را برای برقراری عدالت و استرداد این هواپیما به مالک قانونی آن انجام دهد. در بیانیه کاراکاس اشاره‌ای به اقدامات بعدی نشده است.

دولت کاراکاس همچنین دولت‌های آمریکا و آرژانتین را به «تبانی» و نقض قوانین هوانوردی، همچنین «حقوق تجاری، مدنی و سیاسی امتراسور» متهم کرد.

این هواپیما که در ژوئن ۲۰۲۲ توسط آرژانتین توقیف شده بود، یک‌شنبه به دولت آمریکا تحویل داده شد.

وزارت دادگستری آمریکا مدعی شده است که خلبان این هواپیما یکی از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران ایران بوده است.

ماهان ایر هرگونه ارتباط با این هواپیما را انکار کرده و ونزوئلا خواستار آزادی آن توسط مقامات آرژانتین شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا