ایرانبین‌المللسیاسی

نامه امیرعبداللهیان به دبیر کل سازمان ملل درباره جنایات رژیم صهیونیستی/ تاکید امیرعبداللهیان بر حق مشروع مردم فلسطین برای دفاع مقابل اشغالگری و تجاوز

وزیر امور خارجه در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از تجاوزات و جنایات سبعانه در حال ارتکاب از سوی رژیم اشغالگر اسرائیل، بر حق دفاع مشروع مردم فلسطین در برابر هرگونه اشغالگری و تجاوز تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان روز گذشته در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به تجاوزات و جنایات سبعانه در حال ارتکاب از سوی رژیم اشغالگر اسرائیل در سرزمین فلسطین اشغالی ابراز نگرانی عمیق کرد.

وزیر امور خارجه در این نامه با یادآوری جنایتهای رژیم اشغالگر در قبال مردم فلسطین و حمایتهای ایالات متحده آمریکا و غرب از این رژیم، بر حق دفاع مشروع مردم فلسطین در برابر هرگونه اشغالگری و تجاوز تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین در این نامه با یادآوری مسئولیتهای شخص دبیرکل و سازمان ملل متحد در قبال فاجعه انسانی در غزه، نسبت به انتقام گیری کور رژیم صهیونیستی هشدار داد.

وزیر امور خارجه در ادامه از دبیرکل خواسته است تدابیر لازم را در سریع ترین زمان ممکن جهت جلوگیری از ادامه نقض‌های فاحش حقوق بین الملل از جمله حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر، و ارتکاب جنایات شنیع به ویژه جنایات جنگی و نسل کشی در فلسطین اشغالی و به ویژه نوار غزه اتخاذ کند.

متن کامل نامه وزیر امور خارجه به دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد اقدامات رژیم صهیونیستی بر علیه ملت فلسطین به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای آنتونیو گوترش

دبیرکل سازمان ملل متحد

عالی‌جناب؛

این نامه را به منظور ابراز نگرانی و تاثر عمیق دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به تجاوزات و جنایات سبعانه در حال ارتکاب از سوی رژیم اشغالگر اسرائیل در سرزمین فلسطین اشغالی و درخواست مداخله مسئولانه جنابعالی و مجموعه سازمان ملل متحد برای توقف تجاوز و پاسخگوکردن متجاوزان اشغالگر می نویسم.

اکنون بیش از هفت دهه است که یک ملت کهن از حق تعیین سرنوشت و دیگر حقوق بنیادین بشری خود محروم گشته و سرزمین و خانه اجدادی آن اشغال شده است. طی این هفت دهه، رژیم اشغالگر صهیونیستی بدون آنکه کمترین وقعی به قوانین و هنجارهای حقوق بین الملل، از جمله حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر، بنهد با بهره مندی کامل از حمایت همه جانبه ایالات متحده آمریکا و غرب که این رژیم را در برابر هرگونه پاسخگویی و کیفر مصون نموده اند، شنیع ترین جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و جنایت نسل کشی را علیه مردم مظلوم فلسطین مرتکب گردیده است. غصب مستمر اراضی ساکنان اصلی آن منطقه، کشتارهای دسته جمعی، تخریب خانه‌ها و مزارع مردم، دستگیری و شکنجه مردان و زنان و حتّی کودکان، تحقیر و توهین به کرامت ملت فلسطین، هتک حرمت مکرر مقدسات اسلامی از جمله مسجدالاقصی تنها بخشی از جنایات و اعمال خلافی است که رژیم اشغالگر در حق مردم فلسطین مرتکب شده است. جانبداری بی قید و شرط کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا از رژیم اشغالگر و نادیده گرفتن شرم آور تعدی و ستم اشغالگران علیه مردم فلسطین، یکی از عوامل اصلی جری شدن این رژیم و ادامه تعدیات و نقض های فاحش حقوق بین الملل توسط آن است. بدون تردید کشورهای یادشده به دلیل حمایت های گسترده مالی و تسلیحاتی و سیاسی از این رژیم، همدست آن در جنایات ارتکابی علیه مردم فلسطین و منطقه محسوب شده، موجب مسئولیت بین المللی برای آنان است و باید در پیشگاه جامعه بین المللی پاسخگو باشند.

عالیجناب،

حق دفاع مشروع، یک حق ذاتی است که در منشور ملل متحد و حقوق بین الملل نیز به صراحت به رسمیت شناخته شده است. ملت فلسطین به عنوان ملتی که به ناحق از حق بنیادین تعیین سرنوشت خود محروم شده و هر لحظه در معرض تعرض و نقض حقوق بشر و هتک کرامت انسانی قرار دارد، بی تردید از حق دفاع از خود و مقاومت در برابر اشغالگری و تجاوز برخوردار است. این حقی است که ملت فلسطین برای اعمال آن نیاز به کسب مجوز یا دستور از هیچ طرف دیگری ندارد و خود با بهره مندی از استقلال و بلوغ کامل که محصول هشت دهه مجاهدت و تحمل شدیدترین مصائب و مرارت های زندگی تحت اشغال است، در مورد زمان و مکان و کیفیت استیفای آن تصمیم گرفته است. فرافکنی های گمراه کننده این واقعیت مسلم را تغییر نمی دهد که عملیات طوفان الاقصی نماد حرکت خودجوش و طبیعی ملت فلسطین برای دفاع از حقوق ذاتی و کرامت انسانی خود و واکنشی ناگزیر در برابر ظلم و تعدی مستمر و بی پایان اشغالگران علیه مردمان بی گناه و مظلوم فلسطین بوده است.

با نظرداشت سابقه سیاه و طولانی رژیم صهیونیستی در ارتکاب شنیع ترین و شدیدترین جنایات بین المللی علیه فلسطینیان، از جنایت دیریاسین تا کشتار صبرا و شتیلا، و از جنگ ۲۰۰۸ غزه تا جنگ ۲۰۱۴ غزه، و با توجه به سکوت رضایت آمیز و حتی حمایت صریح برخی کشورهای غربی از بمباران های کور مناطق مسکونی غزه که تاکنون موجب کشتار صدها بی گناه از جمله زنان و کودکان شده است. همچنین با مروری بر اقدامات غیرانسانی و تهدیدهای آشکار مقام های رژیم صهیونیستی طی روزهای اخیر؛ از جمله قطع دسترسی مردم غزه به “غذا، آب، سوخت و برق”؛ لازم می دانم که نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی بزرگ در فلسطین اشغالی هشدار داده و مسئولیت سازمان ملل متحد و شخص دبیرکل برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و بر حذرداشتن رژیم اشغالگر متجاوز از ادامه سبعیت و کشتار و تخریب در غزه را متذکر شوم. نمی توان چشم بر این واقعیت عریان بست که همه قرائن و شواهد از جمله موضع گیری های مقام های رژیم اشغالگر حاکی از قصد و نیت این رژیم برای انتقام گیری کور از عملیات دفاعی فلسطینیان از طریق کشتار پرشمار و بدون تفکیک فلسطینیان و تخریب زیرساختها و مناطق مسکونی، مساجد و اماکن بهداشتی و درمانی و آموزشی غزه است، و این چیزی نیست جز اذعان به شروع نسل کشی یک ملت. تصور نمی کنم هیچ وجدان بیدار یا مرجع مسئولی بتواند این نشانه های آشکار از ارتکاب نسل کشی در قرن بیست و یکم را نادیده بگیرد.

از جنابعالی درخواست می‌نمایم با محکوم کردن فوری هر گونه اقدام خلاف حقوق بین الملل رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین، تدابیر لازم را در سریع ترین زمان ممکن جهت جلوگیری از ادامه نقض های فاحش حقوق بین الملل از جمله حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر، و ارتکاب جنایات شنیع به ویژه جنایات جنگی و نسل کشی در فلسطین اشغالی و به ویژه نوار غزه اتخاذ کرده و از دولت‌های عضو سازمان ملل متحد بخواهید که از هر گونه مساعدت و همراهی به طرف متجاوز اشغالگر که به مثابه همدستی در جنایات ارتکابی بوده و موجد مسئولیت بین المللی آنها خواهد بود، خودداری کنند.

در خاتمه، بار دیگر تاکید می نمایم تنها راه حل این مساله، پایان بخشیدن به اشغال و به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت مردم مظلوم فلسطین و تحقق تشکیل دولت مستقل فلسطینی در تمام آن سرزمین به پایتختی قدس شریف است.

حسین امیرعبداللهیان

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا