ایرانبین‌المللسیاسی

در نشست ۱۳۹ کمیته حقوق بشر صورت گرفت: تاکید هیات سیاسی ایران به آثار تحریم های یکجانبه بر حقوق بشر / تاکید بر پایبندی ایران به تعهدات بین المللی حقوق بشری

هیئت عالی رتبه سیاسی و فنی کشورمان در نشست ۱۳۹ کمیته حقوق بشر که در ژنو برگزار شد، به آثار تحریم های یکجانبه بر حقوق بشر مردم ایران اشاره و بر پایبندی ایران به تعهدات بین المللی حقوق بشری تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست ۱۳۹ کمیته حقوق بشر که به بررسی گزارش های دوره ای ۶ کشور عضو میثاق حقوق مدنی و سیاسی از جمله جمهوری اسلامی ایران اختصاص پیدا کرده است، از روز (دوشنبه ۱۷ مهر) در ژنو آغاز و طی روزهای دوشنبه و سه شنبه (۱۷ و ۱۸ مهر)، چهارمین گزارش دوره ای جمهوری اسلامی ایران در اجرای میثاق حقوق مدنی و سیاسی را مورد بررسی قرار داد.

هیئت عالی رتبه سیاسی و فنی کشورمان به سرپرستی رضا نجفی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه و متشکل از نمایندگان نهادها و دستگاه های مختلف کشور، از جمله مجلس شورای اسلامی، معاونت زنان و امور خانواده نهاد ریاست جمهوری، قوه قضاییه، ستاد حقوق بشر ، وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت امور خارجه در این جلسه شرکت و ضمن دفاع از گزارش ارائه شده کشورمان، به سئوالات و نظرات اعضای این کمیته پاسخ دادند.

بر اساس این گزارش؛ نجفی، معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در سخنان خود در افتتاحیه و همچنین سخنرانی پایانی خود در این نشست ضمن اذعان به وجود برخی چالش ها در کشور از جمله در حوزه آثار تحریم های یکجانبه بر حقوق بشر مردم ایران، بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تداوم تعامل با سازوکارهای حقوق بشری از جمله کمیته حقوق بشر و اراده کشورمان برای استمرار در اقدامات برای پایبندی به تعهدات بین المللی حقوق بشری خود و افزودن به تلاش های خود در این زمینه، تاکید کرد.

در این نشست هیات جمهوری اسلامی ایران با ارائه مستندات و گزارش‌های قوی ضمن تاکید بر پایبندی ایران به مقررات میثاق مدنی سیاسی و رد برخی از ادعاها، از تعامل سازنده و حرفه ای با نهادهای حقوق بشری از جمله کمیته حقوق بشر بدور از استفاده ابزاری سیاسی از نهادهای حقوق بشری تاکید کرد.

گفتنی است؛ کمیته حقوق بشر متشکل از ۱۸ کارشناس بوده که در نشست ۱۳۹ خود در ژنو به بررسی گزارش های ۷ کشور جمهوری اسلامی ایران، ونزوئلا، آمریکا، کویت، ترینیداد و توباگو، کره جنوبی می پردازد.

لازم به ذکر است که زهره الهیان رییس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و آرا شاوردیان نماینده اقلیت های مذهبی از مجلس در این هیات حضور داشتند و پاسخگوی برخی سوالات بودند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا