ایرانبین‌المللسیاسی

امیرعبداللهیان: نشست کشورهای اسلامی و عرب اهمیت فلسطین و قدس را بار دیگر پررنگ کرد

وزیر امور خارجه تصریح کرد، نشست اضطراری سران کشورهای اسلامی و عرب بار دیگر اهمیت مسئله‌ فلسطین و قدس را به عنوان یک عامل مهم جهت همگرایی در جهان اسلام پررنگ کرد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان شب گذشته در صفحه شخصی خود در فضای مجازی روایتی از سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و هیات همراه برای شرکت در نشست اضطراری سران کشورهای اسلامی و عرب در باره وضعیت فلسطین ارائه کرد.

وزیر امور خارجه در گزارش سفر به ریاض افزود: روز شنبه ۲۰ آبان به همراه آقای دکتر رئیسی، رئیس جمهور محترم کشورمان برای شرکت در نشست اضطراری سران کشورهای اسلامی و عرب عازم ریاض شدیم.

وی ادامه داد: از همان نخستین روزهای ابتدایی جنایات هولناک رژیم صهیونیستی در غزه، ایده‌ی برگزاری یک نشست در سطح عالی سیاسی با حضور روسای کشورهای اسلامی جهت اتخاذ تصمیمات دسته‌جمعی در حمایت از فلسطین، توسط رئیس جمهور کشورمان مطرح شد و با بهره‌مندی از ظرفیت‌ دیپلماسی چندجانبه (سازمان همکاری اسلامی) و در رایزنی‌های دیپلماتیک، مورد توجه قرار گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: رئیس جمهور کشورمان که با ده پیشنهاد مهم، عملیاتی و فوری در این نشست شرکت داشتند، بر تصمیم‌گیری قاطع به نفع ملت فلسطین از جمله توقف کشتار و نسل‌کشی در غزه، رفع کامل محاصره انسانی، ‌ قطع هرگونه ارتباط سیاسی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی توسط کشورهای اسلامی، ‌ تشکیل یک دادگاه بین‌المللی برای تعقیب و مجازات سران و جنایتکاران رژیم صهیونیستی و آمریکا، ‌ تأسیس یک صندوق ویژه برای بازسازی فوری غزه و اعزام گسترده کاروان‌های حامل کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم فلسطین از کشورهای اسلامی تاکید کردند.

وزیر امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران راه‌حل اصلی و دائمی برای فلسطین را مطابق با حقوق بین‌الملل در برگزاری رفراندوم برای تعیین سرنوشت با مشارکت همه‌ی فلسطینیان اصیل در داخل و خارج از این سرزمین می‌داند که همواره در عالی‌ترین سطوح سیاسی مورد تاکید قرار گرفته است.

عبداللهیان ادامه داد: در نشست کارشناسان ارشد جهت تنظیم بیانیه پایانی اجلاس، به روال مرسوم تحفظات ایران در مورد بندهایی از بیانیه به‌طور رسمی اعلام و طی یادداشت رسمی به دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی ارسال شد.

وی افزود: دیدارهای دوجانبه با مقامات عالی مصر، مالزی، عربستان، موریتانی، نیجریه، سوریه، قطر، لبنان و سودان بخش دیگری از برنامه‌های فشرده این سفر مهم بود. در این ملاقات‌ها علاوه بر توجه به تحولات فلسطین، آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و زمینه‌های استحکام روابط مورد بررسی قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا