ایرانسیاسی

عین‌اللهی در حاشیه جلسه هیات دولت: طرح دارویار نبود، قاچاق دارو افزایش می‌یافت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر طرح دارو یار اجرایی نمی‌شد، با توجه به اینکه اختلاف قیمت دارو ها در ایران با کشورهای همسایه خیلی زیاد بود و قاچاق دارو افزایش می‌یافت.

به گزارش ایرنا، بهرام عین اللهی امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار داشت: درباره گزارش بهداشت جهانی مبنی بر اینکه ویروس خاصی در چین شیوع یافته، تاکید می شود که گزارشی در این باره منتشر نشده ولی سازمان بهداشت جهانی در حال بررسی است.

وزیر بهداشت درباره ارز اختصاص داده شده به دارو افزود: توانستیم به میزان کافی ارز مورد نیاز را دریافت کنیم و مشکلی در این خصوص نداریم.

وی با بیان اینکه کرونا بیماری فصلی نبود، گفت: در بررسی‌های انجام شده شایع ترین ویروس در حال حاضر آنفلوآنزا است، ۵ درصد از بیماران بستری شده مبتلا به کرونا و ۹۵ درصد مبتلا به آنفلوآنزا هستند.

عین اللهی تاکید کرد: افرادی که علائم سرماخوردگی دارند، حتما باید ماسک بزنند تا مانع انتقال بیماری شوند افرادی که دچار نقص ایمنی هستند حتما واکسن کرونا و آنفلوانزا را بزنند و در تجمعات از ماسک استفاده کنند.

در در خصوص آخریم وضعیت داروهای جانبازان شیمیایی گفت: همه داروهایی که در کشور تولید و یا به کشور وارد می شود باید در سازمان غذا و دارو تایید شود، تا نسبت به توزیع اقدام شود، جانبازان شیمیایی داروهای تنفسی نیاز دارند که در صورت تایید، توزیع می شوند.

وی در مورد تامین شیرخشک گفت: بهترین تغذیه برای بچه ، شیر مادر است، در شیر مادر همه عناصر دفاعی وجود دارد باید فرهنگ استفاده از شیر مادر در رسانه ها تبلیغ شود.

قاچاق و استفاده در صنایع و قنادی‌ها دلیل کمبود شیرخشک 

وزیر بهداشت گفت: تا ماه گذشته بخشی از شیرخشک مورد نیاز کشور با ارز ترجیحی وارد می شد به خاطر اختلاف قیمتی که وجود داشت، مقدار زیادی شیر خشک  قاچاق می شد، میزان تولید شیرخشک در سال جاری از سال گذشته بیشتر است، سوال این است که چرا کمبود ایجاد شده است؟ به دلیل قاچاق. شیرخشک تولیدی در قنادی ها و صنایع استفاده می شد زیرا از شیرخشک قنادی ارزان تر بود.

نوزادان با قیمت قبلی شیرخشک دریافت می‌کنند

عین اللهی گفت: به همین دلیل مقرر شد شیرخشک فقط به مصرف کننده واقعی داده شود، نوزادانی که متولد می شوند، کد ملی‌شان از سازمان ثبت به سازمان غذا و دارو داده می شود و ثبت می شود و افراد با این کد ملی می توانند شیرخشک خریداری کنند، مصرف کننده واقعی به همان قیمت قبلی شیرخشک دریافت می کنند و افراد دیگر به قیمت جدید.

وی در مورد اتباع گفت: اتباعی که از وزارت کشور شناسه گرفته اند می توانند از شیرخشک با قیمت پایین تر استفاده کنند ولی اتباع غیر قانونی نمی توانند از این خدمات استفاده کنند.

وزیر بهداشت در مورد واردات دارو  اظهار داشت: با هماهنگی بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه طرح دارو یار به خوبی پیش می رود و بیمه ها هم به تعهدات خودنسبت به سال گذشته بهتر عمل می کنند.

وی در پاسخ به تغییرات طرح دارو یار گفت: طرح دارو یار تغییری نکرده است، اگر این طرح اجرایی نمی شد، مشکلاتی که برای شیر خشک ایجاد شد برای دارو ها هم ایجاد می شد زیرا اختلاف قیمت دارو ها در ایران با کشورهای همسایه خیلی زیاد بود و قاچاق افزایش می یافت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا