اجتماعیایرانسیاسی

سخنگوی وزارت امور خارجه: موفقیت‌های سازمان انتقال خون در دنیا، تراز ایران را در عرصه بین‌المللی ارتقا می‌دهد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: خدمات بهداشت و درمان به خصوص موفقیت‌های علمی سازمان انتقال خون در دنیا، جایگاه و تراز ایران را در عرصه بین‌المللی ارتقا می‌بخشد و تجارب ما نیز به عنوان یک کشور موفق در اختیار کشورهای دنیا قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا از سازمان انتقال خون، ناصر کنعانی روز چهارشنبه در دیدار با مدیرعامل سازمان انتقال خون پس از ارائه گزارش عملکرد این سازمان در عرصه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی در مورد شاخص‌های سرآمد و حضور موثر ایران در اشاعه علم و فرهنگ اهدای خون و انتقال خون در کشورهای منطقه و نقش آن در دیپلماسی سلامت اظهار داشت: اینها از شاخص‌های موفق کشور ما در خدمات بهداشت و درمان است و یکی از شاخص‌های مهم رضایتمندی مردم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه حضور متخصصان بهداشت و درمان و جامعه پزشکی در نشست‌های بین‌المللی را محل توجه و اثرگذار دانست و گفت: مقالات علمی و گزارش‌هایی که متخصصان ایران در این محافل مطرح می‌کنند در توسعه علم در جامعه بشری موثر است و ما در بحث بهداشت و درمان در حوزه ملی منطقه‌ای و جهانی اثرگذار بوده و نقش خوبی داشته‌ایم.

وی که رییس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره نیز بوده، با یادآوری تجارب خود اظهار داشت: شاهد بوده‌ام سازمان جهانی بهداشت که دفتر مدیترانه شرقی آن در قاهره مستقر بود، بهترین همکاری را با ایران داشتند و بسیار به حضور مقامات وزارت بهداشت و درمان ایران در محافل علمی و بین‌المللی که برگزار می‌شد، اهمیت می‌دادند و در نشست‌هایی از پیشرفت‌های خدمات بهداشت و درمان کشور ما و مدل‌های آن به عنوان نمونه‌های موفق یاد می‌کردند.

کنعانی اهدای خون صددرصد داوطلبانه در ایران را نشانه بخشندگی مردم در موضوعات انسانی دانست و گفت: این ویژگی مردم ما شهرت جهانی دارد و با شهروندان خارجی که برخورد دارم از مهمان‌نوازی ایرانی‌ها نیز به نیکی یاد می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه موفقیت سازمان انتقال خون در جذب اهداکنندگان را شایان توجه دانست و افزود: جامعه پزشکی و پرستاری ما در امر ارائه خدمات انسان‌دوستانه به بیماران و مراجعان سرآمد هستند و جمهوری اسلامی ایران، در امر خدمات پزشکی در عرصه بین‌الملل نیز جزء کشورهای شاخص و اثرگذار و موفق به شمار می‌رود.

رییس سازمان انتقال خون ایران نیز در این دیدار ضمن گزارشی کامل از دستاوردهای سازمان انتقال خون گفت: از سوی سازمان جهانی بهداشت، انتقال خون ایران به عنوان یک الگوی موفق مدیریت ملی انتقال خون در دنیا معرفی شده است و چندین کشور تاکنون برای تشکیل انتقال خون ملی خواستار استفاده از الگوی انتقال خون ایران شده‌اند.

مصطفی جمالی ایران را همکار علمی آموزشی سازمان جهانی بهداشت طی دوره‌های متمادی دانست و با اشاره به موقعیت ممتاز ایران در میان کشورهای منطقه و جهان گفت: شاخص سلامت خون در ایران همتراز با کشورهای برخوردار است.

وی ایران را کشور مرجع آموزش و پژوهش شرق مدیترانه و جزو بهترین های دنیا در زمینه انتقال خون دانست و افزود: در نظر داریم اردیبهشت سال آینده کنگره‌ای با شرکت همه کشورهای مسلمان برگزار کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا