ارمنستانایرانبین‌المللسیاسی

سفیر ایران در ارمنستان: مواضع غرب در قبال غزه، مبین اوج انحطاط اخلاق و زوال عقل است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با بیان اینکه امروز فلسطین محک و ملاک شرافت انسانی است، گفت: آنچه امروز توسط اسرائیل در  غزه انجام می‌شود، مصداق روشن جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است.

به گزارش ایسنا، مهدی سبحانی سفیر کشورمان در ایروان طی یک سخنرانی در میزگرد «استانداردهای دوگانه غرب در خاورمیانه» که از سوی موسسه مطالعات آلترناتیو و با شرکت سفرای چین، بلاروس، قزاقستان، سوریه و روسیه و جمعی از مقامات و تحلیلگران ارمنستانی برگزار شد، با ارائه آماری از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، تاکید کرد: اگر کسی می‌تواند در مورد شرایط فاجعه‌بار و نسل کشی موجود در غزه سکوت کند چیزی از انسانیت نمی‌داند. بمباران مدارس، بیمارستان‌ها، کمپ‌های بی‌گناهان و مردم عادی چه توجیهی دارد؟ آن‌ها به‌دنبال شکست حماس هستند اما فقط خودشان را شکست می‌دهند.

سبحانی افزود: تعداد کودکانی که در ظرف چند هفته در غزه کشته شده‌اند بیش از تعداد کودکان کشته‌شده در افغانستان و عراق طی چند سال جنگ و خونریزی بوده است. چه بسیار مادرانی که فرزندان مرده خود را در آغوش گرفتند و پدرانی که ناامید در میان آوار به دنبال اعضای خانوده خود بودند.

سفیر ایران در ارمنستان گفت: مسئله غزه، مسئله حماس نیست، بلکه مسئله فلسطین است. غزه جوهره فلسطین و ترجمان آشکار رنج و درد مردمی است که ۷۵ سال تحت ظلم، فشار و جنایت صهیونیسم هستند. غزه بخشی از یک کل است. امروز فلسطین محک و ملاک شرافت انسانی است. آنچه امروز توسط اسرائیل در غزه انجام می شود مصداق روشن جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است.

سبحانی با بیان اینکه مواضع اتحادیه اروپا و آمریکا در قبال حوادث غزه و جنایات رژیم اسرائیل و اصرار بنیادگرایانه بر آن، مبین اوج انحطاط اخلاق و زوال عقل است، گفت: غزه نشان داد که پلوراریسم معرفتی مورد ادعای غرب و لیبرال دموکراسی بر اساس مدرنیته نه تنها برای جهان صلح نیاورده است، بلکه عامل قساوت‌های تاریخی هم بوده است. قساوت در تمدن غرب بیش از هر تمدن و امپراطوری دیگر است. اکنون غرب به‌ویژه آمریکا و اروپا در معرض امتحانی سخت قرار گرفته‌اند که سرنوشت تمدن غربی و نظم جهانی غرب محور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این نقاط عطف تاریخ مایه درس بیشتری برای جهانیان است و این اندیشه را رونق خواهد بخشید که اساسا سایر الگوهای حکومتی می‌توانند ثبات‌بخش‌تر و صلح‌سازتر باشند.

این دیپلمات کشورمان افزود: فرهنگ و تمدن غرب همان تمدنی است که وقتی با بمب فسفری بیش از ۶ هزار کودک را شهید می‌کند، می گویند اسرائیل دارد از خودش دفاع می‌کند. آیا کشتن کودکان دفاع از خود است؟ این وقایع معنا و مفهوم خاص خود را دارند و در دوره انتقالی روابط بین‌الملل عوارض طولانی‌مدتی برای تمدن غربی خواهند داشت.

سبحانی تاکید کرد که عقوبت جنایات در غزه از بیرون و درون دامن آن‌ها را خواهد گرفت.

سفیر ایران در پایان سخنان خود پنج اصل را به عنوان موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات غزه برشمرد که عبارتند از: جنگ در غزه و جنایات و نسل‌کشی باید متوقف شود، گذرگاه‌ها باز شوند و غزه از محاصره خارج شود، سیاست کوچاندن اهالی غزه محکوم و محتوم به شکست است و باید با آن مقابله شود، جنایتکاران جنگی در غزه باید تحت پیگرد حقوقی قرارگیرند و کمیته ای ویژه و تخصصی برای رسیدگی به جنایات جنگی اسرائیل تشکیل شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا