ایرانبین‌المللسیاسی

دکتر رئیسی پیش از عزیمت به مسکو: تهران و مسکو همچنان ظرفیت‌های متنوعی برای توسعه همکاری‌ها دارند / گفتگو درباره تحولات فلسطین از جمله محورهای رایزنی‌های ما در مسکو خواهد بود

رئیس جمهور رایزنی درباره گسترش روابط و همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و دانش‌بنیان میان ایران و روسیه را از جمله برنامه‌ها و اهداف سفر خود به روسیه برشمرد و گفت: گفتگو درباره لزوم توقف فوری حملات به غزه، رفع محاصره و کمک‌رسانی و رسیدن مردم فلسطین به حقوق حقه خودشان نیز از جمله مسائل مورد مذاکره در این سفر خواهند بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح امروز پنجشنبه پیش از ترک تهران به مقصد مسکو که به دعوت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه انجام می‌شود، در تشریح اهداف و برنامه‌های این سفر اظهار داشت: این سفر به دعوت آقای پوتین و با هدف رایزنی درباره مسائل حساس جاری منطقه و برای گسترش روابط بین دو کشور در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود.

دکتر رئیسی با اشاره به تبادل هیئت‌های متعدد میان دو شور در راستای توسعه روابط فیمابین افزود: این مسئله نشان دهنده آن است که ایران و روسیه در این سال‌ها گام‌هایی در جهت ارتقای بیش از پیش سطح روابط در حوزه‌های مورد نظر و در جهت تامین منافع دو طرف و منطقه برداشته‌اند.

رئیس جمهور با بیان اینکه نگاه ما و روسیه نسبت به صلح و ثبات در منطقه، مسائل منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و مبارزه با یکجانبه‌گرایی نگاه مشترکی است، تصریح کرد: اتحادیه ارواسیا، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس به عنوان بسترهایی منطقه‌ای علاوه بر ارتباطات دوجانبه، روابط ما و روسیه را در عرصه چندجانبه با دیگر کشورهای منطقه و همسو گسترش داده است.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه در جهت توسعه روابط اقتصادی و تجاری گام‌های خوبی بین دو کشور و نیز در منطقه برداشته شده است، گفت: البته همچنان زمینه‌های متنوعی برای توسعه این روابط وجود دارد؛ تعامل در زمینه‌های تقویت خطوط انرژی، صنعتی، کشاورزی، دانش‌بنیان و دیگر حوزه‌های مشابه از جمله زمینه‌های همکاری میان دو کشور است.

رئیس جمهور همچنین رایزنی درباره تسریع در اجرای کریدور شمال-جنوب به عنوان یکی از طرح‌های مشترک میان دو کشور را از جمله برنامه‌ها و اهداف این سفر عنوان کرد.

دکتر رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحولات فلسطین، رخدادهای این روزهای غزه را نگرانی همه مسلمانان و انسان‌های آزاده جهان برشمرد و خاطرنشان کرد: یکی از محورهای مهم مذاکره ما در این سفر، مسئله فلسطین و تلاش فوری برای قطع بمباران‌ها علیه منطقه غزه، رفع محاصره، کمک‌رسانی به فلسطینیان غزه و از همه مهم‌تر و محوری‌تر رسیدن مردم فلسطین به حقوق حقه خودشان است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در این زمینه رایزنی‌هایی با کشورهای مختلف داشته‌ایم، تاکید کرد که این موضوع حتما در این سفر نیز دنبال خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا