اجتماعی

تداوم بارش‌های زمستانه در نقاط مختلف کشور / هشدار «قرمز» هواشناسی نسبت به بارش سنگین برف در ۴ استان

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از تداوم بارندگی‌ها در برخی نقاط کشور و خروج سامانه بارشی طی روز یکشنبه (۲۴ دی‌ماه) از شرق ایران خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو یا ایسنا درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز (۲۳ دی) بارش باران و برف همراه با وزش باد شدید در غرب، شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز شامل استان‌های قزوین، البرز، تهران و رگبار باران در گیلان و غرب مازندران ادامه خواهد داشت.

وی افزود: بارش برف و باران در گیلان و بارش برف در ارتفاعات البرز مرکزی، اردبیل، نیمه‌شرقی آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان و شمال کرمانشاه شدت می‌گیرد و دریای خزر مواج است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: یکشنبه (۲۴ دی) علاوه بر این مناطق در شمال خوزستان و بخش‌هایی از شمال شرق نیز بارش پراکنده رخ خواهد داد و از بعد از ظهر به‌تدریج این سامانه از شرق کشور خارج می‌شود.

وی افزود: دوشنبه (۲۵ دی) در شمال غرب دامنه‌های زاگرس واقع در غرب و جنوب غرب کشور افزایش ابر، وزش باد و بارش پراکنده انتظار می‌رود. سه‌شنبه (۲۶ دی) در غرب کشور و دامنه‌های جنوبی البرز وزش باد و کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود و در سایر مناطق کشور جوی آرام و پایدار حاکم خواهد بود.

ضیاییان در ادامه گفت: چهارشنبه (۲۷ دی) در سواحل دریای خزر ابرناکی و بارش پراکنده دور از انتظار نیست.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران گفت: آسمان تهران فردا (۲۴ دی) ابری، در بعضی ساعت‌ها بارش باران و گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۶ و حداکثر دمای ۱۰ درجه سانتیگراد و در ‌روز دوشنبه (۲۵ دی) نیمه‌ابری، در صبح بارش پراکنده و در اواخر وقت وزش باد شدید و به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۵ و حداکثر دمای ۱۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان اظهارکرد: طی فردا و پس فردا بندرعباس با دمای۲۶ و ۲۸ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اردبیل با دمای ۷- و ۸- درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

هشدار «قرمز» هواشناسی نسبت به بارش سنگین برف در ۴ استان

سازمان هواشناسی با صدور بالاترین سطح هشدار (قرمز) از بارش سنگین برف و انسداد محورهای مواصلاتی در چهار استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز با اشاره به تشدید قابل توجه فعالیت سامانه بارشی آورده است: امروز (۲۳ دی‌ماه) بارش سنگین برف، مه گرفتگی، در مناطق کوهستانی کولاک برف و رخداد بهمن در جنوب غرب آذربایجان غربی، شمال غرب کردستان، ارتفاعات اردبیل و ارتفاعات در شمال شرق آذربایجان شرقی پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، انسداد محورهای موصلاتی به‌ویژه در مناطق سردسیر و اختلال در انتقال نهاده‌های انرژی از جمله برق و گاز دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی اجتناب از سفر به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر، خودداری مطلق از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی و امدادی، آمادگی کامل راهداری جهت برف‌روبی در مسیرها و مدیریت در انتقال نهاده‌های انرژی در دستور کار قرار گیرد.

به‌ گزارش ایسنا هشدار قرمز بالاترین سطح هشدار است که در آن پیش‌بینی می‌شود که یک پدیده جوی خسارت‌های وسیعی به دنبال داشته باشد. از این‌رو سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌کند که وارد عمل شوند و اقداماتی را برای کاهش خسارات وقوع پدیده‌های جوی انجام دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا